Menu

Menu

W Łebie powstanie port serwisowy morskiej farmy wiatrowej Baltic Power

Przez minimum 25 lat port w Łebie posłuży do serwisowania morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. Spółka podpisała umowę na dzierżawę terenu, na którym powstanie baza umożliwiająca rejsy jednostek serwisowych obsługujących ok. 70 turbin. Pierwsza morska farma wiatrowa Grupy ORLEN ma ruszyć w 2026 r.

Baltic Power Łeba

Morska farma wiatrowa Baltic Power stanowi kluczowy element zielonej transformacji systemu energetycznego, wzmacniając bezpieczeństwo i niezależności Polski. − Dlatego konsekwentnie i zdecydowanie realizujemy kolejne kroki przybliżające nas do uruchomienia tej inwestycji w 2026 r. Pozyskanie portu serwisowego jest niezwykle istotne dla sprawnego funkcjonowania inwestycji, która za kilka lat będzie w stanie zasilić nawet milion gospodarstw domowych − mówi Daniel Obajtek, prezes Zarządu PKN ORLEN.

Baza do obsługi morskiej farmy wiatrowej

Wraz z podpisaniem umowy spółka Baltic Power pozyskała teren o powierzchni ok. 1,1 ha. Wybudowana na nim zostanie baza do obsługi morskiej farmy wiatrowej. Ma ona na stałe obsługiwać minimum 2 jednostki CTV (Crew Transfer Vessels) przeznaczone do transportu personelu serwisowego oraz sprzętu. Każda z nich może zabrać na pokład jednorazowo do 24 techników z niezbędnym oprzyrządowaniem.

Trasę z portu na obszar farmy, wynoszącą 16 mil morskich, statki będą pokonywały w ok. 40 minut. To najlepszy wynik spośród wszystkich rozpatrywanych lokalizacji dla bazy. − Od lokalizacji portu, jego odległości od farmy, a tym samym responsywności ekip serwisowych, zależy efektywność jej pracy i stabilność dostaw energii. Port w Łebie najlepiej odpowiada na wszystkie nasze założenia i potrzeby, a zarazem posiada duży potencjał dla dalszego rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce – mówi Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, prezes zarządu Baltic Power.

Na terenie portu serwisowego znajdą się m.in. magazyny części zamiennych, warsztaty i przestrzenie biurowe. W trybie ciągłym na terenie bazy będzie pracowało ok. 50 osób. Do ich najważniejszych zadań będzie należało prowadzenie cyklicznych przeglądów turbin, a w razie konieczności dokonywanie niezbędnych napraw.

Baltic Power - Łeba

Fakty o inwestycji w Łebie

Zgodnie z przyjętym harmonogramem inwestycja w Łebie jest przewidziana na okres 2023−2025. Jej koszt szacuje się na ok. 20−30 mln zł. Za opracowanie dokumentacji przedprojektowej odpowiedzialna jest firma Antea Polska, która przygotowała m.in. program funkcjonalno-użytkowy bazy. Antea wspiera Baltic Power również w zakresie przygotowania dokumentacji przetargowej dotyczącej postępowania na projekt i budowę bazy.

Budowa morskiej farmy wiatrowej Baltic Power jest przedsięwzięciem realizowanym przez Grupę ORLEN i Northland Power. Obszar inwestycji o łącznej mocy do 1,2 GW znajduje się ok. 23 km na północ od linii brzegowej Morza Bałtyckiego, na wysokości Łeby i Choczewa.

Źródło: materiały prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.