Menu

Menu

Uniwersytet Łódzki zadba o bezpieczeństwo na arenach sportowych

Przedstawiciele Uniwersytetu Łódzkiego pokierują projektem, finansowanym przez Komisję Europejską, który ma wzmocnić bezpieczeństwo na arenach sportowych pod kątem zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiologicznych i epidemicznych. Partnerami międzynarodowego konsorcjum są m.in. Real Madryt i Lech Poznań.

Prace nad projektem, realizowanym w ramach programu ISF Police, ruszą na początku czerwca. Eksperci z Centrum Zapobiegania Zagrożeniom Biologicznym UŁ wspólnie z Realem Madryt, Lechem Poznań, Miejską Areną Kultury i Sportu w Łodzi i słowackim klubem MSK Żilina, a także służbami policyjnymi oraz kilkunastoma instytucjami z całej Europy opracują zasady mające wpłynąć na poprawę szeroko rozumianego bezpieczeństwa na stadionach i w halach sportowych.

Obiekty sportowe będą gotowe na nowy typ zagrożeń

Innowacyjny charakter przedsięwzięcia polega na tym, że w przeciwieństwie do obecnych zabezpieczeń obejmujących znane do tej pory zagrożenia, które mogą wystąpić na arenach sportowych, naukowcy łódzkiej uczelni wraz z partnerami skupią się na zagrożeniach CBRN, czyli chemicznych, biologicznych, radiologicznych i nuklearnych. Jak zaznacza koordynator projektu, prof. Michał Bijak z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, wbrew pozorom są one coraz bardziej realne.

Zagrożenia CBRN mogą być wykorzystywane np. przez grupy terrorystyczne lub − jak w przypadku rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych wśród uczestników wydarzeń − pojawiać się w dużych obiektach nieintencjonalnie. − Areny sportowe to miejsca publiczne gromadzące bardzo dużą liczbę osób i o ile istnieje wiele procedur na wypadek konwencjonalnych zagrożeń, o tyle na wypadek zagrożeń chemicznych, biologicznych i radiologicznych ich nie ma. Ten temat nie był do tej pory poruszany. A chociażby przykład ubiegłorocznego meczu Ligi Mistrzów Atalanta–Valencia pokazał, jak czynnik biologiczny może spowodować rozprzestrzenianie się epidemii COVID-19 wśród uczestników jednego wydarzenia – tłumaczy prof. Bijak.

Eksperci odpowiadają na potrzeby czasów

Efektem prac zespołu składającego się z ponad stu ekspertów ma być opracowanie kompleksowego systemu rozpoznawania, zabezpieczania oraz reagowania na wystąpienie zdarzeń wywołanych czynnikami chemicznymi, biologicznymi i radiologicznymi. Chodzi m.in. o rekomendowane wyposażenie obiektów w nowy sprzęt, stworzenie rozwiązań technologicznych, opracowanie rodzajów inspekcji i szkoleń, a także procedur powiadamiania, działania oraz współpracy ze służbami w razie wystąpienia incydentu. − To będzie kompleksowy zestaw procedur, rekomendacji i narzędzi, które pozwolą ocenić ryzyko. Przygotowujemy odpowiedni plan zabezpieczenia i protokoły do współpracy z służbami – mówi prof. Michał Bijak.

Istotnym aspektem prac będą kwestie, które pozwolą na działanie w przypadku wystąpienia chorób wysoce zakaźnych. − Chcemy m.in. stworzyć narzędzie, które pozwoli przeprowadzić dochodzenie epidemiologiczne. W czasie pandemii COVID-19 widzimy dokładnie, w jaki sposób czynnik biologiczny może zaburzyć funkcjonowanie społeczeństwa – tłumaczy ekspert. Prace będą polegać m.in. na wizytach w klubach z Polski, Hiszpanii i Słowacji i wieloaspektowej analizie obecnych praktyk oraz potrzeb. Na tej podstawie powstaną procedury i system reagowania na zagrożenia CBRN w tych obiektach. Projekt obejmuje również przygotowanie specjalnych kursów e-learningowych opartych o technologię Virtual Reality (VR). Mają one uczyć właściwych zachowań w przypadku pojawienia się zagrożenia, np. biologicznego.

Międzynarodowa współpraca dla bezpiecznego sportu

W projekcie bierze udział kilkanaście instytucji – polskich i zagranicznych. Obok Uniwersytetu Łódzkiego, pełniącego funkcję lidera, są to m.in. kluby piłkarskie, operator łódzkich obiektów sportowych MAKiS, polska i hiszpańska policja, Poliklinika Uniwersytetu Agostino Gemelli, słowacki Międzynarodowy Instytut Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, (ISEMI), hiszpański Narodowy Instytut Technologii Lotniczej (INTA).

Opracowany przez nie system bezpieczeństwa w perspektywie 2 lat ma służyć takim organizacjom, jak Europejska Federacja Piłki Nożnej (UEFA) i Międzynarodowa Federacja Koszykówki (FIBA), a także klubom, operatorom obiektów sportowych oraz organizatorom imprez, w tym m.in. koncertów czy targów.

Źródło informacji: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.