Menu
Menu

Ubezpieczenie nagrobka – jak dopełnić formalności?

Choć ubezpieczanie miejsca spoczynku nie jest jeszcze bardzo popularne w kraju nad Wisłą, to jednak decyduje się na nie coraz więcej osób. Tego typu świadczenie to przede wszystkim gwarancja pokrycia kosztów szkód losowych, a także zabezpieczenie finansowe dla rodziny zmarłego. Jak wybrać najlepszą ofertę ubezpieczeniową i na co zwrócić szczególną uwagę?

ubezpieczenie nagrobka

Co obejmuje ubezpieczenie?

Zakres i rodzaj ubezpieczenia uzależniony jest od wielu czynników – każdy z ubezpieczycieli szczegóły ustala indywidualnie, dlatego zainteresowani tym świadczeniem mogą wybierać spośród wielu dostępnych na rynku ofert. Na początku warto zastanowić się, czy ubezpieczenie ma stanowić odrębną polisę, czy być składową innego, wykupionego już wcześniej pakietu (np. na konkretną nieruchomość). Obecnie towarzystwa ubezpieczeniowe, takie jak m.in. PZU, HDI, Warta, UNIQA czy Allianz oferują najczęściej ubezpieczenia obejmujące szkody powstałe na:

Od czego chroni pakiet ubezpieczeniowy?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie – rynek ubezpieczeniowy jest bowiem obecnie zróżnicowany, a każde przedsiębiorstwo oferuje odmienne warianty. Konkretne oferty gwarantują jednak najczęściej zabezpieczenie finansowe za następujące szkody:

  • szkodliwe warunki atmosferyczne (opady, powodzie, gwałtowne burze),
  • uszkodzenia mechaniczne (np. w wyniku uderzenia w pomnik pojazdem),
  • akty wandalizmu,
  • upadki drzew,
  • kradzieże.

Warto jednak podkreślić, że nie każdy pakiet będzie tak obszerny – istnieje spore prawdopodobieństwo, że za niektóre usługi będzie trzeba dodatkowo zapłacić.

Kosztów, których szkód nie pokryje ubezpieczyciel?

Choć towarzystwa ubezpieczeniowe oferują często bogate pakiety zabezpieczające przed wieloma zdarzeniami losowymi, nie obejmują one wszystkich możliwych szkód. Za które wypadki nie zostanie wypłacone świadczenie? Są to między innymi:

  • kradzieże elementów ozdobnych, które nie są związane z nagrobkiem w sposób trwały – wszelkiego rodzaju wieńce i stroiki, wazony i znicze;
  • uszkodzenia płyty nagrobnej w wyniku przewrócenia się zniczy i zalania jej woskiem,
  • trwałe zabrudzenia,
  • obniżenie pomnika na skutek osuwania się ziemi,
  • zużycie nagrobka wynikające np. z długotrwałego użytkowania.

Ile kosztuje ubezpieczenie nagrobka?

Wysokość tego świadczenia jest uzależniona chociażby od wartości nagrobka – im większa, tym wyższa miesięczna składka. Ceny wahają się zazwyczaj od 60 zł do 120 zł w skali miesiąca. Warto jednak pomyśleć o doborze korzystnej cenowo oferty. W ten sposób można mieć pewność, że niespodziewany wypadek i kilkutysięczne koszty naprawy nie obciążą zanadto domowego budżetu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.