Menu
Menu

Targi w Hanowerze – co pokazały polskie firmy?

Targi w HanowerzeTargi w Hanowerze – Międzynarodowe Targi Innowacyjnych Technologii Przemysłowych Hannover Messe 2017 stanowią okazję do zaprezentowania się dla 200 polskich firm. Przedstawiono na nich również 27 rodzimych koncepcji technologicznych, przygotowanych przez instytuty naukowe z naszego kraju. Wszystkie innowacje prezentowane są w dwóch miejscach: strefie SciTech Poland, jest ona w całości poświęcona technologiom, oraz w pawilonie narodowym w strefie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

Strefa SciTech Poland powstała jako wspólne dzieło Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej oraz Fundacji Impact.

Niektóre z prezentowanych rozwiązań wzbudziły duże zainteresowanie zwiedzających. Należy do nich na przykład tramwaj indywidualny. Jego projekt powstał na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej. Cała idea polega na stworzeniu pojazdu działającego w systemie Personal Rapid Transit. Pojazd poruszać się może automatycznie, bez kierowcy po wirtualnym torze, w różnych wersjach zabiera od 3 do 5 pasażerów.

Idea Personal Rapid Transit opiera się sieci torowisk, po których poruszają się małe kilkuosobowe pojazdy. Nie posiadają one rozkładu jazdy, za to klient może zamówić przyjazd takiego pojazdu w dowolne miejsce trasy i kurs bezpośrednio do punktu docelowego na trasie bez dodatkowych przystanków. Podstawową zasadą w transporcie tego typu jest całkowita automatyzacja i sterowanie wszystkich pojazdów przez centralny komputer. Umożliwia to płynna jazdę w całej sieci połączeń.

Instytut Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie zaprezentował natomiast ultraszybki laser. Laser femtosekundowy w przeciwieństwie do lasera ciągłego emituje porcje promieniowania o czasie trwania do kilkudziesięciu femtosekund. Jedna femtosekunda to 0,000 000 000 000 001 część sekundy. Dzięki takiemu rozwiązaniu emitowane światło posiada szersze widmo. Dodatkowo przy bardzo niskiej średniej mocy lasera uzyskuje się bardzo dużą moc chwilową.

Roboty na Targi w Hanowerze

Mikołaj Rogóż z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego przywiózł na Targi w Hanowerze stworzonego przez siebie miniaturowego robota gąsienicę, który napędzany jest światłem. Start-up Photon Enterntainment pokazał interaktywnego robota, który uczy dzieci podstaw programowania. Photon Enterntainment został założony przez absolwentów i naukowców Politechniki Białostockiej.

Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów z Warszawy zaprezentował mobilnego robota pirotechnicznego Gryf. Zdalnie sterowane urządzenie może dokonywać rozpoznania terenu nawet w miejscach trudnodostępnych. Konstrukcja robota umożliwia transport obiektu o masie do 15 kg i pokonywanie przeszkód o nachyleniu do 45%. Może on zneutralizować niebezpieczny ładunek, a nawet podsłuchiwać rozmowy.

Targi w Hanowerze rozpoczęły się 24 kwietnia i potrwają do 28 kwietnia. Przyjechały na nie polskie firmy i jednostki naukowe. Polska jest w tym roku partnerem wydarzenia. Hasło promocyjne naszego kraju to “Smart means Poland”.

Źródło – PAP

Jedna odpowiedź do “Targi w Hanowerze – co pokazały polskie firmy?”

  1. Mirela pisze:

    Magazyn rynek inwestycji coraz bardziej interesujący.Tak trzymać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. czytaj więcej ROZUMIEM