Menu
Menu

Świętokrzyskie buduje konkurencyjną markę

Świętokrzyskie to region ludzi ambitnych, kreatywnych i zdeterminowanych w dążeniu do celu. Aby dobrze rozwijać ten potencjał, władze województwa zdecydowały m.in. o realizacji tzw. projektów strategicznych, opartych na oczekiwaniach i zdiagnozowanych potrzebach, występujących w ich małej ojczyźnie.

GUM - II etap

Takim projektem dla województwa świętokrzyskiego jest budowa Laboratorium Głównego Urzędu Miar − unikalnego w skali kraju ekosystemu innowacji dla wybranych, kluczowych gałęzi polskiego przemysłu.

Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny

Podstawowym zadaniem laboratoriów będzie zagwarantowanie utrzymania i rozwój wzorców pomiarowych o najlepszych parametrach metrologicznych. Można bez wahania powiedzieć, że polskie centrum metrologii będzie właśnie w Kielcach. Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny − GUM etap II stanie się kołem zamachowym dla gospodarki regionalnej, a prowadzone w Kampusie badania z zakresu akustyki i drgań, czasu i częstotliwości, długości, masy, termometrii oraz metrologii interdyscyplinarnej przyczynią się do podniesienia konkurencyjności polskich firm na świecie.

Będzie to również miejsce aktywnej współpracy instytucji naukowych z przedsiębiorcami i instytucjami państwowymi, takimi jak szkoły, uczelnie, wojsko i pozostałe instytuty badawcze. Innowacyjne pomysły, które będą tu powstawać, mają szansę stać się  zalążkiem wynalazków, których prototypy − po wdrożeniu do produkcji i zeskalowaniu − będą stanowiły drzwi… do przyszłości.

Inwestycje w zdrowie mieszkańców

Jednym z kluczowych wyzwań, które stoją przed władzami województwa świętokrzyskiego, jest również inwestowanie w zdrowie mieszkańców. Przykładem unikalnego na skalę światową projektu jest „Centrum Badań Molekularnych − opracowanie i wprowadzenie immunoterapii CAR-T”. Terapia przeciwnowotworowa CAR-T stanowi szansę dla pacjentów z agresywnymi nowotworami krwi. Zarząd województw świętokrzyskiego planuje, aby rozwój tej technologii miał miejsce właśnie w nowym Centrum Badań Molekularnych przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach.

Świętokrzyskie dla biznesu

Duże projekty inwestycyjne dla gospodarki i innowacje w medycynie to tylko niektóre z pomysłów władz regionalnych na pobudzenie aktywności przedsiębiorców w Świętokrzyskiem. W ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021−2027 realizowany jest projektŚwiętokrzyskie dla biznesu”, który daje przedsiębiorcom szansę rozwoju możliwości eksportowych, m.in. poprzez udział w wyjazdowych i przyjazdowych misjach gospodarczych na największe targi zagraniczne, konferencje branżowe, a także doradztwo w zakresie planowania i realizacji działań eksportowych.

Ku silnej marce regionu

Przedstawione przykłady strategii łączy wspólny mianownik − zaplanowana budowa i promocja marki „Świętokrzyskie”, które w działaniach długofalowych zwiększą efektywność zadań związanych z zarządzaniem województwem i stanowią istotną część składową planowania rozwoju regionalnego.

Budowa silnej i wyrazistej marki regionalnej, która jest naszą dewizą, to szereg korzyści dla lokalnych przedsiębiorców oraz mieszkańców. To rozwój ekonomiczny oraz podniesienie tożsamości regionalnej. To również nowy wizerunek naszego województwa, jako regionu, w którym warto mieszkać, pracować, inwestować oraz spędzać wolny czas.

***

Renata Janik

Renata Janik, marszałek województwa świętokrzyskiego:

− Wykorzystując swój potencjał finansowy i instytucjonalny, chcemy, we współpracy z przedsiębiorcami, wspierać lokalne firmy, szczególnie działające w obszarze inteligentnych specjalizacji, na rynkach zagranicznych i krajowych. Wspólnie prowadzone działania promocyjne pozwolą uzyskać efekt synergii i zwiększą atrakcyjność gospodarczą regionu.

Zdjęcia: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzystkiego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. czytaj więcej ROZUMIEM