Menu

Menu

Standardowe grzejniki czy ogrzewanie podłogowe – co sprawdzi się w domu?

Wybierając ogrzewanie do domu, wiele osób zastanawia się, co lepiej się sprawdzi. Ogrzewanie podłogowe, a może jednak standardowe grzejniki powieszone na ścianie. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto poznać wady i zalety obu rozwiązań. Pozwoli to na obiektywną ocenę, jakie ogrzewanie będzie korzystniejsze dla wszystkich domowników.

ogrzewanie podłogowe

Zalety ogrzewania podłogowego

W skrócie można powiedzieć, że ogrzewanie podłogowe to rurki wykonane z metalu lub tworzywa sztucznego. Umieszczane są na styropianie lub innym materiale o właściwościach izolacyjny. Następnie zostaje na nie wylana betonowa posadzka. Niewątpliwymi zaletami takiego rozwiązania są:

  • Ciepło, które równomiernie rozkłada się po całym pomieszczeniu. Oczywiście jest znacznie bardziej odczuwalne przy podłodze, gdzie znajduje się cała instalacja. Dzięki temu nawet w najzimniejsze dni spokojnie można po domu chodzić bez kapci.
  • Ogrzewanie podłogowe prawie całe ciepło do wnętrza dostarcza przy pomocy promieniowania. W takim wypadku powietrze pozostaje bez ruchu i na meblach oraz innych powierzchniach nie osadza się kurz.
  • Jako że najwięcej ciepła znajduje się przy samej podłodze, to w całym pomieszczeniu jest niższa temperatura niż ta, która jest odczuwana. Dzięki temu znacznie zwiększa się wilgotność powietrza. Jest to dosyć istotne dla zdrowia domowników, bowiem zbyt niska wilgotność powoduje wysuszenie spojówek i skóry, uczucie suchości w ustach i nosie, czy zwiększenie ryzyka występowania infekcji dróg oddechowych.

Dla niektórych osób zaletą ogrzewania podłogowego jest także to, że cała instalacja znajduje się pod podłogą i nie jest widoczna gołym okiem.

Największy wybór grzejników – Artykulłygrzewcze.pl

Wady ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe, choć ma szereg zalet, to nie jest tak, że nie ma żadnych wad. Do najistotniejszych należą:

  • Awarie instalacji. W sytuacji, gdy coś przestanie działać w ogrzewaniu, konieczne będzie kucie podłogi. Po usunięciu usterki niezbędne będzie ponowne zastosowanie wylewki betonowej.
  • Ważne jest ocieplenie budynku. Jeżeli ogrzewanie podłogowe zainstalowane będzie w domu, to nie jest to zbyt duży problem. Natomiast w przypadku mieszkania w bloku ocieplenie budynku nie jest zależne od nas. Ogrzewanie sprawdza się tylko wtedy, kiedy straty ciepła są niewielkie.
  • Nie bez znaczenia jest też koszt wykonania, który do niskich nie należy.
  • Meble muszą być dopasowane do podłogi. Nie mogą być zbyt ciężkie, a najlepsze będą takie, które mają w miarę wysokie nóżki. Podłoga się długo nagrzewa i tak samo długo stygnie.

Grzejniki naścienne nie są złem koniecznym

Rozważając dostępne rodzaje ogrzewania, nie można zapomnieć o standardowych kaloryferach, które od dawna dostarczają nam ciepła w zimne dni i noce. Warto mieć na uwadze, że ich instalacja jest znacznie tańsza od ogrzewania podłogowego. Jednak wiele osób narzeka na walory estetyczne. Oprócz samych żeber przez prawie całą ścianę ciągną się rury grzewcze. Choć niektórzy decydują się na zabudowę grzejnika, to nie wiedzą, że popełniają spory błąd. Zastawianie go meblami, czy zasłanianie materiałami powoduje, że powietrze nie może swobodnie przepływać, a ciepło z trudem rozchodzi się po pomieszczeniu.

Ciekawą alternatywą dla zabudowy są grzejniki i kaloryfery ozdobne. Mogą wyróżniać się kształtem, kolorem, materiałem wykonania, czy rozmiarem. Przede wszystkim jednak cechują się tym, że nie są tak masywne i rzucające się w oczy. Co więcej, można dopasować je do praktycznie każdego wnętrza, a oprócz ciepła dostarczą także poczucie estetyki i elegancji.

Jak widać, standardowe grzejniki wcale nie muszą szpecić naszego domu, a w razie awarii na pewno nie trzeba będzie kuć ścian.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.