Menu

Menu

Sprawny układ hamulcowy – jedna z podstaw bezpiecznej jazdy

Każdy kierowca, który prowadzi samochód, musi liczyć się z tym, że nagle może pojawić się konieczność radykalnego zmniejszenia prędkości albo nawet zatrzymania pojazdu. Aby było to możliwe, musi wykazać się niemałą koncentracją oraz skupieniem. Niemniej jednak nawet najlepszy kierowca nie poradzi sobie w sytuacji kryzysowej, jeżeli zawiedzie układ hamulcowy.

układ hamulcowy

Kiedy należy skontrolować stan układu hamulcowego?

Sprawny układ hamulcowy jest elementem niezbędnym z punktu widzenia bezpiecznej jazdy. Nigdy bowiem nie wiadomo, kiedy zajdzie potrzeba skorzystania z jego możliwości. Z tego też względu odpowiedź na pytanie, kiedy należy skontrolować stan układu hamulcowego, jest niezwykle prosta – zawsze.

Pierwszą czynnością, którą można wykonać samodzielnie, jest kontrola poziomu płynu hamulcowego. Na jego zbiorniku znajduje się specjalna kreska, która oznacza konieczność uzupełnienia płynu, jeżeli jego poziom spadnie poniżej tego oznaczenia. W sklepach dostępne są różne płyny. Należy jednak zawsze wybierać preparat, który jest zalecany przez producenta albo inny, o podobnej klasie i jakości. W celu dokonania odpowiedniego wyboru warto skonsultować się z mechanikiem. Co ważne, na płynie hamulcowym nie warto oszczędzać. Najtańsze produkty oferują najniższą jakość, a przecież skuteczność układu hamulcowego bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo kierowcy oraz podróżującym z nich pasażerów.

Warto zwrócić uwagę, że płyn hamulcowy pełni kilka bardzo istotnych funkcji. Otóż przede wszystkim służy on do uruchomienia specjalnej pompy, której zadaniem jest zwiększenie siły hamowania. Dzięki temu pojazd hamuje szybciej i łatwiej. Ponadto płyn hamulcowy wydłuża żywotność układu hamulcowego, zapobiegając jego korozji, a także chroni elementy układu, które zostały wykonane z gumy.

Klocki i tarcze hamulcowe

Kolejnym istotnym elementem układu hamulcowego są klocki oraz tarcze. Mają one bowiem bezpośredni wpływ na skuteczność hamowania, podczas którego współdziałają one ze sobą.

Klocki hamulcowe w czasie hamowania stykają się z tarczami, co powoduje, że pojazd szybko wytraca prędkość. Większość dostępnych na rynku klocków hamulcowych wytrzymuje przebieg rzędu 40 tysięcy kilometrów. Nie jest to jednak regułą, ich żywotność uzależniona jest bowiem od takich czynników jak styl jazdy kierowcy, masa samochodu, warunki, w jakich eksploatowane jest auto – czy przeważają odcinki miejskie, czy też trasy szybkiego ruchu.

Jeżeli zaś chodzi o tarcze hamulcowe, należy zwrócić uwagę, że wymagają one znacznie rzadszej wymiany niż klocki. Nie oznacza to jednak, że można bagatelizować ich stan. Otóż podczas wizyty na warsztacie warto zlecić mechanikowi zbadanie ich stopnia zużycia. Przede wszystkim chodzi tutaj o skontrolowanie ich grubości. Zbyt cienkie tarcze hamulcowe nagrzewają się znacznie szybciej, przez co hamowanie będzie z całą pewnością mniej skuteczne.

Wymiana tarcz hamulcowych powinna odbywać się zawsze według pewnych zasad. Mianowicie po pierwsze wymienia się obydwie tarcze na tej samej osi. Wraz z nimi konieczne jest również zamontowanie nowych klocków. Mechanik, który będzie przeprowadzał wymianę, powinien zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz. Chodzi tutaj o przewody hamulcowe. Z czasem ulegają one eksploatacyjnemu zużyciu, co może doprowadzić do ich pęknięcia w razie gwałtownego hamowania. Taka sytuacja w warunkach ruchu drogowego może być niezwykle groźna, ponieważ kierowca nie będzie miał wpływu na prędkość, z jaką porusza się samochód. Może to więc skutkować dotkliwą w skutkach kolizją.

Paweł Stasiuk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.