Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe − tanie mieszkania w co czwartej polskiej gminie
Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe − spółki, które w porozumieniu z samorządami budują i wynajmują mieszkania z przystępnym czynszem – działają już w co czwartej gminie w Polsce – mówił w trakcie Forum Ekonomicznego w Karpaczu Arkadiusz Urban, prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości.
Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe funkcjonują od 2021 r. Celem tych startupów jest budowa mieszkań w małych i średnich miejscowościach, w partnerstwie z samorządami. Takie mieszkania, z opcją wykupienia na własność, mogą być dodatkowy argumentem, którym samorządy zachęcą specjalistów (lekarzy, nauczycieli, weterynarzy itd.) do podjęcia pracy na ich terenie. To atrakcyjne rozwiązanie dla osób, które nie mają zdolności kredytowej. − Samorządy nie potrzebują żadnych środków własnych, aby uczestniczyć w tym programie. To jest szczególnie istotne dla małych i średnich miejscowości niedysponujących odpowiednimi środkami w budżetach – tłumaczy Arkadiusz Urban, prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości.
KZN przekazuje gminie 3 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa, z przeznaczeniem na objęcie udziałów w spółce, która zbuduje mieszkania na swoim terenie. − To umożliwia tworzenie kapitału zakładowego, a dzięki odsetkom spółka może funkcjonować. Takie rozwiązanie gwarantuje też to, że gminy angażują się aktywnie w proces inwestycyjny. To one określają warunki, na jakich przekażą mieszkania użytkownikom – wyjaśnia prezes Urban.
Program SIM wspiera również Bank Gospodarstwa Krajowego. Można w nim uzyskać na ten cel kredyt na preferencyjnych zasadach do wysokości 80 proc. kosztów przedsięwzięcia (odsetki od tych kredytów wykupuje Skarb Państwa, dzięki czemu BGK może zaoferować niższe oprocentowanie).
Forum Ekonomiczne w Karpaczu jest największą konferencją gospodarczo-polityczną w Europie Środkowej i Wschodniej. Właśnie tu od ponad 30 lat spotykają się przy tej okazji osoby o decydującym wpływie na losy Polski, Europy i Świata. W 32. edycji, której hasło przewodnie brzmi: „Nowe Wartości Starego Kontynentu − Europa u progu zmian”, bierze udział ponad 5 tysięcy uczestników z Europy, USA, Azji i Afryki.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Dodaj komentarz