Menu
 • Menu

  Śląski Pakiet dla Gospodarki

  Globalna pandemia koronawirusa zmieniła wszystko. Wprowadziła spory chaos, wywołała kryzys gospodarczy i zmieniła na dobre współczesne myślenie o biznesie. Wielu przedsiębiorców musiało zdecydować się na zupełne przebranżowienie, inni zaś przez ostatnie miesiące skupiali się przede wszystkim na tym, by utrzymać posiadane miejsca pracy i swoją pozycję na rynku. Aby lokalne firmy borykały się z choć odrobinę mniejszymi problemami, województwo śląskie przekazało część zarządzanych z poziomu samorządów środków unijnych na rzecz wsparcia dla gospodarki. Przedstawiamy rozwiązania, które zostały wdrożone w tym regionie.

  Śląski Pakiet dla Gospodarki

  Obecna sytuacja jest bardzo dynamiczna i nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co wydarzy się za kilka tygodni. Dlatego szybka i celowa pomoc województwa śląskiego podjęta już na samym początku pojawienia się problemu jest niezwykle wartościowym wsparciem dla lokalnej gospodarki tamtego regionu. Warto zauważyć, że to właśnie małe i średnie przedsiębiorstwa stanowią potężną siłę napędową dla gospodarki kraju, więc każda forma wsparcia to tak naprawdę olbrzymia korzyść dla nas wszystkich. Co zawiera w sobie wdrożony projekt “Śląski Pakiet dla Gospodarki”?

  Filar I – pożyczki obrotowe i płynnościowe wraz z innymi uproszczeniami w zakresie wsparcia zwrotnego

  Pierwszym problemem, który stanął na drodze małych przedsiębiorców, jest brak pieniędzy. Nie mogąc prowadzić swoich działalności, szybko utracili płynność finansową, co mogło skutkować nie tylko zamknięciem pojedynczych stanowisk, ale także całej firmy. Dlatego pierwszym krokiem do poprawy ich sytuacji było stworzenie specjalnych pożyczek obrotowych i płynnościowych, które pomogły przedsiębiorcom przejść przez trudny dla wszystkich okres. Udzielono aż 85 pożyczek na łączną kwotę ponad 28 milionów złotych.

  Filar II – outplacement oraz wsparcie pracodawców w utrzymaniu miejsc pracy

  Pierwsze zderzenie z pandemią dla wielu przedsiębiorców w Polsce było naprawdę bolesne. Doszło do licznych niezbędnych zwolnień, a część pracowników dysponowała kompetencjami, które właśnie przestały być potrzebne. Konieczne stało się więc zainwestowanie w szkolenia dla osób bezrobotnych i pracujących, które pozwoliły uzyskać zarówno umiejętności, jak i niezbędne uprawnienia do wykonywania prac szczególnie potrzebnych na rynku.

  Projekt “Śląski Pakiet dla Gospodarki” przewiduje również czasowe dofinansowanie do wynagrodzeń dla przedsiębiorców, którzy odnotowali spadki w dochodach. Celem jest utrzymanie dotychczasowych miejsc pracy. Dodatkiem jest także specjalne wsparcie dla osób, które utraciły stanowisko pracy i chciałyby założyć własną działalność gospodarczą na terenie województwa.

  Filar III – wsparcie bezzwrotne i inwestycje w MŚP

  Kolejnym krokiem był ogłoszony w ramach projektu “Śląski Pakiet dla Gospodarki” konkurs na uzyskanie dofinansowania ze środków unijnych. Pozyskane w ten sposób kwoty miały odpowiadać na potrzebę doinwestowania czy modernizacji produkcji oraz innych działań, które były związane bezpośrednio z sytuacją wywołaną pandemią. Pieniądze mogły zostać wykorzystane także na bieżącą działalność, w tym m.in. pokrycie wydatków na czynsz, media czy posiadane zobowiązania kredytowe.

  Filar IV – samorządowe działania wspierające

  Dynamiczna sytuacja i bardzo wiele niewiadomych sprawiły, że niektórzy przedsiębiorcy nie umieli się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Aby uniknąć chaosu informacyjnego, jednym z filarów projektu województwa śląskiego było utworzenie Regionalnego Centrum Wsparcia MŚP przy współpracy z Regionalną Izbą Gospodarczą w Katowicach. W ten sposób przedsiębiorcy zyskali bezpłatny dostęp do niezbędnych porad i konsultacji. Dotyczyły one przede wszystkim zagadnień z zakresu prawa, finansów i reklamy.

  Filar V – wejścia kapitałowe zwiększające zaangażowanie inwestorów w regionie

  Aby nie doszło do zapadnięcia gospodarczego w regionie, konieczne było zainteresowanie nim nowych podmiotów, które zechciałyby zdecydować się na regionalne inwestycje. Po kilku miesiącach prac i przejrzeniu ponad 100 wniosków, Śląski Fundusz Rozwoju zainwestował ponad 7 milionów złotych w przyszłościową fabrykę baterii do pojazdów, fabrykę magazynów energii i w usługi dla przemysłu 4.0. Oczywiście wszystkie realizacje współfinansują koinwestorzy wnoszący w region więcej niż dwukrotność kwoty oferowanej przez ŚFR.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.