Menu
Menu

Samochód elektryczny a fotowoltaika – jak ładować samochód z fotowoltaiki?

Instalacje fotowoltaiczne mogą skutecznie ogrzać pomieszczenia, a także zasilić sprzęty domowe. Obecnie rośnie popularność samochodów elektrycznych, a wraz z nią – zainteresowanie zastosowaniem fotowoltaiki do redukcji kosztów transportu. Okazuje się, że pojazd można z powodzeniem ładować, korzystając z energii z domowej instalacji słonecznej.

jak ładować samochód z fotowoltaiki

Czy da się ładować samochód za pomocą energii z paneli fotowoltaicznych?

Samochód elektryczny można ładować np. na specjalnie przeznaczonych do tego stacjach ładowania pojazdów. To oczywiście rozwiązanie szybkie i wygodne, lecz jednocześnie stosunkowo drogie. Ładowanie przy użyciu gniazdka znajdującego się w garażu ma również swoje wady i zalety – jest wolniejsze, choć wielokrotnie tańsze. Trzecią opcję stanowi spożytkowanie energii z fotowoltaiki. W celu poprawy własnego komfortu i skrócenia czasu ładowania warto uwzględnić montaż stacji już na etapie planowania fotowoltaiki.

Jak ładować auto za pomocą paneli?

Energia, która wytwarzana jest w nadmiarze przez panele fotowoltaiczne, magazynuje się w publicznej sieci energetycznej. Użytkownicy fotowoltaiki mogą odebrać tę nadwyżkę z powrotem po określonym czasie. Wiąże się to jednak ze stratą, gdyż odzyskuje się mniejszą ilość w stosunku do przekazanej. Warto więc spożytkować nadmiar energii i wykorzystać ją np. do ładowania samochodu elektrycznego.

jak ładować samochód z fotowoltaiki

Jedną z opcji jest zainwestowanie we wspomnianą już stację ładowania. Nosi ona nazwę „wallbox” i umożliwia znacznie szybsze naładowanie pojazdu niż podczas tradycyjnego poboru energii przez gniazdko. Da się ją zamontować w praktycznie dowolnym miejscu – w utworzonym do tego panelu bądź garażu. Takie miejsce można połączyć z aplikacją na smartfon, która umożliwi kontrolowanie stanu zużycia energii czy zaplanowanie kolejnego ładowania. Inne rozwiązanie to montaż panelu na dachu samego auta.

W jaki sposób obliczyć moc instalacji fotowoltaicznej do ładowania pojazdu?

Rzadko zdarza się, by instalacja fotowoltaiczna zasilała wyłącznie stację ładowania pojazdów. Najczęściej pożytkuje się ją na różne sposoby. Właśnie dlatego zapotrzebowanie auta powinno być traktowane jako składowa ogólnego zapotrzebowania gospodarstwa na energię elektryczną.

By obliczyć, ile kWh zużywa pojazd z napędem elektrycznym, trzeba najpierw określić, ile energii potrzebuje on na przejechanie 100 km. Inne istotne informacje to te dotyczące liczby kilometrów pokonywanych w ciągu roku. Jeśli wartości wynoszą przykładowo kolejno 0,18 kWh/km i 20000 km, wynik mnożenia wyniesie 3600 kWh. W warunkach panujących w Polsce z 1 kW instalacji udaje się uzyskać około 1000 kWh energii rocznie, stąd też potrzebna będzie instalacja o mocy około 3,6 kW.

Korzyści płynące z ładowania pojazdu za pomocą fotowoltaiki

Wykorzystanie instalacji fotowoltaicznej do ładowania samochodu umożliwia ograniczenie wydatków na energię elektryczną, lecz to oczywiście nie jedyna zaleta tego rozwiązania. Elektryki uchodzą za ekologiczne środki komunikacji, lecz wiele osób zarzuca, że do ładowania ich akumulatorów używa się często energii wyprodukowanej w wyniku spalania węgla. Prawdziwe dbanie o środowisko będzie więc możliwe dopiero wtedy, gdy auta nie będą korzystały z „brudnej” energii.

Dodatkowo warto pamiętać, że prosumenci rozliczający się według systemu net-billingu korzystają najwięcej na zwiększeniu autokonsumpcji. Wspomniane już przekazanie energii do sieci byłoby mniej opłacalną opcją niż spożytkowanie jej, np. na ładowanie pojazdu. Dzięki temu poprawia się ogólny bilans energetyczny gospodarstwa domowego. Trzeba przy tym pamiętać o ładowaniu auta w ciągu dnia, gdy instalacja produkuje energię. Stacja ładowania połączona z instalacją fotowoltaiczną minimalizuje koszty elektromobilności.

Użytkowanie elektryka może być prawie w całości darmowe – wiele zależy przy tym od liczby przejechanych kilometrów, pojemności baterii, rodzaju stacji ładowania czy wydajności samej instalacji. Ostatnia zaleta na liście to fakt, iż auto ładowane zieloną energią zmniejsza ślad węglowy. Korzyści jest z pewnością jeszcze więcej, a każdy musi znaleźć te, które przekonają go w największym stopniu. Warto pamiętać, że o komfort użytkowania pojazdu i bezpieczeństwo trzeba dbać w sposób kompleksowy. W tym celu należy wybrać zaufane towarzystwo ubezpieczeniowe. Jedno z najbardziej przydatnych ubezpieczeń to NNW samochodu – Warta.pl oferuje korzystne warunki ochrony dla swoich klientów.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. czytaj więcej ROZUMIEM