Menu

Menu

Roczne zeznania za 2020 r. dostępne w e-Urzędzie Skarbowym

Od 15 lutego w e-Urzędzie Skarbowym można sprawdzić swoje zeznanie podatkowe za 2020 r., przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową. Podatnicy mogą zweryfikować i zatwierdzić lub zmodyfikować swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT do 30 kwietnia br.

Twój e-PIT obejmuje zeznania podatkowe PIT-28, PIT-36, PIT-37 i PIT-38. Dostęp do usługi jest możliwy przez e-Urząd Skarbowy, na stronie: podatki.gov.pl. Usługa nie uwzględnia przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej. Do e-Urzędu Skarbowego można zalogować się za pomocą Profilu Zaufanego, przez e-Dowód lub korzystając z bankowości elektronicznej. Do usługi Twój e-PIT można zalogować się także, podając PESEL (albo NIP i datę urodzenia), kwotę przychodu z rozliczenia za 2019 r., kwotę przychodu z jednej z informacji od płatników za 2020 r. (np. z PIT-11 od pracodawcy) oraz kwotę nadpłaty lub podatku do zapłaty z rozliczenia za 2019 r.

PIT-37 i PIT-38 – wystarczy zatwierdzić

Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała podatnikom ich zeznania roczne na podstawie posiadanych danych. W usłudze Twój e-PIT najczęściej są wypełniane zeznania PIT-37 i PIT-38. Osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, mogą skorzystać z zeznań przygotowanych na formularzach PIT-28 i PIT-36. Trzeba je jednak samodzielnie uzupełnić o dane dotyczące przychodów z działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej. Dostępne jest również oświadczenie o przekazaniu 1 proc. podatku organizacji pożytku publicznego, czyli PIT-OP.

Portal podatki.gov.pl

Podatnicy PIT-28 i PIT-36 muszą pamiętać o terminie

Do 30 kwietnia 2021 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Po upływie tego terminu KAS automatycznie zaakceptuje zeznania PIT-37 i PIT-38. Oznacza to terminowe złożenie zeznania PIT, nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Zeznanie PIT-28 za 2020 r. można składać w usłudze Twój e-PIT do 1 marca br. Rozliczenie to, podobnie jak PIT-36, nie zostanie automatycznie zaakceptowane z upływem 30 kwietnia 2021 r. Dlatego należy pilnować terminu i sprawdzić oraz ewentualnie uzupełnić rozliczenie, a następnie je zaakceptować i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru.

Odliczenia i dopłaty online

Ministerstwo Finansów informuje, że podatnik korzystający z usługi Twój e-PIT może uzupełnić zeznanie przygotowane dla niego przez KAS, uwzględniając przysługujące mu odliczenia. Mowa np. o darowiznach, w tym związanych z COVID-19, uldze rehabilitacyjnej, uldze na Internet, uldze termomodernizacyjnej, wpłatach na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego oraz odliczeniu wydatków mieszkaniowych.

Podatnicy, którym z rozliczenia PIT wyniknie podatek do zapłaty, będą mieli wskazany indywidualny mikrorachunek, na który wygodnie dokonają płatności online. W przypadku automatycznej akceptacji zeznania, z którego wynika podatek do zapłaty, urząd skarbowy wyśle podatnikowi do 31 maja 2021 r. informację o kwocie podatku do zapłaty.

Twój e-PIT działa przez całą dobę i można z niego korzystać na dowolnym urządzeniu podłączonym do internetu. Oprócz rozliczenia rocznego PIT w usłudze Twój e-PIT można korzystać również z systemu e-Deklaracje.

Źródło informacji: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.