Co można wyprodukować w wyniku recyklingu tworzyw sztucznych?
Odpady polimerowe to nieustannie rosnący problem. Zapotrzebowanie na tego rodzaju tworzywa wciąż jest bardzo wysokie i stale rośnie. Paradoksalnie wysoka trwałość, która przyczyniła się do ich popularności obecnie stanowi poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego.
Korzyści płynące z recyklingu materiałów polimerowych
Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Unii Europejskiej w kategorii powtórnego przetwarzania tworzyw sztucznych. Ponad 80% z nich zalega na wysypiskach. Dla porównania w Danii lub Szwajcarii składowanie odpadów tworzyw sztucznych stanowi odsetek bliski zeru.
Rozkład zwykłej torebki foliowej szacowany jest na około 120 lat, butelka PET ulegnie naturalnej degradacji dopiero po upływie 500 lat. Recykling tworzyw sztucznych to ochrona terenów mogących zostać wykorzystanych na składowiska, a tym samym gleby i powietrza, które zostałyby zanieczyszczone szkodliwymi związkami ulatniającymi się w procesie rozpadu. Recykling to również redukcja emisji CO2 do atmosfery, duża oszczędność paliw, oleju opałowego oraz szansa na ponowne wykorzystanie opornych na biodegradację polimerów.
Co uzyskuje się z odpadu polimerowego?
Około 40% wszystkich produkowanych na świecie tworzyw sztucznych przeznaczanych jest na opakowania. O połowę mniejsze, ale również bardzo wysokie zużycie odnotowuje się w budownictwie. Opakowania, które znajdują się w gospodarstwach domowych w przeważającej części są surowcem, który może zostać ponownie wykorzystany, ale niezbędna w tym procesie jest właściwa segregacja. Z poddanego recyklingowi plastiku można wyprodukować, m. in.: opakowania, butelki, pojemniki, odzież, różnego typu folie, zabawki, długopisy, ogrodzenia, powłoki, słupki drogowe, elementy maszyn, ekrany wyciszające, ramy okienne, oleje opałowe, a nawet płyty termoizolacyjne czy meble ogrodowe.
Z uwagi na degradację polimerów niektóre firmy zaczynają wdrażać tzw. kaskadową sekwencję wtórnego użytkowania odpadów. Tego rodzaju łańcuch recyklingu obrazuje przykład stosowany przez włoskich producentów aut. Zużyte polipropylenowe zderzaki samochodowe po przetworzeniu wykorzystywane są do produkcji np. osłon systemów wentylacyjnych, te z kolei po kolejnej obróbce, w momencie gdy żywotność polimeru maleje stają się dywanikami.
Około 35 butelek PET jest potrzebnych by wyprodukować bluzę z polaru, na wykonanie trzyosobowej ławki wystarczy ich 4500 a recykling 1 tony tego rodzaju opakowań to redukcja 1,5 tony emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Tworzywa sztuczne to bardzo wymagający surowiec, który w procesie recyklingu traci swoje właściwości, dlatego konieczne jest stałe doskonalenie procesów oraz poszukiwanie rozwiązań umożliwiających bezodpadowe ich przetwarzanie.
Oddaję głównie plastik do CP Recycling, teraz jeszcze bardziej utwierdziłem się w przekonaniu, że ma to duży sens, mogę pomóc środowisku a przy okazji przyczynić się do powstania czegoś nowego.
Ja oddaję do CP Recycling nie tylko plastik, ale i szkło czy makulaturę. Oni na pewno w pełni to spożytkują i przetworzą na nowe rzeczy 🙂