Menu
 • Menu

  Radca prawny w świetle RODO – prawa, obowiązki i ograniczenia

  radca prawnyWprowadzenie rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO), miało kolosalny wpływ na polski system prawny. Nie dość, że należało dokonać zmian w prawie 200 ustawach, to jeszcze zmianie uległa specyfika pracy w wielu zawodach a szczególnie tych, które na co dzień zajmują się przetwarzaniem danych osobowych.

  Jedną z najbardziej „poszkodowanych” grup społecznych są w tym przypadku pracownicy kancelarii prawnych a w szczególności radcy prawni. Wprowadzenie nowych przepisów wymusiło szereg zmian, do których osoby te muszą się dostosować.

  Po pierwsze – tajemnica vs kontrola

  Pierwsza zmiana dotyczy kontroli przeprowadzanych przez Urząd Ochrony Danych Osobowych i jednocześnie zrzuca z pracowników kancelarii obowiązek ujawniania danych w trakcie audytu. Dotychczas przepisy jasno wskazywały, iż nie istnieją na tym polu jakiekolwiek ograniczenia. Wprowadzenie zmian znacznie utrudniło przeprowadzenie kontroli, ale tylko w ograniczonym zakresie. Dodajmy, że przepisy RODO określają grupy społeczne, które nie są objęte tak istotną ochroną (np. pracownicy). Na ich podstawie można dokonać stosownej kontroli ochrony danych. Opcjonalnie istnieje też możliwość analizy samych procedur a nie danych, w ramach których są one przetwarzane.

  Wpis powstał dzięki uprzejmości radcy prawnego z Katowic

  Po drugie – współpraca z Klientem i przechowywanie danych

  Zmiany w przepisach oznaczają również, że odtąd hipotetyczny radca Katowice nie musi realizować wszystkich swoich obowiązków o ile ich realizacja mogłaby niekorzystnie wpłynąć na stopień ochrony danych. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż radca prawny Katowice unika w ten sposób sytuacji, w których mógłby ujawnić dane osobowe innych osób, w tym też pozostałych Klientów. Co więcej, nowa ustawa wprowadza również obowiązek usunięcia po 10 latach wszystkich danych osobowych Klienta. Dane te muszą być oczywiście usuwane „na bieżąco”, w miarę upływu wspomnianego terminu.

  Podsumowanie

  Choć zawód radcy prawnego jest tylko jednym z wielu zawodów „dotkniętych” nowymi przepisami, to jednak specyfika tej pracy i współpracy z Klientem wymusza na nim podjęcie określonych czynności, zgodnych z aktualnymi regulacjami.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *