Menu

Menu

Przeciętne wynagrodzenie przekroczyło 5 tysięcy zł

Przeciętne wynagrodzeniePrzeciętne wynagrodzenie w naszym kraju osiągnęło rekordowy poziom. Jak podaje portal Money.pl, w grudniu wyniosło ono 5274, 95 zł brutto. Dotyczy to jednak tylko dużych i średnich firm, to znaczy takich, które zatrudniają 9 osób i więcej. Drobni przedsiębiorcy mogą płacić inaczej.

Jak podkreśla Money.pl, grudzień jest miesiącem w którym statystyki wynagrodzeń rosną szczególnie szybko. Jednak ostatni miesiąc 2018 roku był wyjątkowy. Średnia pensja po raz pierwszy przekroczyła 5 tys. W 2017 roku do tej psychologicznej granicy zabrakło zaledwie 27 zł.

Money.pl podaje, że wzrost płac w skali roku wyniósł 6,1 proc. Jest to jednak kwota niższa, niż się spodziewano. Średnia prognoz ekonomistów wynosiła 7,34 procent wzrostu. Mimo to można powiedzieć, że płace w średnich i dużych firmach zwiększyły się dość mocno. Jeszcze 4 lata temu średnia płaca była niższa od 4 tysięcy.

Przeciętne wynagrodzenie w grudniu zwykle mocno wzrasta

Przeciętne wynagrodzenie za grudzień jest zwykle wyższe niż w innych miesiącach roku. W grudniu najczęściej wypłacane są bowiem premie i inne bonusy. Wypłaty te są wliczane do statystyki i zawyżają ją.

Można więc spodziewać się, że już w styczniu dane dotyczące wynagrodzenia będą gorsze. Money.pl prognozuje, że w następnych miesiącach przeciętne wynagrodzenia wyniesie około 4960 zł.
Kwota brutto na poziomie 5274,95 zł oznacza, że pracownicy dostają średnio do ręki prawie 3742 zł. Przeciętne wynagrodzenie na grudniowym poziomie oznacza, że składki na ZUS wyniosły średnio 723 zł, na NFZ – 410 zł zaś zaliczka na podatek dochodowy – 400 zł.

W firmach zatrudniających 9 osób i więcej pracuje w Polsce 6 mln osób. Natomiast 4 mln znajduje pracę w mniejszych przedsiębiorstwach lub prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. W tych przypadkach zarobki są niższe.

Autor: Sebastian Bujak
Źródło: Money.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.