Przechodzenie na ekologiczne floty staje się faktem
Efektywna elektryfikacja firmowych flot, optymalizacja całkowitego kosztu posiadania (TCO) samochodów elektrycznych, rozwój prywatnej sieci infrastruktury ładowania, alternatywne formy finansowania, etapy wdrażania EV w przedsiębiorstwie oraz wymiana najlepszych międzynarodowych praktyk − to tylko wybrane tematy ścieżki Green Fleet Forum ESG, która odbędzie się podczas Kongresu Nowej Mobilności 2023.
Zgodnie z unijną dyrektywą CSRD już od 2024 r. na wybrane przedsiębiorstwa zostaną nałożone szerokie obowiązki raportowania danych w zakresie zrównoważonego rozwoju (ESG). Nowe regulacje stanowią poważne wyzwanie dla wszystkich uczestników łańcucha wartości w sektorze transportu. W Polsce obowiązek raportowania zgodnie z CSRD obejmie prawie 4 000 przedsiębiorstw.
O znaczeniu elektromobilności dla realizacji celów związanych z ESG będą dyskutować kluczowi interesariusze podczas Kongresu Nowej Mobilności 2023. − Raportowanie ESG jest kluczowe w stymulowaniu rozwoju zielonej transformacji w obszarze transportu i zarządzania flotą. Wykorzystanie odpowiednich standardów może pomóc firmom w osiągnięciu ich celów zrównoważonego rozwoju. Jednocześnie przyczyni się do poprawy jakości powietrza i środowiska miejskiego − mówi Aleksander Rajch, dyrektor ds. zewnętrznych PSPA.
Green Fleet Forum – kierunek: elektryfikacja
Jak wynika z raportu PSPA „Polish EV Outlook”, przedsiębiorcy odpowiadają za ponad 2/3 łącznej liczby rejestracji nowych całkowicie elektrycznych samochodów osobowych (BEV) w Polsce. To dzięki firmom i flotowej transformacji na napęd elektryczny obniżany jest ślad węglowy. Jednocześnie osiągane są realne korzyści finansowe. Pojazdy zasilane energią elektryczną charakteryzują się m.in. niższymi całkowitymi kosztami posiadania (TCO) w porównaniu z pojazdami spalinowymi, a także niższymi kosztami paliwa. Oszczędności na przebiegu 100 tys. km − w zależności od modelu pojazdu − mogą wynieść nawet 47,5 tys. zł.
Samochody elektryczne wymagają również mniejszych wydatków na serwis i są bardziej niezawodne. − Transformacja w obszarze aut elektrycznych i punktów ładowania dokonuje się na naszych oczach. Sprawne przejście z floty spalinowej na elektryczną będzie wypadkową właśnie tych dwóch czynników. Również finansowanie flot przeszło sporą rewolucję i cały czas się rozwija. Każdy, kto miał okazję spróbować jazdy elektrykiem, doskonale wie, jakie płyną z niej korzyści. Jazda takim autem jest dużo przyjemniejsza niż samochodem spalinowym. Myślę, że bardzo duża część użytkowników firmowych pojazdów chętnie się przesiądzie, ponieważ to im się opłaci − mówi Maciej Zwiewka, dyrektor sprzedaży flotowej w Volkswagen Financial Services.
Forum ekspertów
Podczas Kongresu Nowej Mobilności 2023 odbędzie się dedykowany blok Green Fleet Forum − ESG, poświęcony rozwojowi floty samochodów elektrycznych w firmach. Wydarzenie zgromadzi kluczowych interesariuszy z branży TSL, koncernów motoryzacyjnych, Car Fleet Management, operatorów i dostawców infrastruktury ładowania oraz firm ubezpieczeniowych.
− Uczestnicy Green Fleet Forum − ESG omówią wyzwania i potencjał elektryfikacji firmowych flot w Polsce i regionie CEE. Eksperci skupią się na optymalizacji całkowitego kosztu posiadania (TCO) firmowych samochodów elektrycznych, planowaniu infrastruktury ładowania, adaptacji pracowników do pojazdów zeroemisyjnych, trendach ESG i telematyce. Green Fleet Forum na KNM 2023 uwzględni również problemy branży CFM i finansowania, a także skupi się na prezentacji nowych rozwiązań w zakresie transportu ostatniej mili, sharingu i mikromobilności dla firm − zapowiada Aleksander Rajch z PSPA.
Kongres Nowej Mobilności i targi zeroemisyjnych technologii w transporcie
Kongres Nowej Mobilności 2023 to 4. edycja największej konferencji w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej poświęconej rozwojowi rynku pojazdów elektrycznych. Wydarzenie odbędzie się w dn. 26−28 września 2023 r. w przestrzeni EXPO Łódź.
W ramach tegorocznej edycji KNM odbędą się także największe w regionie targi zeroemisyjnych technologii w transporcie, skierowane do dostawców i odbiorców rozwiązań z obszaru e-mobility z całej Europy. Obejmą one 3 strefy wystawiennicze − wewnętrzne i zewnętrzne, zbudowane na powierzchni 13 tys. mkw. Organizatorzy zapowiadają 200 wystawców z regionu i 2000 odwiedzających. Formuła umożliwi liczne premiery, pokazy, testy i networking.
Więcej informacji: www.kongresnowejmobilnosci.pl
Źródło informacji: materiały prasowe
Dodaj komentarz