Czy Niemcy będą posiadać własną broń jądrową?
Niemiecka telewizja Deutsche Welle na swoim portalu prezentuje opinię dziennika Sueddeutsche Zeitung na temat większego zaangażowania Niemiec w tworzenie europejskiego systemu odstraszania nuklearnego. Zdaniem dziennika taka możliwość wynika z zapowiedzi lidera Chrześcijańskiej Demokracji i przyszłego kanclerza Niemiec Friedricha Merza. Stwierdził on niedawno, że Europa powinna uniezależnić się od amerykańskiego parasola nuklearnego.
Po Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Merz powiedział, że Europa powinna być przygotowana na sytuację, w której Donald Trump zdecyduje, by nie udzielać już europejskim członkom NATO bezwarunkowej gwarancji bezpieczeństwa wynikającej z traktatów organizacji. Stąd wynika konieczność uniezależnienia się nuklearnego od Stanów Zjednoczonych.
Obecnie spośród europejskich członków NATO broń jądrową posiadają tylko Francja i Wielka Brytania. Niemcy natomiast przez dekady polegały na polityce nuklearnego odstraszania prowadzonej przez Waszyngton.
Niemcy są zaangażowane w program współdziałania nuklearnego (nuclear sharing), posiadają więc infrastrukturę i personel umożliwiające rozmieszczenie amerykańskiej broni jądrowej na wypadek konfliktu. W prasie krąży nawet informacja, że amerykańskie głowice jądrowe już znajdują się na terenie Niemiec. Jednak decyzję o jej użyciu może podjąć wyłącznie amerykański prezydent.
Jak pisze Sueddeutsche Zeitung: Wydaje się, że od powrotu Trumpa do Białego Domu nic nie jest już pewne. Paktuje z Rosją w Radzie Bezpieczeństwa ONZ i najwyraźniej chce narzucić Ukrainie dyktat pokojowy. W przeciwieństwie do swojej pierwszej kadencji, Trump nie zagroził jeszcze wycofaniem się z NATO, ale już wstrząsnął fundamentami wspólnoty transatlantyckiej. (cytat za Deutsche Welle).
O ile poprzedni kanclerz Olaf Scholz nie zgadzał się na ściślejszą współpracę z Francją, by rozwijać wspólną politykę odstraszania nuklearnego, wypowiedź Friedricha Merza może oznaczać radykalną zmianę kursu w niemieckiej polityce. Choć Trump nie dał jasno do zrozumienia, że zamierza usunąć parasol nuklearny, który chroni Europę, to sama perspektywa podjęcia takiej decyzji jest podstawą do stworzenia alternatywnego rozwiązania.
Czy Europa jest w stanie stworzyć własny system odstraszania nuklearnego?
Jak podaje niemiecki dziennik, według szacunków Wielka Brytania posiada 225 głowic nuklearnych, Francja natomiast 290. Jest to liczba niewystarczająca dla skutecznego odstraszania. Stworzenie europejskiego parasola ochronnego wymagałoby ogromnych wydatków. Rosja posiada obecnie około 6 tysięcy głowic, zaś USA ponad 5 tysięcy. Dodatkowo sytuacja polityczna w Europie robi się coraz bardziej niestabilna, występują też w niej konflikty poglądów i interesów.
Pomysły zastąpienia amerykańskiego parasola rodzą się również we Francji. Jak niedawno pisał portal forsal.pl: w Paryżu narodził się pewien nuklearny plan, który miałby być wcielony w życie, gdyby USA naprawdę wycofały znad Europy swój parasol atomowy. Mając świadomość, że bez niego Rosja mogłaby stawiać Europie kolejne warunki, Francuzi chcieliby temu zapobiec, sugerując wysłanie do Niemiec własnych myśliwców, uzbrojonych w broń jądrową.
Chodzi tylko o kilka maszyn, miałoby to być zatem działanie głównie symboliczne. Podobny ruch mogłaby wykonać również Wielka Brytania. Zdaniem przyszłego kanclerza Niemiec należy myśleć o alternatywie dla amerykańskiego parasola, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że NATO nie przetrwa w obecnej formie.
Pod koniec ubiegłego roku „Gazeta Wyborcza” pisała, że w Niemczech rozgorzała debata nad koniecznością posiadania własnej broni jądrowej. Przyczynę stanowiła możliwość rozszerzenia się konfliktu na Ukrainie i przerodzenia go w konflikt atomowy.
Coraz głośniej też mówi się w Niemczech o konieczności stworzenia europejskiego systemu odstraszania nuklearnego, który byłby finansowany nie tylko z budżetów Wielkiej Brytanii i Francji, ale również państw Unii Europejskiej. Chodzi o to, by przycisk do odpalania tej broni nie znajdował się tylko w Waszyngtonie.
Wojciech Ostrowski
Dodaj komentarz