Menu
Menu

Przechodzenie na ekologiczne floty staje się faktem

Efektywna elektryfikacja firmowych flot, optymalizacja całkowitego kosztu posiadania (TCO) samochodów elektrycznych, rozwój prywatnej sieci infrastruktury ładowania, alternatywne formy finansowania, etapy wdrażania EV w przedsiębiorstwie oraz wymiana najlepszych międzynarodowych praktyk − to tylko wybrane tematy ścieżki Green Fleet Forum ESG, która odbędzie się podczas Kongresu Nowej Mobilności 2023.

floty elektryczne

Zgodnie z unijną dyrektywą CSRD już od 2024 r. na wybrane przedsiębiorstwa zostaną nałożone szerokie obowiązki raportowania danych w zakresie zrównoważonego rozwoju (ESG). Nowe regulacje stanowią poważne wyzwanie dla wszystkich uczestników łańcucha wartości w sektorze transportu. W Polsce obowiązek raportowania zgodnie z CSRD obejmie prawie 4 000 przedsiębiorstw.

O znaczeniu elektromobilności dla realizacji celów związanych z ESG będą dyskutować kluczowi interesariusze podczas Kongresu Nowej Mobilności 2023. − Raportowanie ESG jest kluczowe w stymulowaniu rozwoju zielonej transformacji w obszarze transportu i zarządzania flotą. Wykorzystanie odpowiednich standardów może pomóc firmom w osiągnięciu ich celów zrównoważonego rozwoju. Jednocześnie przyczyni się do poprawy jakości powietrza i środowiska miejskiego − mówi Aleksander Rajch, dyrektor ds. zewnętrznych PSPA.

Green Fleet Forum – kierunek: elektryfikacja

Jak wynika z raportu PSPA „Polish EV Outlook”, przedsiębiorcy odpowiadają za ponad 2/3 łącznej liczby rejestracji nowych całkowicie elektrycznych samochodów osobowych (BEV) w Polsce. To dzięki firmom i flotowej transformacji na napęd elektryczny obniżany jest ślad węglowy. Jednocześnie osiągane są realne korzyści finansowe. Pojazdy zasilane energią elektryczną charakteryzują się m.in. niższymi całkowitymi kosztami posiadania (TCO) w porównaniu z pojazdami spalinowymi, a także niższymi kosztami paliwa. Oszczędności na przebiegu 100 tys. km − w zależności od modelu pojazdu − mogą wynieść nawet 47,5 tys. zł.

Samochody elektryczne wymagają również mniejszych wydatków na serwis i są bardziej niezawodne. − Transformacja w obszarze aut elektrycznych i punktów ładowania dokonuje się na naszych oczach. Sprawne przejście z floty spalinowej na elektryczną będzie wypadkową właśnie tych dwóch czynników. Również finansowanie flot przeszło sporą rewolucję i cały czas się rozwija. Każdy, kto miał okazję spróbować jazdy elektrykiem, doskonale wie, jakie płyną z niej korzyści. Jazda takim autem jest dużo przyjemniejsza niż samochodem spalinowym. Myślę, że bardzo duża część użytkowników firmowych pojazdów chętnie się przesiądzie, ponieważ to im się opłaci − mówi Maciej Zwiewka, dyrektor sprzedaży flotowej w Volkswagen Financial Services.

Forum ekspertów

Podczas Kongresu Nowej Mobilności 2023 odbędzie się dedykowany blok Green Fleet Forum − ESG, poświęcony rozwojowi floty samochodów elektrycznych w firmach. Wydarzenie zgromadzi kluczowych interesariuszy z branży TSL, koncernów motoryzacyjnych, Car Fleet Management, operatorów i dostawców infrastruktury ładowania oraz firm ubezpieczeniowych.

− Uczestnicy Green Fleet Forum − ESG omówią wyzwania i potencjał elektryfikacji firmowych flot w Polsce i regionie CEE. Eksperci skupią się na optymalizacji całkowitego kosztu posiadania (TCO) firmowych samochodów elektrycznych, planowaniu infrastruktury ładowania, adaptacji pracowników do pojazdów zeroemisyjnych, trendach ESG i telematyce. Green Fleet Forum na KNM 2023 uwzględni również problemy branży CFM i finansowania, a także skupi się na prezentacji nowych rozwiązań w zakresie transportu ostatniej mili, sharingu i mikromobilności dla firm − zapowiada Aleksander Rajch z PSPA.

Kongres Nowej Mobilności i targi zeroemisyjnych technologii w transporcie

Kongres Nowej Mobilności 2023 to 4. edycja największej konferencji w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej poświęconej rozwojowi rynku pojazdów elektrycznych. Wydarzenie odbędzie się w dn. 26−28 września 2023 r. w przestrzeni EXPO Łódź.

W ramach tegorocznej edycji KNM odbędą się także największe w regionie targi zeroemisyjnych technologii w transporcie, skierowane do dostawców i odbiorców rozwiązań z obszaru e-mobility z całej Europy. Obejmą one 3 strefy wystawiennicze − wewnętrzne i zewnętrzne, zbudowane na powierzchni 13 tys. mkw. Organizatorzy zapowiadają 200 wystawców z regionu i 2000 odwiedzających. Formuła umożliwi liczne premiery, pokazy, testy i networking.

Więcej informacji: www.kongresnowejmobilnosci.pl

Źródło informacji: materiały prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.