Menu
Menu

Partnerskie relacje z samorządami lokalnymi powinny być integralną częścią strategii biznesowej firm

Świat, w którym żyjemy i w którym funkcjonuje biznes, zmienia się bardzo dynamicznie. Część tych zmian, zwłaszcza związanych z postępem technologicznym i nauką, jest oczywiście bardzo pożądana i ma pozytywny wpływ na gospodarkę i społeczeństwo. Za to te, wywołane przez niepokoje na świecie i rynkach, sprawiają, że w pogoni za podnoszeniem rentowności i konkurencyjności przedsiębiorstw można łatwo zapomnieć o wartościach, które przyświecały nam i naszym firmom na początku drogi. Kiedy przytłacza nas globalny pęd do coraz lepszych wyników, warto zwolnić i zająć się relacjami z najbliższymi. Rodziną, przyjaciółmi i sąsiadami. Dzięki nim nie umyka nam to, co naprawdę ważne. Biznes, dzięki partnerskim relacjom z lokalnymi samorządami i społecznościami, również może być dobrym i pomocnym sąsiadem.

Rafał Wróblewski

W budowaniu dobrosąsiedzkich relacji z lokalnymi społecznościami i samorządami ważne jest właśnie partnerskie podejście i skupianie się na zaspokajaniu realnych potrzeb. Nie ma znaczenia, czy jesteśmy małą regionalną firmą, czy też działamy globalnie – sąsiedzi są za płotem. Tak właśnie patrzymy na nasze relacje ze społecznością i samorządem lokalnym Nałęczowa, gdzie mieści się nasza rozlewnia wody Nałęczowianka.

Nałęczów to miasto uzdrowiskowe, a woda jest jego skarbem. Od co najmniej XVIII wieku znane są jej walory lecznicze, a od lat 50-tych ubiegłego stulecia nałęczowska woda jest butelkowana. Dla nas ta tradycja i ścisły związek naszej współczesnej Nałęczowianki z jej miejscem pochodzenia są bardzo ważne. Staramy się nie tylko okazywać szacunek historii, ale też współczesności oraz dbać o dobrą przyszłość Nałęczowa i jego mieszkańców. Nasi pracownicy to w przeważającej większości mieszkańcy gminy, więc staramy się podejmować takie działania, które przynoszą korzyści im i ich bliskim.

Dlatego podejmujemy inicjatywy i zobowiązania, które wspierają nie tylko nasz obszar odpowiedzialności społecznej, ale też współtworzą dobrostan mieszkańców gminy Nałęczów. Oznacza to zarówno projekty, których celem jest osiągnięcie przez Nestlé do 2050 roku zerowej emisji netto, czyli wszystkie inicjatywy na rzecz obniżania śladu środowiskowego, gospodarki obiegu zamkniętego, czy ochrony zasobów wodnych, jak również te związane z rozwijaniem naszego zaangażowania społecznego.

Integralną część biznesu Nestlé Waters stanowi dbanie o zasoby wody. W ramach strategii zrównoważonego zarządzania nimi, zobowiązaliśmy się – zarówno globalnie, jak i lokalnie w Nałęczowie – że do 2025 roku będziemy odtwarzać co najmniej tyle zasobów wody, ile wykorzystujemy w naszej działalności. Dzięki podjętym przez nas inicjatywom, zregenerowaliśmy już ponad 570 tys. metrów sześciennych i zapewniliśmy mieszkańcom gminy dostęp do bezpiecznej wody pitnej w ich domach.

Jako pierwsi w Polsce uzyskaliśmy certyfikację Alliance for Water Stewardship i regularnie ją aktualizujemy dla. naszej rozlewni w Nałęczowie, co potwierdza, że jesteśmy nie tylko odpowiedzialnym użytkownikiem miejscowych wód, ale też monitorujemy bieżące wyzwania, identyfikujemy zagrożenia i poszukujemy rozwiązań w tym zakresie. Jednym z założeń naszej działalności jest regeneracja cyklu wodnego. To zobowiązanie pomagają nam spełnić projekty z obszaru “Water Regeneration”.

Nasz Projekt „Water Regeneration”, czyli rekompensacja poboru wody, ma na celu zrównoważenie zużycia wody poprzez poprawę jakości wód gruntowych i powierzchniowych. Właśnie opublikowaliśmy nasz pierwszy raport, który podsumowuje podjęte przez nas działania oraz ich efekty, ale też zawiera nasze plany na przyszłość związane z regeneracją i poprawą jakości oraz dostępności wody na terenie gminy Nałęczów. W ostatnich latach, razem z samorządem Nałęczowa, wybudowaliśmy kanalizację sanitarną we wsi Cynków oraz wymieniliśmy rury sieci wodociągowej w Wąwolnicy. Wymiana ich była dla nas kluczowa w misji zapewniania mieszkańcom Nałęczowa dostępu do wysokiej jakości i czystej wody. W naszej działalności biznesowej dobra woda to woda gruntownie i regularnie badana oraz bezpieczna. Dlatego też nasze działania poprzedziliśmy badaniami wody w rzece Bystrej, która jest głównym zasobem wód powierzchniowych Nałęczowa i okolic. Ich wyniki były asumptem do naszej kolejnej inwestycji w poprawę jakości wody – zakupiliśmy specjalną lampę UV, która zamontowana jest obecnie w nałęczowskiej oczyszczalni wody. Dzięki niej mieszkańcy gminy mogą cieszyć się dostępem do bezpiecznej i czystej wody w swoich gospodarstwach domowych.

W najbliższej przyszłości chcemy rozwijać współpracę z samorządem lokalnym, by wspólnie realizować zarówno duże, często wymagające zaangażowania nawet kilku podmiotów, przedsięwzięcia na rzecz zasobów wodnych – czyli skarbu Nałęczowa – ale też inicjować i przeprowadzać mniejsze projekty, które będą w stanie zaangażować naszych pracowników oraz mieszkańców gminy, a ich efekty będą widoczne od razu. To właśnie takie inicjatywy – oparte na współpracy i edukacji – wpływają na wzmacnianie więzi społecznych, poczucia wspólnoty i odpowiedzialności za dobrą przyszłość małej ojczyzny. Są też tyglem, w którym powstają kolejne świetne i użyteczne pomysły. Dlatego też w tym roku rozpoczęliśmy współpracę z naszym nowym partnerem merytorycznym, Fundacją Hydroni, którą tworzy zespół utalentowanych i doświadczonych naukowców – hydrologów. To z ich wsparcia i wiedzy będziemy korzystać projektując zarówno działania, które mamy zamiar realizować wspólnie z samorządem lokalnym Nałęczowa w najbliższych miesiącach i latach, ale też nasze nowe zobowiązania dotyczące naszych ambicji poprawiania bilansu wodnego rozlewni w Nałęczowie. Chcemy być dobrym sąsiadem i partnerem, inspirującym do odpowiedzialnego rozwoju.

Wspieramy też inne, niezwiązane z regeneracją zasobów wodnych i kwestiami środowiska, inicjatywy. Angażujemy się w projekty – tu też korzystamy z rekomendacji samorządu i naszych pracowników mieszkających w Nałęczowie – które mają konkretny i pozytywny wpływ na otoczenie. Uczestnictwo w tego typu projektach, to nie tylko nasz obowiązek jako przedsiębiorstwa, ale również okazja do budowania relacji ze społecznością oraz wywierania pozytywnego wpływu, który wykracza poza ramy naszej działalności gospodarczej. Współfinansowaliśmy nowoczesne, energooszczędne lampy fotowoltaiczne na terenie gminy, bylinową łąkę w miejskim parku oraz znajdującą się tam siłownię plenerową. Wspieramy działania edukacyjne Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w celu promocji zrównoważonych praktyk rolniczych chroniących zasoby wodne. Współpracujemy również z lokalnym kołem wędkarskim „Pstrąg”, dbającym o stan miejscowych rzek i zbiorników wodnych, dotując m.in. zarybianie stawów. Wspieramy lokalną Ochotniczą Straż Pożarną i lokalne kluby sportowe. Objęliśmy także patronat nad klubem siatkarskim „Nałęczowianka Volley Club”.  Wraz z mieszkańcami i pracownikami naszej rozlewni prowadzimy akcje sprzątania, np. brzegów rzeki Bystrej, sadzimy drzewa, organizujemy w naszym zakładzie Światowy Dzień Wody dla najmłodszych, w ramach którego edukujemy m.in. na temat oszczędzania wody. Wspieramy lokalne instytucje, domy dziecka i hospicja poprzez dostarczanie im naszej wody.

Naszego globalnego i lokalnego zobowiązania nie dałoby się zrealizować, gdyby nie wsparcie władz Nałęczowa oraz naszej rozlewni i jej pracowników. To właśnie mieszkańcy gminy są najlepiej zorientowani w potrzebach miejscowości. Dzięki nim udało się nie tylko zidentyfikować najbardziej wrażliwe i wymagające wsparcia obszary, ale też przeprowadzić cały proces inwestycji – od badań, poprzez projekt i nadzór jego wykonania. Wierzę w zespołowe podejście do osiągania celów i dobrosąsiedzkie relacje, które przynoszą korzyści każdej ze stron.

Rafał Wróblewski, Business Executive Officer w Nestlé Waters & Premium Beverages

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.