Menu
Menu

Chiny o Ukrainie, Rosji i Stanach Zjednoczonych

„Nie ma zwycięzców w konflikcie, a w pokoju nie ma przegranych” – powiedział minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi podczas konferencji prasowej pytany o ocenę sytuacji na Ukrainie. Jednocześnie skrytykował Stany Zjednoczone za próby powstrzymania rozwoju technologicznego Chin i rozwijania przez jego kraj współpracy międzynarodowej. Na pytanie dotyczące Rosji minister Wang odpowiedział, że stosunki chińsko-rosyjskie stanowią „pionierski wysiłek w tworzeniu nowego modelu relacji między dużymi państwami”

Chiny

Chiński minister spraw zagranicznych powiedział, że choć stanowiska stron konfliktu na Ukrainie nie są identyczne, wszyscy mają nadzieję na sprawiedliwe i trwałe porozumienie pokojowe. Pekin deklaruje pełną współpracę ze społecznością międzynarodową w celu osiągnięcia kompromisu w tej wojnie. Podkreślił przy tym, że od pierwszego dnia wojny na Ukrainie jego kraj aktywnie działał na rzecz pokoju i naciskał na rozmowy. Dodał jednak, że należy dostrzec złożoność przyczyn tego konfliktu.

Zdaniem Pekinu – patrząc z perspektywy trzech lat konfliktu – można było uniknąć wyniszczającej wojny. Wszystkie strony powinny zrozumieć, że nie można budować własnego bezpieczeństwa na braku bezpieczeństwa innych.

Jakość stosunków ze Stanami Zjednoczonymi zależy od polityki Waszyngtonu

Konferencja prasowa stanowiła okazję by skrytykować politykę Stanów Zjednoczonych w sferze ograniczeń dostępności najnowocześniejszych chińskich technologii. Chodzi między innymi o trzecie co do popularności narzędzie sztucznej inteligencji firmy DeepSeek, która stworzyła algorytm znacznie tańszy od jego amerykańskich odpowiedników.

Minister Wang stwierdził: „nieuzasadnione tendencje tłumienia chińskiego rozwoju ze strony świata zewnętrznego nigdy nie ustają.” Jego zdaniem osiągnięcie przez Chiny statusu potęgi technologicznej jest tylko kwestią czasu. Dodał jednocześnie, cytując chińskie przysłowie: „Nawet największa góra nie powstrzyma rzeki przed wpłynięciem do morza.” Chiny gotowe są dzielić się swoimi rozwiązaniami z innymi krajami dla „dobra wszystkich”. Już obecnie podejmują działania, dzięki którym wspierać będą rozwój technologiczny krajów słabiej rozwiniętych.

Pekin będzie wspierać rozwój krajów „Światowego Południa”. Ten cel realizowany jest między innymi przez organizację BRICS. Chiny postrzegają się jako jeden z krajów „Światowego Południa” ze względu na swoje doświadczenie historyczne, dlatego „sercem są blisko z nimi związane”.

Inną kwestią poruszoną podczas konferencji prasowej były oskarżenia ze strony USA dotyczące eksportu z Chin do Ameryki Południowej komponentów do produkcji narkotyków. Wang przypomniał, że od 2019 roku na wniosek Waszyngtonu kontroluje obrót wszelkimi substancjami związanymi z produkcją fentanylu.

Skrytykowana została również polityka podnoszenia przez USA ceł na chińskie towary. Chiny będą reagować adekwatnie na posunięcia Waszyngtonu. Jeśli USA wykażą wolę współpracy, będą przyjazne, natomiast wywieranie presji sprowokuje  podjęcie „zdecydowanych środków zaradczych”.

Wang skrytykował hasło Donalda Trumpa: „America First”. Duże kraje – stwierdził – nie powinny wykorzystywać swej potęgi dla prowadzenia „samolubnej” polityki, ale dla wprowadzania zasad prawa i sprawiedliwości w stosunkach międzynarodowych i wspierania państw słabszych.

Niezależnie od zmian międzynarodowych logika przyjaźni chińsko-rosyjskiej pozostaje niezmienna

Minister Wang znacznie bardziej pozytywnie ocenił stosunki chińsko-rosyjskie. Na pytanie dotyczące Rosji powiedział., że „niezależnie od zmian międzynarodowych logika przyjaźni chińsko-rosyjskiej pozostaje niezmienna, a jej wewnętrzna siła napędowa nie ulega osłabieniu”. Chiny i Rosja pozostają dobrymi sąsiadami i wspólnie realizują wszechstronne partnerstwo strategiczne.

Wzajemne stosunki opierają się na zasadzie obustronnych korzyści, unikaniu budowania sojuszy, konfrontacji i agresji wobec strony trzeciej. Wang określił takie podejście jako „tworzenie nowego modelu stosunków między dużymi państwami” i przykład dla innych państw.

Stosunki rosyjsko-chińskie mają być trwałe i nie podlegają zmianom pod wpływem zewnętrznych nacisków. Przypomniał, że Władimir Putin i przewodniczący ChRL Xi Jinping odbyli trzy spotkania, które pogłębiły partnerstwo strategiczne Pekinu z Moskwą.

Minister zapowiedział, że we współczesnych czasach, gdy świat targany jest turbulencjami, Chiny staną się czynnikiem stabilizującym i działać będą na rzecz „światowego rozwoju”.

Wojciech Ostrowski

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chińskiej Republiki Ludowej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.