Menu

Menu

Projekt domu, ile kosztuje gotowa wersja?

Budowa domu to wyzwanie dla każdego, i to od pierwszego dnia po zapadnięciu decyzji. Samo postanowienie o budowie dopiero otwiera worek z setkami drobnych i większych decyzji, jakie trzeba podejmować. Pierwszą z nich jest zawsze sam projekt domu, wizja budowli o jakiej się marzyło i jakiej pragnęło. I tutaj inwestor musi odpowiedzieć sobie na pytanie: czy jego nowy dom powinien zostać zbudowany według indywidualnego projektu, przygotowanego na zamówienie, czy może to być projekt gotowy, tańszy i przygotowany do budowy, ale z pewnością zawierający mnóstwo kompromisów.

Projekt domu

Projekt domu indywidualny czy gotowy?

Indywidualny projekt domu z pewnością można traktować jako przywilej. Długie rozmowy z architektem, realizacja oczekiwań każdego z członków rodziny, czasem realizacja wieloletnich marzeń ujęta w architektoniczny projekt. Projekt domu powstaje powoli, przemyślany do najdrobniejszego szczegółu i często też zmieniany, nawet w trakcie realizacji. Indywidualny projekt domu zaleca się zwykle inwestorom, którzy są właścicielami działek nietypowych, trudnych w zabudowie z uwagi na kształt czy wymiary. Skomplikowany obrys działki wymusza nietypowe rozwiązania, a często też kompromisy, które powstają na bazie długich dyskusji z architektem.

Ale jeżeli naprawdę zależy Ci na czasie i dysponujesz ograniczoną ilością środków – Rozważ gotowy projekt domu!

Gotowy projekt domu – optymalne rozwiązanie

Indywidualny projekt domu jednorodzinnego może kosztować nawet tyle ile osiem projektów z katalogu gotowych propozycji o zbliżonych wymiarach i podobnych rozwiązaniach technologicznych. Gotowe projekty dostępne w licznych katalogach przykuwają uwagę inwestorów i zachęcają do zastosowania powielonych wzorów. Takie rozwiązanie przynosi wiele korzyści, niebagatelną z nich jest oszczędność, gotowy projekt jest przygotowany do natychmiastowego użycia.

Katalog gotowych projektów jest bardzo szeroki, wiele z nich wzorowanych jest na prawdziwie wybitnych obiektach architektury. Zakup gotowego projektu domu do 150 mkw może kosztować do kilku tysięcy złotych.

Czy gotowy projekt domu można zmienić? 

Każdy gotowy projekt domu pochodzący z katalogu projektów należy dostosować do warunków przynajmniej narzuconych przez wymiary i ukształtowanie działki. Projekt architektoniczny domu należy zaadaptować do zakresu mediów, ustawić względem stron świata czy do MPZP. Można i często warto dostosować go do najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych. Instalując inteligentny system w domu otrzymuje się prawdziwie ekologiczny, nowoczesny obiekt mieszkalny, współistniejący z naturą, nawet wtedy, gdy dom stanie w samym środku miasta.

Adaptacja projektu opiera się m.in na mapie geodezyjnej czy badaniach geotechnicznych gruntu. Koszt adaptacji zależy od zakresu zmian, jakie inwestor pragnie wprowadzić i chociaż opcja ta wydaje się być kusząca, pole manewru w przypadku wyraźnych zmian konstrukcyjnych jest znikome. Dokumentacja techniczna dostarczona wraz z projektem zwykle dopuszcza wyłącznie poprawki adaptacyjne, które kosztują inwestora kilka tysięcy złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.