Menu

Menu

Pracownicze Plany Kapitałowe – co warto wiedzieć?

PPK czyli pracownicze plany kapitałowe. Jest to program oszczędnościowy o dobrowolnym charakterze, którego celem jest polepszenie sytuacji materialnej osób przechodzących na emeryturę. Program będzie już obowiązywać od lipca 2019 roku.

Pracownicze Plany Kapitałowe- element Planu Budowy Kapitału

Oszczędności Polaków nie są zbyt duże. Wraz z przejściem na emeryturę jakość i standard życia mogą ulec pogorszeniu, dlatego w trosce o obywateli Rząd przyjął Strategię Budowy Kapitału. Jego najważniejszym filarem są Pracownicze Plany Kapitałowe. Jest to strategia długoterminowego oszczędzania, do której każdy pracownik może dobrowolnie przystąpić i wraz z ukończeniem 60 roku życia jego oszczędności mogą zostać mu wypłacone.

Pracodawcy są zobowiązani do wprowadzenia PPK dla wszystkich pracowników zatrudnionych zarówno na etacie, jak i na umowo-zlecenie. W lipcu 2019 roku zakłady pracy zatrudniające powyżej 250 osób muszą obowiązkowo wprowadzić PPK, natomiast już w styczniu 2020 roku firmy zatrudniające powyżej 50 osób muszą wprowadzić PPK, a w lipcu także firmy zatrudniające powyżej 25 osób będą zobowiązane do utworzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych. Od stycznia 2021 roku ustawa będzie obowiązywać wszystkie zakłady pracy niezależnie od ilości zatrudnionych pracowników.

Zmiany w Prawie Pracy w 2019 roku

Wraz z wprowadzeniem PPK nastąpiły również zmiany w Prawie Pracy. Otóż konieczne jest zastosowanie rozwiązań zawierających dwa rodzaje umów. Pierwsza umowa dotyczy zarządzania PPK. Zawarta jest między pracodawcą, a instytucją finansową. Z kolei druga umowa dotyczy prowadzenia PPK. W tym przypadku stronami są osoba zatrudniona i instytucja finansowa. Instytucja finansowa jest w tym przypadku rozumiana jako fundusz emerytalny, bądź też pracownicze towarzystwo emerytalne. Celem jest zwiększenie oszczędności i inwestycja zgromadzonego kapitału.

Ile wynoszą wpłaty do PPK?

Wpłata wynosi 2% wynagrodzenia stanowiącego podstawę składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowne. Kolejne 1, 5% może pochodzić od pracodawcy, przy czym cała kwota nie może przekroczyć 4%. Powitalna wpłata od Państwa z funduszu pracy wynosi 250 zł i stanowi zachętę. Po spełnieniu warunków każdy uczestnik programu może raz do roku otrzymać 240 zł z funduszu pracy. W każdej chwili pracownik może zrezygnować z udziału w programie, z kolei może również w każdej chwili ponownie do niego dołączyć.

Pracodawcy są zobowiązani do wpłaty określonej kwoty w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych. Niewywiązanie się z tego obowiązku skutkować będzie karą finansową, która będzie wynosić od 1000 zł do 1000 000 zł.

Szkolenia pracownicze z PPK

Ustawa o PPK wymaga dużych zmian w dokumentach oraz konieczne jest ulokowanie środków w inwestycjach finansowych. Wymaga to naprawdę dużej wiedzy, dlatego warto zdecydować się na szkolenia pracownicze z PPK. Dzięki takim szkoleniom wszyscy słuchacze zdobędą wiedzę, która jest niezbędna w trakcie obowiązkowego wdrażanie tego programu. Na szkoleniach zdobędzie się wiedzę zarówno teoretyczną, jak i praktyczną.

Dla osób zainteresowanych zmianami w prawie pracy w 2019 roku i PPK przygotowaliśmy szkolenie:
https://www.projektgamma.pl/szkolenia-eksperckie/prawo-pracy-w-2019
Firma szkoleniowa Gamma. Zapoznaj się z naszymi szkoleniami eksperckimi.

2 odpowiedzi na “Pracownicze Plany Kapitałowe – co warto wiedzieć?”

  1. emilka pisze:

    zbliża się rok 2019 a więc pracownicze plany kapitałowe zbliżają się coraz szybciej. Mnie osobiście to ten program bardzo interesuje, bo w wielu krajach taki sposób oszczędzania kasy się sprawdził, chociażby w krajach skandynawskich. U nas ludzie nie potrafią sami oszczędzać, dlatego mam taką cichą nadzieje że wiele osób nie wypisze się z tego i będzie systematycznie odkładać na swoją wyższą emeryturę

  2. Tarka pisze:

    Tym bardziej emilka, że wyliczenia wyglądają godnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.