Powiat dużych możliwości i szans rozwojowych
Nasz samorząd udowodnił, że potrafi skutecznie działać. W różnych zestawieniach jesteśmy liderami w wykorzystaniu środków unijnych, zarówno w zakresie inwestycji drogowych, jak i projektów miękkich, nastawionych na pomoc osobom bezrobotnym czy niepełnosprawnym – mówi Mirosław Gębski, starosta kielecki.
Powiat kielecki znalazł się w gronie laureatów rankingu powiatów prowadzonego przez Związek Powiatów Polskich. Otrzymał też prestiżowe wyróżnienie „Super Powiat 2021”. Czego zasługą jest tak dobry wynik?
Mirosław Gębski: Co roku powiat zajmuje miejsce na podium w rankingu ZPP. Tym razem otrzymaliśmy specjalną nagrodę za zdobycie punktów w największej liczbie kategorii. W odniesieniu do poprzedniej edycji powiat uzyskał blisko 10 tys. punktów więcej, poprawiając wyniki w zakresie 16 kryteriów oceny, w tym w 5 kryteriach dotychczas niepunktowanych. W tym roku na 65 kategorii powiat zapunktował w 63, co stanowi aż 97 proc. z możliwej puli. Ten plebiscyt to weryfikacja codziennej pracy samorządowej. Na nasz sukces wpłynęło wiele działań realizowanych w 2021 r., również w obszarach, w których dotąd nie były one podejmowane.
Ostatnie lata to szczególnie trudny czas, również dla samorządów. Jak pandemia wpłynęła na funkcjonowanie powiatu kieleckiego i realizację planów?
Mirosław Gębski: Nasz urząd w czasie epidemii nigdy się nie zamknął, tak organizowaliśmy pracę, aby można było załatwić wszelkie sprawy. Niektóre rozwiązania pozostaną z nami po skończeniu pandemii. To internetowy system umawiania wizyt na rejestrację samochodów czy systemy skierowane do niepełnosprawnych. W 2021 r. została otworzona 9. filia Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego z siedzibą w Piekoszowie, co znacznie ułatwiło mieszkańcom załatwienie spraw związanych z rejestracją aut i zmniejszyło kolejkę w Starostwie.
W ostatnim czasie powiat przygotował i zrealizował wiele zadań poprawiających jakość życia mieszkańców.
Mirosław Gębski: Nasz samorząd udowodnił, że potrafi skutecznie działać. W różnych zestawieniach jesteśmy liderami w wykorzystaniu środków unijnych, zarówno w zakresie inwestycji drogowych, jak i projektów miękkich, nastawionych na pomoc osobom bezrobotnym czy niepełnosprawnym. W 2021 r. powiat pozyskał blisko 33 mln zł z funduszy unijnych oraz ponad 47 mln z funduszy krajowych. Punktujemy w obszarach dotyczących pozyskiwania środków zewnętrznych – rządowych i europejskich. W tych kryteriach mamy zawsze maksymalnie dużo punktów.
Jakie cele w tym roku stawia pan sobie jako starosta jednego z największych powiatów w Polsce?
Mirosław Gębski: Bardzo ważna będzie dla mnie współpraca z samorządami gmin w zakresie wspólnych inwestycji, jak budowa i remonty dróg. Z najnowszych danych wynika, że coraz więcej osób przeprowadza się do gmin powiatu kieleckiego. Wydawanych jest coraz więcej pozwoleń na budowę. Tylko w 2021 r. urzędnicy wydali ponad 1600 pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych. To wzrost o blisko 60 proc. w porównaniu z 2020 r. Dzięki temu powiat kielecki jest także atrakcyjnym miejscem dla inwestorów, którzy tworzą nowe przedsiębiorstwa, a co za tym idzie − nowe miejsca pracy. Jesteśmy powiatem dużych możliwości i szans rozwojowych.
W ubiegłym roku kieleckie starostwo realizowało aż 32 programy polityki zdrowotnej.
Mirosław Gębski: Niemal każdego dnia inwestujemy w ochronę zdrowia i pomoc społeczną. Na terenie powiatu znajdują się 3 jednostki zdrowotne, w tym 2 szpitale. Inwestujemy w ich bazę lokalową, stąd termomodernizacja Szpitala Powiatowego w Chmielniku oraz remont w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka w Kielcach. Niedawno podpisana została umowa na zakup tomografu komputerowego do Powiatowego Centrum Usług Medycznych w Kielcach. Bardzo ważnym aspektem jest też zapewnienie dostępu do naszych usług osobom z niepełnosprawnościami. W tym celu sięgamy po nowoczesne technologie, choćby system naprowadzający „Your Way”, dzięki któremu osoby z dysfunkcjami wzroku mogą poruszać się po urzędzie samodzielnie. Powiat kielecki kładzie ogromny nacisk na realizację działań z zakresu edukacji, kultury i sportu poprzez promocję aktywnego stylu życia, organizowanie imprez sportowych i inicjatyw integrujących społeczność lokalną. Ponadto udzielamy wsparcia finansowego na rzecz prac konserwatorskich i restauratorskich przy zabytkach w powiecie.
Rozmawiał Paweł Danilczuk
Dodaj komentarz