Polska Platforma Przemysłu 4.0 zacznie działać od 2018 roku
Powołana wkrótce ustawą sejmową Polska Platforma Przemysłu 4.0 ma wspomagać transformację polskich zakładów przemysłowych, ułatwić im cyfryzację i robotyzację. Od 2018 roku nawa struktura będzie odpowiedzialna za podniesienie poziomu polskiej gospodarki i przygotowanie jej do czwartej rewolucji przemysłowej („Przemysł 4.0”).
Projekt ustawy trafił już do Ministerstwa Rozwoju. Na czerwiec planowane jest natomiast przeprowadzenie konsultacji międzyresortowych oraz publicznych. Polska Platforma Przemysłu 4.0 będzie miała status fundacji, co oznacza możliwość finansowania jej zarówno z funduszy publicznych, jak i prywatnych. Początkowo fundacja będzie finansowana głównie z pieniędzy publicznych. Jednak docelowo planowane jest zasilanie jej w znacznym stopniu również przez prywatne podmioty.
Przygotowana przez rząd Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju przewiduje inteligentną reindustrializację gospodarki polskiej. Ważny jej element ma stanowić cyfryzacja, automatyzacja i robotyzacja. Dlatego Polska Platforma Przemysłu 4.0 wpisuje się w założenia rządowej strategii.
W środę 31 maja 2017 roku wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki w czasie Kongresu Impact’17 odbywającego się w Krakowie powiedział:
Rozwojowi technologii będzie towarzyszyć m.in. wzrastający poziom robotyzacji produkcji. Wdrażanie idei Przemysłu 4.0 wymaga współpracy i dzielenia się wiedzą. W tym celu powołujemy krajową platformę, integrującą i koordynującą działania wielu jednostek. Polska Platforma Przemysłu 4.0 ma dostarczać na rynek wiedzę techniczną, inicjować przepływ doświadczeń oraz wspierać przedsiębiorców w opracowywaniu i wdrażaniu nowych technologii i modeli biznesowych opartych właśnie na koncepcie nowoczesnej produkcji.
Polska Platforma Przemysłu 4.0 to wprowadzone do Polski rozwiązanie znanych w UE
Projektowana ustawa przewidująca powołanie Polskiej Platformy Przemysłu 4.0 wpisuje się w działania podejmowane w innych krajach Unii Europejskiej. Już istnieją w wielu z nich Platformy Przemysłu 4.0. Ustawa jest też odpowiedzią na oczekiwania polskich przedsiębiorców.
Powołana po uchwaleniu ustawy instytucja ma wspierać przedsiębiorstwa informacyjne, kompetencyjne i technologiczne. Działanie takie podjęto, by doprowadzić do wzrostu konkurencyjności polskiego przemysłu. Nowy podmiot działający na styku sektora prywatnego i publicznego zrzeszał będzie zarówno dostawców, jak i odbiorców technologii. Do tego w jego działania zostaną włączone ośrodki edukacyjne i naukowe.
Rozwój technologiczny zapewniony będzie poprzez rozpowszechnianie wiedzy, umiejętności, standardów technicznych i metod zarządzania. Dla potrzeb głównie małych i średnich przedsiębiorstw stworzona zostanie sieć Centrów Kompetencyjnych. Fundacja zagwarantuje doradztwo w dziedzinie wprowadzania nowych technik i technologii.
Polska Platforma Przemysłu 4.0 umożliwi zintegrowanie rozproszonych dotychczas działań w jeden system wsparcia dla firm. Ułatwi to firmom dostęp do wiedzy i technologii.
Jak wynika z badań Smart Industry 2017 wykonanych na zlecenie Ministerstwa Rozwoju, polskie firmy nie są obecnie otwarte na informacje z zewnątrz i kooperację w dziedzinie rozwoju nowych technologii. Polska Platforma Przemysłu 4.0 ma przyczynić się do otwarcia ich na innowacje.
Źródło – PAP
Dodaj komentarz