Polacy wracają z emigracji – głównie z Wielkiej Brytanii
W 2019 roku po raz pierwszy od dziesięciu lat więcej Polaków wróciło z emigracji, niż wyjechało z Polski. Za ten dodatni wynik odpowiadają liczne powroty z Wielkiej Brytanii. Jak pisze portal Forsal.pl, Polacy wracają z emigracji w Wielkiej Brytanii głównie z powodu obawy przed Brexitem.
Rekordowy exodus polskich pracowników z Wielkiej Brytanii spowodował znaczący spadek liczby polskich obywateli mieszkających za granicą. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w ubiegłym roku liczba Polaków mieszkających w innym kraju zmniejszyła się o 85 tys. netto do 2,46 mln osób – podaje Forsal.pl.
Cytowany przez portal Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole Bank Polska S.A. stwierdził, że trend ten jest bardzo pozytywny dla naszej gospodarki i trzeba mieć nadzieję, że utrzyma się również w przyszłym roku.
W najszybszym tempie Polacy wracają z emigracji w Wielkiej Brytanii. Liczba naszych rodaków pracujących na Wyspach zmniejszyła się – podaje Forsal.pl – aż o 12 proc. Obecnie pracuje tam 695 tysięcy Polaków, o 98 tysięcy mniej niż rok wcześniej.
Powody, dla których Polacy wracają z emigracji w Wielkiej Brytanii
Jak pisze Forsal.pl: Fala powrotów związana jest z niepewnością co do warunków, w których obywatele UE będą mogli pozostać w Wielkiej Brytanii po Brexicie. Spory wpływ na decyzję o opuszczeniu Wysp miały też doniesienia o zachowaniach antyimigranckich, w tym o incydentach skierowanych przeciwko Polakom.
Oczywiście, nie wszyscy opuszczający Zjednoczone Królestwo Polacy wracają z emigracji do kraju. Część z nich wybiera wyjazd do innego państwa UE. Wielka Brytania przestała zajmować pierwsze miejsce wśród krajów o największej liczbie pracowników z Polski. Wyprzedziły ją Niemcy, gdzie pracuje 706 tysięcy naszych rodaków. Popularnymi celami wyjazdów są też: Holandia, gdzie pracuje 123 tysiące Polaków i Irlandia z wynikiem 113 tys.
Zdaniem cytowanej przez Forsal.pl agencji Bloomberg, Polacy wracają z emigracji ze względu na poprawiającą się sytuację na rynku pracy w kraju. Składają się na nią: szybki wzrost gospodarczy – szybszy niż w większości państw Unii Europejskiej oraz spadek bezrobocia i wynikające z niego braki pracowników.
Najniższe od czasu upadku komunizmu bezrobocie sprawia, że pracodawcy mają problemy z pozyskaniem pracowników. Wymusza to na nich podwyżki płac. Te zmiany sprawiają, że liczba Polaków pracujących za granicą maleje. Największą wartość osiągnęła ona w 2017 roku. Wtedy w innych krajach przebywało ponad 2,5 miliona osób.
W 2019 roku nastąpiło odwrócenie trendu, który dominował od czasu przystąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej. W ciągu pierwszych lat liczba Polaków emigrujących w poszukiwaniu lepszej (albo jakiejkolwiek) pracy lawinowo rosła. Przyczyną było ogromne bezrobocie, które dodatkowo umożliwiało pracodawcom stawianie wysokich wymagań pracownikom i utrzymywanie niskich płac.
Autor: Wojciech Ostrowski
Źródło: Forsal.pl
Dodaj komentarz