Menu
Menu

Podpisano umowę o Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych

10 maja 2022 r. szef MON Mariusz Błaszczak i prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka podpisali umowę o obsłudze Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych. Ma on być pozabudżetowym źródłem finansowania wydatków obronnych.

szef MON Mariusz Błaszczak

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak

Powołanie Funduszu, z którego będzie można finansować wydatki na sprzęt kupowany od producentów krajowych i zagranicznych, przewidziała ustawa o obronie ojczyzny. Przyspieszyła ona także wzrost wydatków obronnych mierzonych udziałem w PKB.

Fundament finansowania inwestycji obronnych

Nowy akt prawny zastąpił ustawę z 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony i 13 innych ustaw. − Że o bezpieczeństwo trzeba dbać, wiemy doskonale. Ci, którzy nie wierzyli, przekonali się, jeżeli obserwują to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą – powiedział minister Błaszczak. Przypomniał kontrakty na system obrony powietrznej Patriot, artylerię rakietową HIMARS, samoloty F-35, uzbrojone drony Bayraktar TB2, i 250 czołgów Abrams. − Żeby te działania mogły przebiegać szybciej, ważny jest fundament finansowania. Ustawa zakłada wzrost nakładów budżetowych na obronność. Od przyszłego roku już co najmniej 3 proc. PKB. Ale to wszystko jeszcze zbyt mało, żeby jeszcze bardziej zdynamizować zakupy sprzętu – zaznaczył.

Potrzebne zakupy najnowocześniejszego sprzętu

Szef MON zapewnił, że zakupy obejmują sprzęt najnowocześniejszy w swojej klasie. − Jeżeli chodzi o ilość sprzętu, liczbę jednostek bojowych, ona jeszcze wciąż jest zbyt mała, żeby zapewnić odstraszanie, jeżeli chodzi o ambicje czy też zapędy naszego sąsiada ze wschodu – mówił szef MON. Jak powiedział, rosyjski najazd na Ukrainę pokazuje, że Rosja prowadzi politykę imperialną, atakuje swoich sąsiadów.

Błaszczak zapewnił o wsparciu, również wojskowym, dla Ukrainy. − Ta pomoc jest ważna dla naszego bezpieczeństwa, sprzęt wojskowy, który jest wykorzystywany na Ukrainie, jest wykorzystywany w imię bezpieczeństwa naszej ojczyzny − zapewnił. − Zwracaliśmy się do naszych sojuszników, jeśli chodzi o wypełnienie luk powstałych w wyniku naszych donacji, różnie było z odpowiedziami. Ze strony Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii odpowiedź jest pozytywna i rzeczywiście mamy do czynienia ze wsparciem udzielanym Polsce. Jeśli chodzi o naszego najbliższego sąsiada, Niemcy, to mamy tylko deklarację, za którą nie postępują czyny, ale jesteśmy skoncentrowani na tym, żeby budować własne zdolności we współpracy z sojusznikami – dodał.

BGK wspiera dozbrojenie wojska

Do wzrostu wydatków obronnych mierzonych udziałem w PKB nawiązała też Daszyńska-Muzyczka. − Dzisiaj wydajemy na obronność 2,2 proc. PKB. Jest dążenie, aby od 2023 r. to było 3 proc. PKB, ale wojna nie czeka, wojnę obserwujemy za granicą i musimy przyspieszyć zakupy. Dlatego najnowocześniejsze rozwiązania finansowe, które będziemy chcieli zastosować, mają zapewnić przyspieszenie dozbrojenia polskiej armii – zadeklarowała.

Dodała, że BGK od stu lat wspiera rozwój społeczno-gospodarczy kraju, a przed II wojną ze składek pracowników Banku ufundowano zakup bombowca PZL.37 Łoś. − Nie chcemy, żeby sytuacja, którą mamy na froncie wschodnim, przypominała nam II wojnę światową, ale musimy myśleć, jak bronić swoich granic, jak budować swoją siłę w ramach NATO. Szukanie różnych rozwiązań finansowych ma ogromne znaczenie, żeby przyspieszyć unowocześnienie i dozbrojenie polskiego wojska – powiedziała.

Nowa umowa, nowe możliwości finansowania obronności

Podpisana umowa określa m.in. zasady dokonywania wypłat ze środków Funduszu, opracowania i aktualizacji planu finansowego Funduszu, opracowania i aktualizacji prognozy przychodów i wydatków Funduszu dla potrzeb opracowania programu, udzielania finansowania oraz zakresu i terminów sporządzania sprawozdania z realizacji planu finansowego Funduszu.

Ustawa o obronie ojczyzny weszła w życie 23 kwietnia, zastępując 14 ustaw, w tym o powszechnym obowiązku obrony, o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu sił zbrojnych; znowelizowała kilkadziesiąt innych. Ustawa przyspieszyła wzrost udziały wydatków obronnych w PKB. Jako źródła ich finansowania wskazała – poza budżetem państwa − Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych oraz przychody ze zbycia akcji lub udziałów spółek przemysłowego potencjału obronnego. Akt umożliwia też nabywanie sprzętu dla wojska w drodze leasingu.

Źródło informacji: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. czytaj więcej ROZUMIEM