Menu
 • Menu

  Panele solarne – ekologiczna energia dla Twojego domu

  W ostatnich czasach ludzkość poważnie podchodzi do problemów związanych z ochroną środowiska. W związku z tym koniecznością stało się znalezienie alternatyw dla klasycznych źródeł pozyskiwania energii. Wiadomo, największe zapotrzebowanie jest w sektorze elektrycznym. Prąd elektryczny dostarczają elektrownie, które, jako najpopularniejszego paliwa do pracy używają paliw kopalnych, najczęściej węgla. Nieuniknionym skutkiem ubocznym są więc produkty spalania, czyli dym i wydzielane w parze z nim szkodliwe opary oraz lotne związki chemiczne. To wszystko dostaje się między innymi do atmosfery, mając negatywny wpływ na środowisko. Alternatywą dla tego środka pozyskania energii elektrycznej jest fotowoltaika i panele solarne. Jest to doskonałe źródło tak zwanej zielonej energii.

  panele solarne

  Jak pozyskać energię elektryczną ze słońca?

  Jak na ironię, przetworzenie wszechobecnego promieniowania słonecznego na prąd elektryczny nie jest wcale skomplikowanym procesem. Dowiedziono, że znakomicie do tego celu nadaje się krzem, a jako że jest to pierwiastek powszechnie występujący na ziemi, jest dosyć tani. Wyprodukowano więc z niego panele solarne. Są to płyty krzemowe, których zaletą jest to, że są w stanie przetworzyć promienie słoneczne, czyli falę elektromagnetyczną o odpowiedniej długości na prąd elektryczny, który tworzy się w strukturze paneli w czasie zachodzenia prostego zjawiska fizycznego. Popularyzacja fotowoltaiki, bo taką nazwę nadano nowej technologii pozyskiwania energii elektrycznej, sprawiła, że panele solarne w 4Sun stają się coraz tańsze. Poza tym naukowcy i producenci cały czas pracują nad tym, aby je udoskonalać i zwiększać ich wydajność.

  Zalety i wady paneli solarnych

  Na szczęście zalet paneli solarnych jest znacznie więcej niż ich wad, nad którymi naukowcy pracują cały czas, aby je wyeliminować. Do zalet można z całą pewnością zaliczyć:

  • łatwość uzyskania energii elektrycznej,
  • wydajność pojedynczych paneli oraz łączonych w baterie,
  • możliwie tania produkcja paneli,
  • odporność na warunki atmosferyczne i temperatury,
  • wysoka trwałość i okres niezakłóconej pracy.

  Niestety, panele solarne prócz bardzo pożądanych zalet mają również swoje wady. Na szczęście producenci pracują nad ich wyeliminowaniem, co sukcesywnie się dzieje. Widać, że jeszcze nie powiedzieli ostatniego słowa.

  Do wad paneli solarnych można zaliczyć:

  • spadek wydajności elektrycznej w sytuacji niższego natężenia światła słonecznego,
  • brak produkcji prądu w nocy,
  • niezbyt wysoka sprawność paneli.

  Te wady sprawiają, że (jak do tej pory) nie da się przetransformować 100% energii słonecznej na elektryczną, przez co sprawność paneli nie jest idealna. Producenci jednak cały czas nad tym pracują i ich efekty widać między innymi w tym, że najnowsze produkty potrafią przekształcać nawet najsłabsze promieniowanie na prąd elektryczny. Wszystko jest więc na dobrej drodze, czego efekty można regularnie zauważać.

  Ekologiczna energia dla domu

  Energia elektryczna jest bardzo potrzebna, co daje o sobie znać na co dzień. Każdy dom mieszkalny zużywa codziennie mniejsze albo większe ilości energii elektrycznej. Te domy, które zużywają jej największe ilości, muszą liczyć się oczywiście z jej największymi kosztami.

  Do czego potrzebna jest w domu energia elektryczna? Ciepła woda, która do jej podgrzania wymaga grzałek elektrycznych, klimatyzacja, coraz częstsze elektryczne ogrzewanie, czy całe mnóstwo dodatkowych odbiorników to typowi prądożercy. Jako że trzeba liczyć się z początkowym kosztami instalacji fotowoltaicznej, to panele solarne są doskonałym wyjściem, jeśli chodzi o znaczne zmniejszenie kosztów za zużycie energii.

  Poza tym można mieć pewność, że energia pozyskana ze słońca nie będzie zależna od nieprzewidzianych przerw w dostawie, jak to nieraz ma miejsce, kiedy korzysta się z energii dostarczanej przez klasycznych dystrybutorów. Każdy, kto poważnie podchodzi do tego tematu, powinien bliżej zapoznać się z korzyściami wyposażenia swojego domu w instalację fotowoltaiczną.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *