Menu

Menu

Ostatnia szansa na złożenie deklaracji o źródle ogrzewania domu

Do 30 czerwca właściciele domów i zarządcy budynków mają czas na złożenie do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) deklaracji o źródle ogrzewania nieruchomości. Za niezłożenie deklaracji grozi grzywna nawet do 5 tys. zł.

ogrzewanie

Właściciele budynków i zarządy budynków, również niemieszkalnych, w których są zainstalowane źródła ciepła lub spalania paliw o mocy do 1 MW, muszą złożyć deklarację o źródle ogrzewania nieruchomości. Termin mija 30 czerwca br. Obowiązek ten dotyczy źródeł ciepła, które pracowały przed 1 lipca ub.r. Jeśli dom ma nowe źródło − zainstalowane po 1 lipca 2021 r.− zgłoszenia trzeba dokonać w ciągu 14 dni.

Za niezłożenie deklaracji w terminie właścicielowi budynku grozi kara grzywny do 500 zł. Jeśli sprawa trafi do sądu kara może wynieść nawet 5 tys. zł.

W systemie CEEB cały czas przybywa deklaracji

Według danych na 24 czerwca w systemie CEEB zarejestrowano 5 363 847 deklaracji. Rzeczniczka Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego Joanna Niedźwiecka twierdzi, że to dobry wynik. Według szacunków urzędu w systemie CEEB powinno pojawić się ok. 5,5 mln deklaracji. Dla porównania pod koniec maja w CEEB było ponad 3,7 mln deklaracji. Niedźwiecka dodała, że w ostatnich dniach składano blisko 150 tys. deklaracji dziennie.

Mimo, że deklaracje dotyczące źródła ciepła można było składać od 1 lipca 2021 roku, ich napływ istotnie się zwiększył na początku br. To wtedy weszły w życie przepisy dotyczące dodatku osłonowego, będącego elementem rządowej tarczy antyinflacyjnej. Aby móc skorzystać z podwyższonej kwoty dodatku, należało mieć wpis do CEEB. Nowa ustawa mająca chronić konsumentów przed wysokimi cenami węgla przewiduje również, że podczas zakupu węgla węgla w preferencyjnej cenie trzeba będzie okazać deklarację wpisu źródła ciepła do CEEB.

Statystyki na temat źródeł ogrzewania

Zgodnie z danymi GUNB na 24 czerwca do CEEB złożono ponad 5 mln deklaracji A, czyli z budynków mieszkalnych, i blisko 320 tys. deklaracji typu B − z nieruchomości niezamieszkałych. Najwięcej deklaracji, bo ponad 4,7 mln, złożyli właściciele bądź współwłaściciele domów. Zarządcy nieruchomości złożyli ponad 434 tys. deklaracji.

Według danych Urzędu najpopularniejszym źródłem ogrzewania w Polsce są kotły na paliwo stałe. Ponad 2 mln 228 tys. to piece opalane węglem bądź paliwem węglopochodnym. Tak zwanych kopciuchów, czyli pieców poniżej klasy 3, było ponad 1 mln 367 tys. Bardzo dużo gospodarstw używa do ogrzewania drewna (ponad 1,5 mln − drewno kawałkowe; 243 tys. − pellet drzewny).

W CEEB jest obecnie: ponad 1,8 mln kotłów na gaz, 930 kotłów na paliwo stałe z automatycznym podawaniem paliwa, ponad 1,8 mln kotłów na paliwo stałe z ręcznym podawaniem paliwa, 73 tys. kotłów olejowych. Ponad 268 tys. to kolektory słoneczne z funkcją wspomagania ogrzewania, 811 tys. − kominki/kozy/ogrzewacze powietrza na paliwo stałe, zaś 824 tys. − ogrzewanie elektryczne. Odnotowano również 427 tys. trzonów kuchennych/piecokuchni/kuchni węglowych, 352 tys. pieców kaflowych na paliwo stałe i ponad 168 tys. pomp ciepła. 238 tys. razy wskazano miejską sieć ciepłowniczą, ciepło systemowe lub lokalną sieć ciepłowniczą.

CEEB pomocna w poprawie jakości powietrza

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB), która powstała na mocy noweli ustawy termomodernizacyjnej, ma pomóc w identyfikacji źródeł niskiej emisji z budynków w Polsce. System gromadzi informacje na temat źródeł emisji w sektorze komunalno-bytowym.

Dane zbierane za pośrednictwem CEEB mają stanowić podstawę m.in. do realizacji programów wymiany starych kotłów grzewczych, polityki niskoemisyjnej oraz przyznawania funduszy na działania wpływające na poprawę jakości powietrza.

Źródło informacji: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.