Menu

Menu

ORLEN szykuje gigantyczne inwestycje. Sprzedaż detaliczna, gastronomia oraz usługi kurierskie

Popularny w Polsce koncern naftowy zamierza w dalszym ciągu rozszerzać swoją działalność. W poniedziałek na konferencji prasowej ORLEN opowiedział o swoich planach na przyszłość. Te są wyjątkowo ambitne

ORLEN

ORLEN w ruchu

Niedawno dowiedzieliśmy się, że spółka przejęła kioski RUCH. W ten sposób uzyskała dostęp do wielu budynków na obszarze całej Polski. Oznajmiono wówczas, że popularne niegdyś punkty z prasą będą musiały dostosować się do obecnych wymagań rynkowych – możliwe, że w niedługim czasie oprócz gazet zakupimy w nich również hot-dogi znane ze stacji benzynowych.

Nowy format sprzedaży detalicznej ma obejmować trzy rodzaje obiektów, które będą zawierały ofertę detaliczną oraz gastronomiczną. W formacie A udostępnione zostaną około 20-metrowe obiekty. W przypadku formatu B mowa o 60-70 metrowych obiektach – zarówno tych wolnostojących, jak i tych zlokalizowanych w ciągach komunikacyjnych.

Segment detaliczny jest silnym filarem działalności PKN ORLEN. Uzyskujemy z niego rocznie ponad 3 mld zł zysku operacyjnego. Zgodnie ze strategią ORLEN2030, będziemy go dynamicznie rozwijać, odpowiadając na rynkowe trendy związane ze zmianami zachodzącymi w nowoczesnym handlu i ewoluującymi wraz z nimi potrzebami klientów. W rozwoju segmentu detalicznego chcemy  efektywnie wykorzystać potencjał spółki RUCH. Nowoczesne formaty sklepowo-gastronomiczne, które budujemy pod marką „ORLEN w ruchu”, to nowa jakość na rynku. Powstanie sieć ok. 900 takich obiektów – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu.

ORLEN podbije rynek kurierski?

We wrześniu państwowa spółka planuje wystartować z własnymi usługami kurierskimi. „ORLEN Paczka” to usługa obejmująca zarówno maszyny paczkowe, jak i punkty do nadawania i odbierania paczek. W planach jest postawienie 2 000 automatów paczkowych oraz 10 000 punktów nadań i odbiorów przesyłek. Automaty najczęściej będą zlokalizowane na stacjach benzynowych oraz przy kioskach RUCH-u, ale pojawią się także w neutralnych punktach wielu miast.

W tej chwili ORLEN dysponuje 1200 kioskami, planuje natomiast dalsze otwieranie kolejnych – w tym roku spółka zamierza uruchomić kolejnych 100 takich punktów.

Plany są niezwykle ambitne przez co związane z dużymi inwestycjami. Do 2030 roku koncern zamierza zainwestować aż 11 miliardów złotych. Pytanie brzmi – czy państwowa spółka poradzi sobie z silną konkurencją, która ma już ugruntowaną pozycję na rynku?

Polska Press w rękach ORLEN

Pod koniec ubiegłego roku dowiedzieliśmy się, że wydawnictwo Polska Press trafia w ręce polskiego koncernu paliwowego. Było to wydarzenie związane z zapowiadaną przez rząd repolonizacją mediów.

Należy nadmienić, że w ręce spółki Skarbu Państwa trafiło 20 największych dzienników regionalnych. Jak podkreślał ORLEN, dzięki przejęciu będzie mógł rozbudować narzędzia big data, co pozwoli na utworzenie nowych modeli biznesowych, które pozwolą na lepsze pokrycie geograficzne oraz dopasowanie oferty dla docelowej grupy klientów.

Transakcja wywołała duże poruszenie w mediach. Niektórzy dziennikarze obawiali się, że dzienniki regionalne będą musiały od tego momentu prowadzić narrację zgodną z oczekiwaniami rządu. Jak wynika z rozmów z osobami pracującymi w Polska Press, aktualnie nie doszło do poważnych zmian w liniach redakcyjnych.

ORLEN postawił przed sobą ambitne cele. W ciągu dziewięciu najbliższych lat zamierza przywrócić dawną świetność kioskom RUCH-u poprzez dostosowanie ich do obecnych oczekiwań klientów. Ponadto ekspansja na rynku kurierskim również będzie dużym wyzwaniem, zważywszy na Amazona, który zamierza wejść do Polski i porozumiał się z InPostem.

Przyszłość zapowiada się więc intrygująco. Przeciwnicy rządu wskazują jednak na to, że państwo nie powinno angażować się w niektórych rynkowych sektorach. Zdaje się jednak, że Daniel Obajtek, prezes ORLENU takimi głosami się nie przejmuje.

Andrzej Dworzański

4 odpowiedzi na “ORLEN szykuje gigantyczne inwestycje. Sprzedaż detaliczna, gastronomia oraz usługi kurierskie”

 1. magdalena pisze:

  Obajtek – to niestety nasz przyszły premier
  Nie dawał sobie rady jako wójt to może uzdrowi Polskę – chroń nas Boże

 2. werq pisze:

  I bardzo dobrze – Polska dla polaków z pis-u

 3. Halina pisze:

  Czego to nie robią. Niestety w biznesie są lepsi i gorsi.

 4. Michał Adam pisze:

  Orlen szykuje gigantyczne inwestycje, a inne mają gigantyczne długi albo zwijają żagle. Gdzie tu sprawiedliwość?!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.