Menu

Menu

Amazon otworzy centrum logistyki w Sosnowcu

AmazonPiąte już w Polsce centrum logistyki amerykańskiej firmy Amazon powstanie w Sosnowcu. Obecnie funkcjonują 2 centra w okolicy Wrocławia i jedno pod Poznaniem. Trwa budowa kolejnego w Kołbaskowie. Dotychczas Amazon zainwestował w naszym kraju około 3 mld zł. Firma stworzyła 7 tys. miejsc pracy, a jej przedstawiciele zapowiadają, że stworzy ona w 2017 roku na terenie całej Europy jeszcze ponad 15 tys. etatów.

Amerykańska spółka z siedziba w Seattle zarządza największą w świecie siecią sprzedaży wysyłkowej. Posiada ponad 100 biur, centrów logistycznych i centrów obsługi sprzedawców, oraz 15 centrów rozwoju technologii w całej Europie. Obok działalności handlowej zajmuje się wdrażaniem nowych aplikacji mobilnych, mediów cyfrowych, urządzeń i oprogramowania.

Amazon planuje otwarcie nowego centrum w Sosnowcu na koniec bieżącego roku. W tym samym czasie ma zostać oddane do użytku drugie budowane obecnie centrum zlokalizowane w Kołbaskowie. Generalnym wykonawcą obiektu powstającego w Sosnowcu jest spółka Panattoni Europe.

Na razie przedstawiciele koncernu Amazon nie podają, wartości śląskiej inwestycji, ani ile powstanie nowych miejsc pracy? Trwa natomiast rekrutacja pracowników nowego centrum. Poszukiwani są między innymi specjaliści do spraw finansów, magazynierzy, specjaliści HR, logistyki, IT, a także inżynierowie.

Nowe centrum w Sosnowcu ma zajmować się dostarczaniem obuwia i odzieży. Pozwoli ono rozszerzyć oferowany asortyment i zaspokoić coraz większą liczbę klientów firmy. Dodatkowym atutem będzie zwiększenie możliwości obsługi niezależnych dostawców korzystających z usługi „sprzedaj w Amazon”.

Jak powiedział na konferencji prasowej dyrektor operacyjny spółki Amazon na Europę kontynentalną Steven Harman, decyzja o tak znaczących inwestycjach w Polsce została podjęta w związku z dużym tempem wzrostu sprzedaży w 2016 roku. Polska jest też bardzo dobrym miejscem do inwestowania ze względu na dostęp do infrastruktury, oraz możliwość zatrudniania wykwalifikowanych specjalistów i absolwentów najlepszych uczelni.

Chociaż Amazon zatrudnia w Polsce 7 tys. osób na stałych etatach, to w ubiegłym roku w szczytowym okresie sprzedaży dołączyło do nich aż 12 tys. pracowników sezonowych. W 2016 roku firma zatrudniła 2,5 tys. nowych stałych pracowników w Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku i Warszawie. Na zatrudnienie mogą liczyć osoby o różnym wykształceniu, specjalizacji i doświadczeniu zawodowym.

Stale zwiększa się zatrudnienie, nie tylko w centrach logistycznych, ale także w gdańskim Centrum Rozwoju Technologii. Firma inwestuje znaczne środki w całej Europie. W ostatnich miesiącach otwarto kilka centrów logistycznych w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech i Hiszpanii. Ciągle planuje się kolejne inwestycje.

W sumie w bieżącym roku ma powstać w Europie 15 tys. nowych pełnoetatowych miejsc pracy. Inwestycje kierowane będą na tworzenie centrów logistycznych, rozwój systemów obsługi klienta, badania nad rozwojem technologii przechowywania danych w chmurze i systemów samouczące się.

Źródło – PAP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.