Odpowiadamy na potrzeby przemysłu
Kluczowe dla efektywnej współpracy naukowców z przemysłem jest wieloletnie doświadczenie kadry Instytutu w realizacji różnorodnych tematów badawczych i rozwojowych dla przemysłu i razem z przemysłem. Stwarza to możliwości prowadzenia szerokiej działalności badawczo-aplikacyjnej na potrzeby podmiotów gospodarczych w kraju i za granicą oraz pozwala oferować im oryginalne projekty i technologie, badania, ekspertyzy i usługi specjalistyczne – mówi Jacek Szczepiński, dyrektor Instytutu Górnictwa Odkrywkowego „Poltegor-Instytut”.
W jakich obszarach działalność, jaką prowadzi „Poltegor-Instytut”, wpływa na rozwój gospodarczy kraju?
Jacek Szczepiński: Misją Instytutu jest kreowanie innowacyjnych procesów, technologii, metod oraz rozwiązań technicznych w obszarach górnictwa i geologii, środowiska oraz energetyki. Jego wizją jest funkcjonowanie jako partner naukowo-badawczy wdrażający nowoczesne i innowacyjne rozwiązania dla gospodarki. Obecna działalność Instytutu koncentruje się przede wszystkim na tematach badawczych dotyczących eksploatacji złóż metodą odkrywkową oraz zagospodarowania terenów poeksploatacyjnych i odpadów wydobywczych. W spektrum działalności Instytutu znajdują się prace badawcze dotyczące monitorowania warunków geotechnicznych i hydrogeologicznych, odwadniania kopalń i budowli inżynierskich, dokumentowania geologicznego i hydrogeologicznego, szacowania zasobów i ujmowania wód podziemnych oraz ich ochrony. W Instytucie powstają innowacyjne projekty technologiczne prototypowych elementów gumowych, gumowo-metalowych i tkaninowo-gumowych.
Czego dotyczą kluczowe projekty, nad którymi aktualnie państwo pracują?
Jacek Szczepiński: Jako Instytut bierzemy aktywny udział w projektach badawczo-rozwojowych dotyczących zagospodarowania terenów poeksploatacyjnych oraz wykorzystania węgla brunatnego i odpadów pogórniczych w rolnictwie, finansowanych w ramach Funduszu Badawczego Węgla i Stali oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Aktualnie realizujemy projekty dotyczące wdroażenia w górnictwie gospodarki o obiegu zamkniętym oraz wykorzystania odpadów wydobywczych. Szczególne zainteresowanie przemysłu budzą projekty związane z ochroną środowiska oraz rewitalizacją terenów pogórniczych, zwłaszcza wyrobisk poeksploatacyjnych i zwałowisk mas ziemnych pozostałych po eksploatacji złóż, które doskonale wpisują się w Sprawiedliwą Transformację Regionów Węglowych. Poszukiwane są nowe rozwiązania w kierunku zgodnym z oczekiwaniami społecznymi oraz zaspokojeniem potrzeb rynku, w tym m.in. produkcją energii odnawialnej.
Z jakich osiągnięć Instytutu jest pan najbardziej dumny jako jego wieloletni dyrektor?
Jacek Szczepiński: Wśród aktualnie realizowanych zadań badawczych wyróżniają się projekty związane ze zrównoważonym rozwojem terenów poeksploatacyjnych, w tym wykorzystaniem zwałowisk pogórniczych dla budowy instalacji odnawialnych źródeł energii. Znaczącymi kierunkami rozwoju Instytutu są również prace badawczo-rozwojowe w zakresie szeroko pojętej inżynierii lądowej i inżynierii środowiska, realizowane między innymi pod przyszłą lokalizację elektrowni jądrowych w Polsce, w ramach których niezbędne jest wykorzystanie wiedzy obejmującej geotechnikę, geoinżynierię i hydrogeologię. Duże znaczenie dla przemysłu mają prace dotyczące wykorzystania odpadów z produkcji surowców skalnych na potrzeby przemysłu ceramicznego oraz zagospodarowania pozostałości po eksploatacji górniczej jako polepszaczy glebowych, umożliwiających poprawę jakości upraw rolnych.
Jak przedstawiają się państwa dotychczasowe doświadczenia ze współpracy z biznesem? Czy przedsiębiorcy chętnie korzystają z dorobku naukowego?
Jacek Szczepiński: Z racji swych zadań statutowych działalność Instytutu Górnictwa Odkrywkowego stanowi zaplecze innowacyjno-wdrożeniowe dla kopalń odkrywkowych w Polsce. Większość realizowanych u nas prac badawczo-rozwojowych wykonuje się na zamówienie przemysłu i wdrażana w gospodarce, co stanowi potwierdzenie ich jakości. Kluczowe dla efektywnej współpracy naukowców z przemysłem jest wieloletnie doświadczenie kadry Instytutu w realizacji różnorodnych tematów badawczych i rozwojowych dla przemysłu i razem z przemysłem. Stwarza to możliwości prowadzenia szerokiej działalności badawczo-aplikacyjnej na potrzeby podmiotów gospodarczych w kraju i za granicą oraz pozwala oferować im oryginalne projekty i technologie, badania, ekspertyzy i usługi specjalistyczne. Efektem prowadzonych prac są liczne nagrody na międzynarodowych i krajowych wystawach wynalazków, patenty oraz wdrożenia w przemyśle.
Rozmawiała Magdalena Szczygielska
Zdjęcie: Instytut Górnictwa Odkrywkowego „Poltegor-Instytut”
Dodaj komentarz