Menu

Menu

Obróbka metali — czym jest i jakie jest jej zastosowanie w przemyśle ciężkim?

Obróbka metali stała się jedną z gałęzi przemysłu ciężkiego, wykorzystywaną w wielu zakładach przemysłowych. Dzięki odpowiednim narzędziom można wykonać ją szybko i precyzyjnie. Czym jest obróbka metali i kiedy się ją stosuje?

Obróbka metali

Obróbka metali — co to jest?

Obróbka metali to czynność, której celem jest zmiana właściwości danego metalu. Choć jest to działanie stosowane już od bardzo dawna, współcześnie wiąże się z wieloma możliwościami. Stosowane przy obróbce metali narzędzia pozwalają na wykonywanie zadań z materiałem z najwyższą precyzją.

Jakie maszyny wykorzystywane są do obróbki metali?

Do obróbki metali stosuje się aktualnie specjalistyczny sprzęt, którego główne narzędzia to obrabiarki CNC, czyli frezarki i tokarki wyposażone w minikomputery. Wyróżniamy kilka metod obróbki metali:

 • toczenie — obróbce poddawane są zewnętrzne i wewnętrzne powierzchnie brył. W ten sposób obrabia się między innymi mosiądz i stal;
 • frezowanie — frezarki wykonują ruch obwodowy, wytwarzając w materiale rowki i kanaliki;
 • szlifowanie — wygładzanie powierzchni.

Obróbka metali pozwala na wytworzenie produktu, który będzie dopasowany do danej oferty lub potrzeb konkretnego klienta.

Co daje powlekanie metali?

Powlekanie metali, czyli nanoszenie na nie specjalnych powłok, ma na celu przede wszystkim ochronę materiału przed czynnikami szkodliwymi, głównie przed korozją. Wśród powszechnych metod powlekania metali wyróżniamy:

 • lakierowanie;
 • cynkowanie;
 • niklowanie;
 • cynowanie;
 • oksydowanie.

Czym jest obróbka plastyczna metali?

Cechą charakterystyczną tej metody jest całkowita zmiana kształtu obrabianego materiału wraz ze zmianą jego wymiarów oraz struktury. Podstawowe czynności, jakie wykonywane są przy tej technice to gięcie i cięcie blach.

Plastyczna obróbka metali wykorzystywana jest między innymi przy produkcji prętów czy śrubek. Korzysta się z niej głównie na liniach produkcyjnych zakładów przemysłowych, ponieważ wymaga doświadczenia i umiejętności w obsłudze maszyn. Przy obróbce plastycznej coraz częściej wykorzystywane są także systemy technologii SERAPID, które oferowane są przez BSC Solutions. Odpowiednie narzędzia wspomagają procesy obróbki, pozwalając na wykonywanie lepszych kształtów i zwiększenie precyzji całego działania.

Wyróżniamy kilka rodzajów obróbki plastycznej metali:

 • na zimno — charakteryzuje się występowaniem dużych sił i wysoką dokładnością działania;
 • na ciepło — związana jest ze średnią siłą i średnią dokładnością;
 • na gorąco — wyróżnia się niewielką siłą i małą dokładnością pracy.

Obróbka metali — podsumowanie

Obróbka metali wykonywana jest już od dawna, jednak wraz z rozwojem technologii, stała się dokładniejsza. Aktualnie przy udziale profesjonalnych maszyn takie działanie stosowane jest w wielu zakładach produkcyjnych. Obróbka metali pozwala na nadawanie odpowiednich kształtów danym materiałom, a ich powlekanie zwiększa ochronę, dzięki której tworzone przedmioty cechują się większą wytrzymałością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.