Menu
 • Menu

  Nikiel – jakie ma zastosowanie w przemyśle?

  nikiel huta

  Nikiel stanowi jeden z najbardziej rozpowszechnionych rodzajów różnorakich pierwiastków chemicznych, które otaczają nas w przyrodzie. Jego wykorzystywanie jest popularne szczególnie w Polsce, a wydobywa się go głównie w miejscowości Szklary. Nie dziwi więc fakt, że stał się jednym z pierwiastków, który wchodzi w skład szerokiej oferty skupowej.

  W dużym skrócie, nikiel śmiało można wykorzystać niemal we wszystkich branżach, jako materiał bardzo stabilny, a przy tym niezwykle wytrzymały oraz wydajny.

  Stopy konstrukcyjne Niklu – co się do nich zalicza?

  Do tego typu stopów przede wszystkim zaliczane są nikle niskostopowe, a ponadto stopy niklowo-miedziowe, które nazywane są także monelami. Opatentowano je w roku 1905 i nieprzerwanie do tej pory stanowią najbardziej popularną serię stopów niklu połączonych z miedzią. Warto wiedzieć, że to właśnie monel 400 stał się prekursorem w użyteczności stopów niklu i tym samym wpłynął na utworzenie zupełnie nowej gałęzi metaloznawstwa.

  Istnieje możliwość polepszenia właściwości tych stopów głównie poprzez obróbkę na zimno. Zwykle w przeciwieństwie do stopów żaroodpornych czy żarowytrzymałych, nie poddaje się ich tak wysokim temperaturom.

  Nikiel i monel w przemyśle to bardzo popularne materiały. Bardzo ważne pod względem jego przydatności i użyteczności jest fakt, iż wykazuje dużą odporność na płynącą wodę morską. Niestety w stojącej wodzie po pewnym czasie poddają się działaniu korozji szczelinowej oraz wżerów. Sytuacja przedstawia się nieco inaczej w przypadku moneli. Wszystko za sprawą tego, że w swoim składzie oprócz niklu posiadają również miedź. Niektóre jej stopy charakteryzują się działaniem antybiologicznym, co w praktyce oznacza, że po zanurzeniu jej w wodzie nie zarasta.

  Nikiel i monel są materiałami popularnymi na tyle, że ich dostępność na naszym rynku jest dość powszechna. Zanim jednak zdecydujemy się na ich zakup, warto dokładnie przyjrzeć się firmie, od której te materiały będziemy chcieli pozyskać.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *