Menu

Menu

Narzędzia skrawające, czym są i co warto o nich wiedzieć?

Narzędzia skrawające nazywane również narzędziami do obróbki ubytkowej służą do usuwania cienkich warstw obrabianego materiału. W efekcie skrawane fragmenty przybierają formę wiór. To urządzenia powszechnie wykorzystywane w profesjonalnych zakładach pracy oraz w prywatnych pracowniach różnego rodzaju majsterkowiczów.

narzędzia skrawające

Rodzaje narzędzi skrawających

W zależności od przeznaczenia, narzędzia do obróbki ubytkowej charakteryzują się różnorodną budową. Pozwala to na dostosowanie konkretnego urządzenia do indywidualnych potrzeb użytkownika. W celu ułatwienia klasyfikacji opisywanych narzędzi podzielono je na sześć podstawowych rodzajów uwzględniających sposób obróbki:

  • noże
  • frezy
  • otwornice
  • przeciągacze
  • przepychacze
  • narzędzia do gwintów

To podstawowy sposób segregacji opisywanych narzędzi. Należy pamiętać, że do każdej z wymienionych grup przyporządkować można bardzo różnorodną gamę produktów. Dlatego podczas poszukiwań narzędzi idealnych konieczne jest uwzględnienie szeregu innych czynników pozwalających na wyselekcjonowanie artykułu najlepiej dopasowanego do potrzeb nabywcy. Na co w takim razie warto zwrócić uwagę?

Możliwości zastosowania narzędzi skrawających

Na rynku dostępne są zarówno takie modele narzędzi skrawających, które umożliwiają stosunkowo szeroką możliwość zastosowania jak i takie, których przeznaczenie ograniczone jest do wyspecjalizowanych czynności. Znormalizowane produkty dedykowane są zazwyczaj dla amatorów-hobbystów. Z kolei te bardziej profesjonalne ale jednocześnie o znacznie węższym spektrum zastosowania zdecydowanie bardziej przydadzą się osobom, których codziennością jest praca przy tego typu urządzeniach. Należy więc zastanowić się i wybrać jedną z dwóch opcji: czy bardziej zależy nam uniwersalności danego produktu, czy na jego precyzyjności w pracy.

Kolejnym parametrem dzielącym narzędzia skrawające jest rodzaj obróbki jaki za ich pomocą możemy wykonać – może to być obróbka ścierna bądź wiórowa. Ponadto, w zależności od dokładności pracy urządzenia obróbkę można podzielić na zgrubną i wykańczającą. Efekt obróbki zgrubnej gwarantuje zastosowanie zdzieraków, wykańczającej zaś – wykańczaków.

Bardziej oczywistym ale nie mniej ważnym typem podziału, który stosuje się klasyfikując narzędzia skrawające jest przesortowanie ich pod względem typu napędu. W zależności od preferencji i możliwości wybierać można pomiędzy napędem ręcznym a maszynowym.

Wszelkie narzędzia skrawające może kupić w SKLEP.YG-1.PL

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Oprócz wymienionych powyżej najważniejszych parametrów, dokonując wyboru pomiędzy licznymi narzędziami skrawającymi można kierować się szeregiem innych czynników. Bez wątpienia warto zwrócić uwagę na materiały wykorzystane do produkcji danego modelu oraz na producenta. Wśród pozornie podobnych produktów spotyka się też różnorodne rozwiązania konstrukcyjne czy sposoby mocowania poszczególnych części. Podjęcie decyzji może ułatwić też rozeznanie się w tym, jaka jest dostępność i cena części wymiennych do konkretnych modeli oraz jak długą gwarancję oferuje producent.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.