Menu

Menu

Na czym polega proces optymalizacji cięcia laserem: blach, rur i profili?

Szybkość i jakość produkcji mają bezpośredni wpływ na konkurencyjność przedsiębiorstwa. Nie należy zatem dziwić się dążeniu producentów do zwiększenia wydajności swoich firm. W przemyśle metalowym, lekkim i ciężkim działania te polegają na poszukiwaniu technologii umożliwiających skuteczniejszą obróbkę metali. Jedną z nich jest cięcie laserowe. Oprócz wymienionej szybkości i jakości mamy do czynienia jeszcze z ekonomią i ekologią. Wszystko dzięki optymalizacji cięcia laserem. Jak to możliwe? Spróbujmy razem poszukać odpowiedzi na to pytanie.

Cięcie laserem

Cięcie laserem, podstawy

W większości przypadków z usług korzystają przedsiębiorcy wytwarzający duże ilości produktów i półproduktów metalowych. Niezależnie od tego, czy są to gotowe wyroby, czy też części składowe maszyn i urządzeń, wszystkim powinno zależeć na najwyższej jakości produkcji.

Powód jest szalenie prosty. Technologie dwudziestego pierwszego wieku stają się szalenie precyzyjne, ta sama precyzja jest wymagana przy montażu współczesnych konstrukcji. Nie ma zatem mowy o niedoróbkach, niedopasowaniu, nieszczelności itp.

Na szczęście świadomość tego faktu leży po stronie wykonawców, jak i podwykonawców, co jest szczególnie widoczne w branży usług cięcia laserem.

Cięcie laserem, optymalizacja

Doskonałym przykładem zrozumienia potrzeby zoptymalizowania obróbki metali w kontekście cięcia laserem, jest firma JT Stal Serwis Sp. z o.o. oferująca między innymi cięcie laserem aluminium.

W jej przypadku optymalizacja polega na zminimalizowaniu konieczności stosowania końcowej obróbki poprzez dostosowanie metody cięcia do właściwości danego materiału. Innymi słowy, na podstawie cech metalu ustalane są parametry pracy urządzeń laserowych. To oczywiste, iż inne ustawienia znajdą zastosowanie w przypadku obróbki stali wysokostopowych, inne będą dotyczyły stali niskostopowychaluminium, mosiądzu itd.

Np. cięcie tych pierwszych odbywa się za pomocą stapiania oraz wydmuchiwania. Obróbka stali niskostopowych oraz niestopowych przynosi lepsze efekty przy zastosowaniu cięcia ze spalaniem.

Materiały takie jak skóra, ceramika czy też tworzywa sztuczne wymagają cięcia z odparowaniem.

W tym miejscu wypada dodać, że cięcie laserowe jest najczęściej wykorzystywane w przemyśle do:

  • hartowania;
  • wzbogacania warstwy przypowierzchniowej w składniki stopowe;
  • stapiania warstwy powierzchniowej;
  • nadtapiania.

Cięcie laserowe blach sprawdza się także w przypadku znakowania i drążenia otworów.

Biorąc pod uwagę szeroką gamę metali wymagających obróbki, optymalizacja wydaje się jedyną skuteczną metodą, zapewniającą indywidualne podejście do specyfiki danego stopu.

Optymalizacja jest wskazana także innych obszarach usług metalurgicznych. Gięcie blach na Śląsku także podlega tym samym procedurom, polegającym na zastosowaniu najnowszych rozwiązań technicznych mających udoskonalić jakość świadczonych usług.

Mimo że sam proces cięcia wykonują maszyny, ostateczny wybór zastosowanej metody jest zasługą doświadczonych operatorów i inżynierów.

Zatem dokonując analizy możliwości firm oferujących cięcie laserowe, warto zapoznać się z możliwościami, parkiem maszynowym oraz doświadczeniem usługodawcy. Tylko w takim wypadku rozważania o optymalizacji będą miały gruntowne podstawy, a jej zastosowanie przyniesie oczekiwane efekty.

JT Stal Serwis Sp. z o.o. jest jednym z liderów pośród innych firm obecnych na tym rynku, co daje gwarancję, iż współpraca przyniesie nie tylko korzyści ekonomiczne, lecz także podniesie wskaźnik konkurencyjności jej partnerów biznesowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.