Leasing czy wynajem długoterminowy samochodu dla firm?
Dla osób prowadzących działalność gospodarczą kupno samochodu firmowego za gotówkę niekoniecznie musi być najbardziej korzystną opcją. Często znacznie lepiej jest rozważyć leasing bądź wynajem długoterminowy. Które z tych rozwiązań niesie ze sobą więcej korzyści?
Wypożyczenie samochodu kojarzy się często z raczej krótszym wyjazdem, takim jak wakacje czy podróż biznesowa, ewentualnie sytuacją, gdy nasze własne auto jest zepsute i potrzebujemy innego. W takiej sytuacji pomoże nam wypożyczalnia samochodów. Jednakże samochód wypożyczyć też możemy na dłuższy czas. Taki właśnie wynajem długoterminowy staje się coraz popularniejszą opcją i stanowi rosnącą konkurencję dla leasingu. Sprawdźmy, które z tych dwóch rozwiązań jest bardziej korzystne dla firm.
Wynajem długoterminowy – co to takiego?
Wynajem długoterminowy to usługa przeznaczona zarówno dla klientów biznesowych, jak też indywidualnych. Oferowana jest przez wypożyczalnie samochodów i polega na płaceniu abonamentu za korzystanie z pojazdu. W cenę wynajmu, podzieloną na miesięczne raty, wliczone są koszty utrzymania samochodu, AC/OC, NNW oraz serwisowanie – osoba wynajmująca nie musi się o to wszystko martwić.
Co istotne, w przeciwieństwie do ofert leasingowych, przedsiębiorca wynajmujący auto długoterminowo nie musi posiadać wkładu własnego. Wynajem długoterminowy nie jest też traktowany jako obciążenie kredytowe, co oznacza, że podmiot zachowuje pełną zdolność kredytową, która okazać się może niezbędna w innych obszarach.
Wynajem długoterminowy jest przy tym stosunkowo wygodnym i niedrogim rozwiązaniem. Relatywnie niska rata pozwala na utrzymanie płynności finansowej, co jest bardzo ważne zwłaszcza w przypadku niewielkich przedsiębiorstw. Koszty wynajmu długoterminowego oszacować można bardzo prosto – wystarczy uruchomić darmowy kalkulator, który obliczy wysokość miesięcznej raty. W razie potrzeby, umowę zakończyć można właściwie w dowolnym momencie. Niektóre wypożyczalnie oferują też możliwość wykupienia auta, pamiętać jednak trzeba, że jest ono droższe niż w przypadku wykupu po zakończeniu umowy leasingowej.
Leasing operacyjny samochodu – czym jest?
Z kolei leasing operacyjny to rozwiązanie polegające na pokryciu w ratach pełnej wartości samochodu przez zleceniobiorcę, z możliwością wykupienia tego auta za niewielką część jego wartości po spłaceniu wszystkich rat. Branie samochodów w leasing jest bardzo popularne, z opcji tej korzystają najczęściej przedsiębiorstwa, zarówno małe, jak i duże, ale także osoby prywatne. W ramach raty leasingu operacyjnego zawarty jest podatek VAT, natomiast przedmiot umowy, czyli w naszym przypadku samochód, przez cały okres leasingowania pozostaje własnością leasingodawcy. Oznacza to, że właśnie na barkach leasingodawcy spoczywa dokonanie odpisów amortyzacyjnych. Leasing jest więc dobrym rozwiązaniem szczególnie dla tych firm, które miesięczną ratę mogą wliczyć w koszt uzyskania przychodu.
Leasing czy wynajem długoterminowy samochodu – co jest korzystniejsze dla firmy?
Każda z tych dwóch opcji ma swoje wady i zalety, toteż ostateczna odpowiedź na pytanie, która z nich jest bardziej korzystna dla firmy, zależy przede wszystkim od potrzeb i celów przedsiębiorcy.
Warto pamiętać, iż procedura leasingowa dla przedsiębiorstw nie jest tak prosta jak zakup nowego auta za gotówkę. Przedstawiciel firmy musi przedłożyć dokumenty potwierdzające wiarygodność finansową, czyli zaświadczenia podatkowe z Urzędów Skarbowych oraz o braku zaległości ZUS. Poza tym zarówno firmę, jak i osobę prywatną, na którą zarejestrowane jest dane przedsiębiorstwo, leasingodawca sprawdza pod kątem wiarygodności w Biurze Informacji Kredytowej, Bankowym Rejestrze Klientów Niesolidnych oraz Krajowym Rejestrze Długów. Rozpatrywanie wniosków trwa najczęściej do 7 dni roboczych.
Z kolei zaletą wynajmu długoterminowego jest o wiele prostsza i szybsza procedura. Wystarczy wypełnić odpowiedni formularz, co można zrobić nawet przez internet.
Jednak podstawową różnicą między najmem długoterminowym a leasingiem samochodu jest koszt. Rata leasingowa jest z reguły mniejsza… ale jest też mniej benefitów. W cenę wynajmu wliczone jest więcej usług (wymienionych wyżej).
Które zatem rozwiązanie jest bardziej opłacalne – leasing czy wynajem? Aby dokonać wyboru, przeprowadzić trzeba analizę celów oraz budżetu. Jeśli zależy nam na wykupie auta w przyszłości, zdecydowanie lepiej jest zdecydować się na leasing długoterminowy. Jeżeli jednak potrzebny jest nam wyłącznie dostęp do pojazdu, a ponadto dążymy do zminimalizowania kosztów, warto, abyśmy wybrali wynajem zamiast leasingu. Gdy korzystamy z wynajmu długoterminowego, możemy wprawdzie wykupić samochód, ale cena raty balonowej jest dużo wyższa niż w przypadku finansowania poprzez leasing. Warto również nadmienić, iż najem długoterminowy jest opcją zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla osób prywatnych, podczas leasing – choć oczywiście klienci indywidualni też mogą z niego korzystać – skierowany jest w szczególności dla firm.
Dodaj komentarz