Kryptowaluty czy złoto – w co lepiej inwestować?
Temat inwestycji jest obecnie na czasie – wysoka inflacja sprawia, że coraz więcej osób szuka sposobu na ochronę swojego kapitału przed utratą wartości. Wielu z nas zastanawia się, w co ulokować swoje środki i rozgląda się za bezpieczną przystanią dla oszczędności. Jednak czy taka istnieje?
Kryptowaluty czy złoto?
Nie możemy odpowiedzieć na pytanie, czy lepiej inwestować w kryptowaluty, czy w złoto. Każdy z tych instrumentów ma własną specyfikę, a inwestor powinien sam zdecydować, gdzie woli ulokować swoje pieniądze. Dobrze jednak, jeśli wcześniej zapozna się z charakterystyką każdej z klas aktywów.
Co warto wiedzieć o złocie i kryptowalutach?
Złoto i kryptowaluty to dwa całkowicie odmienne instrumenty. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej należy sprawdzić, z czym wiąże się inwestowanie w każde z tych aktywów.
Inwestowanie w złoto – na czym polega?
Niektórzy określają złoto mianem „bezpiecznej przystani”. Panuje przekonanie, że zapewnia ono ochronę dla kapitału w czasach zawirowań gospodarczych (takich jak wybuchające kryzysy czy recesje). Trzeba jednak pamiętać, że kurs złota także się waha, co może powodować straty. Inwestycja w ten kruszec, jak każda inna, niesie ze sobą pewne ryzyko. Zyski nie są gwarantowane, tak jak np. na lokacie bankowej.
W złoto można inwestować na dwa sposoby. Pierwszy opiera się na kupowaniu sztabek lub monet bulionowych, przy czym te drugie są droższe (jeśli porównywać tę samą wagę). Jest tak dlatego, że monety mają wartość kolekcjonerską, co zwiększa ich cenę.
Fizyczny kruszec kupuje się u licencjonowanego dilera – wybierając niesprawdzone źródła, można natknąć się na podróbki. Należy pamiętać, aby zadbać o sprawdzone i bezpieczne miejsce do jego przechowywania.
Drugie rozwiązanie to złoto wirtualne. Wielu brokerów oferuje m.in. kontrakty CFD na ten kruszec. Oznacza to, że inwestor nie kupuje surowca, a spekuluje, czy jego cena spadnie, czy wzrośnie.
Fizyczny zakup złota oznacza raczej długoterminową lokatę dla środków. Na to rozwiązanie zazwyczaj decydują się osoby, których celem jest nie tyle pomnażanie kapitału, co stosunkowo bezpieczne ulokowanie oszczędności. Jak każda inwestycja wiąże się to z ryzykiem, ale w tym przypadku jest relatywnie niższe.
Handel złotem wirtualnym wybierają osoby, których horyzont inwestycyjny jest krótszy i chciałyby wypracować szybszy zysk. Mają jednocześnie większą tolerancję na ryzyko. W tym przypadku najczęstszymi przyczynami strat jest zmienność rynku oraz korzystanie z dźwigni finansowej. Również koszty transakcyjne (bid-ask spread, opłaty overnight i inne) nie są bez znaczenia w ogólnej rentowności takiej inwestycji.
Inwestowanie w kryptowaluty – na czym polega?
Inwestycja w kryptowaluty wygląda inaczej. Wirtualne aktywa nie mają odpowiedników fizycznych, zatem ich zakup odbywa się wyłącznie wirtualnie. Można nabyć je na giełdzie lub spekulować za pomocą kontraktów CFD. Inną opcją jest zakup i przechowywanie waluty w portfelu elektronicznym.
Rynek krypto cechuje się dużą zmiennością, co sprawia, że poziom ryzyka jest często wyższy niż w przypadku innych klas aktywów.
Co więcej, kryptowaluty są zdecentralizowane, zatem działania rządów mają relatywnie mniejszy wpływ na ich wartość. W praktyce ich ceny wyznaczają przede wszystkim inwestorzy, którym zdarza się emocjonalnie reagować na wiadomości ze świata.
Z drugiej strony, wahania kursów mogą zaowocować szybszym zyskiem, jeśli inwestor obierze strategię krótkoterminową i trafnie przewidzi zachowanie rynku.
Trzeba też pamiętać, że nowe projekty są bardziej niestabilne niż np. bitcoin, który istnieje od lat, choć jego również nie omijają fluktuacje.
Podsumowanie
Złoto i kryptowaluty to zupełnie różne aktywa. Złoto można kupić w formie fizycznej lub spekulować na jego cenie za pomocą kontraktów CFD. Stosunkowo niewielkie wahania kursu sprawiają, że handel nie jest obarczony wysokim ryzykiem, jednak zwiększa się ono w przypadku korzystania z dźwigni finansowej, na której traci wielu inwestorów. Zwiększa ona bowiem potencjalny zysk, ale proporcjonalnie – również potencjalną stratę.
Kryptowaluty to aktywa całkowicie wirtualne. Można kupić pewną ilość waluty cyfrowej i przechowywać ją w portfelu. Jednak ze względu na dość dużą zmienność na rynku krypto inwestorzy zazwyczaj działają krótkoterminowo, korzystając z usług brokerów, takich jak np. AvaTrade. Firma ma w ofercie kontrakty CFD, których „bazą” jest wiele instrumentów finansowych i innych aktywów – w tym zarówno kryptowaluty, jak i złoto.
materiał sponsorowany – inwestowanie w produkty finansowe niesie za sobą ryzyko utraty środków.
Dodaj komentarz