Menu

Menu

Kredyt gotówkowy – na to zwróć uwagę!

Jeśli zależy Ci na wygodnej i szybkiej formie finansowania, kredyt gotówkowy to najlepsza z dostępnych opcji. Pieniądze z kredytu gotówkowego można przeznaczyć na dowolny cel, a do zaciągnięcia kredytu potrzebujesz tylko kilku dokumentów. Na co jednak zwrócić uwagę, biorąc kredyt gotówkowy, by pożyczka się opłacała?

kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy – w jakim banku?

Kredyt, w przeciwieństwie do chwilówki, może przyznać wyłącznie bank. Przed złożeniem dokumentów i rozpoczęciem procesu kredytowego należy więc dokładnie zapoznać się z ofertami różnych banków, zamiast decydować się na pierwszy z brzegu Warto też uwzględnić, że nie zawsze najlepsza oferta kredytu będzie przedstawiona przez bank, w którym posiadamy konto osobiste. Dobrym i szybkim rozwiązaniem jest porównywarka kredytów gotówkowych – wystarczy wpisać kwotę kredytu i okres spłaty, by otrzymać wyniki z kilku popularnych banków.

Warto również pamiętać o tym, że na naszą zdolność kredytową wpływa wiele czynników, w tym także liczne zapytania kredytowe składane w różnych bankach. Kilka negatywnie rozpatrzonych wniosków jest dla innych banków sygnałem ostrzegawczym, dlatego przed złożeniem kolejnego zapytania lepiej skontaktować się z ekspertem lub doradcą finansowym i popracować nad lepszą historią kredytową.

5 czynników, na które powinieneś zwrócić uwagę

Kredyt gotówkowy ma to do siebie, że zawsze oddajemy więcej, niż pożyczyliśmy. Nazywamy to całkowitym kosztem kredytu – na tę kwotę składają się m.in. oprocentowanie, prowizja, ubezpieczenie i opłaty dodatkowe. Ubiegając się o kredyt gotówkowy, pamiętaj, by zwrócić szczególną uwagę na poniższe parametry.

  1. RRSO – Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania odzwierciedla wszystkie koszty kredytu, dlatego im niższe RRSO, tym lepiej. Jednak nie zawsze oferta z najniższym RRSO będzie najtańsza, dlatego warto korzystać z porównywarek, by otrzymać wyniki z różnych banków dla tej samej kwoty i okresu finansowania.
  2. Okres spłaty – im dłuższy okres spłaty, tym niższa rata kredytu i wyższy koszt całkowity pożyczki. Nie wybieraj długiego okresu spłaty, jeśli planujesz spłacić kredyt wcześniej, gdyż wiele banków pobiera prowizję za wcześniejszą spłatę kredytu.
  3. Prowizja – oprócz wspomnianej prowizji za wcześniejszą spłatę, banki mogą też pobierać prowizję za rozpatrzenie wniosku o kredyt czy prowizję za udzielenie kredytu. Prowizja może być jednorazowa lub rozłożona na raty.
  4. Oprocentowanie stałe lub zmienne – oprocentowanie stałe nie ulega zmianie przez cały okres kredytu, natomiast oprocentowanie zmienne zależy od wahania stóp procentowych na rynku. Ta druga opcja niesie za sobą pewne ryzyko, lecz stwarza również możliwość spadku oprocentowania.
  5. Ubezpieczenie – nie jest obowiązkowe, lecz warto rozważyć jego wykupienie na wypadek choroby, śmierci czy utraty pracy. W takich sytuacjach ubezpieczyciel zobowiązany jest do spłaty naszego kredytu.

Kalkulator kredytu gotówkowego

Planujesz wziąć kredyt gotówkowy na dowolny cel? Sprawdź już dziś, ile to będzie kosztowało! Wystarczy, że skorzystasz z internetowego kalkulatora kredytu gotówkowego, który po wpisaniu kwoty i okresu kredytowania wyświetli ratę oraz całkowity koszt kredytu. Wielu ekspertów i doradców finansowych (np. Open Finance) udostępnia takie kalkulatory za darmo na swoich stronach internetowych. Po wykonaniu obliczenia można też łatwo skonsultować wynik z ekspertem finansowym – telefonicznie lub podczas spotkania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.