Menu
 • Menu

  Kotły CO – jaki wybrać?

  Kotły CO do ogrzewania wody użytkowej i wody służącej do ogrzewania mocno implikują kwestie doboru ogrzewania jak i wpływają na samą konstrukcję budynku. Wybór konkretnego kotła, a pisząc ogólniej sposób ogrzewania wody użytkowej i ogrzewania budynku należy podjąć na samym początku. Innych wyborów dokonamy jeżeli zdecydujemy się na ogrzewanie wodne, rekuperację, czy dogrzewanie przy pomocy kolektorów słonecznych. W dzisiejszych czasach przy ilości dostępnych rozwiązań sprawa wcale nie jest prosta.

  Jaki mamy wybór?

  Poniżej krótka, ogólna lista w czym możemy wybierać:

  • KotłyCO na paliwo stałe – klasyczne (węgiel kamienny, węgiel brunatny, drewno, pelet) oraz z podajnikiem (ekogroszek, miał, pelet)
  • Kotły CO gazowe
  • Kotły CO na olej opałowy
  • Pompy ciepła.

  Pierwszą selekcje podczas wyboru źródła ciepła dokonujemy na podstawie dostępności określonych źródeł paliwa. Należy przyjąć, że jeżeli nie ma (i w najbliższym czasie nie będzie) dostępnego w pobliżu gazu ziemnego z gazociągu (tak zwany gaz w ulicy) to montaż pieca gazowego traci na opłacalności oraz niepotrzebnie zanieczyszcza krajobraz działki. Raczej trudno będzie ukryć duży zbiornik gazu w krajobrazie typowej działki, tym bardziej, że musi być zapewniony odpowiedni dostęp dla cysterny, z której gaz będzie przepompowywany. Kwestia zbiornika dotyczy także kotłów na olej opałowy, a dodatkowo obecne ceny powodują, że montaż takiego urządzenia w dzisiejszych czasach nie ma uzasadnienia.

  Jeżeli budujemy nowy dom od podstaw to wartym rozważenia wyborem będą pompy ciepła. W dłuższej perspektywie jest to rozwiązanie najtańsze, najbardziej ekologiczne i bezobsługowe. Dodatkowo jeżeli zdecydujemy się pomocnicze kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne, czy mała przydomową elektrownię wiatrową to będzie to też instalacja bez kosztowa. Raz zainstalowana nie będzie generowała kosztów związanych z paliwem, a wręcz będzie przynosiła pieniądze. Niemniej jednak wiąże się ona z dużymi kosztami na początku. Sama instalacja jest droga, a dodatkowo wymaga do poprawnego działania użycia ogrzewania podłogowego. Zastosowanie pompy ciepła w przypadku zwykłych grzejników mija się z celem.

  Kotły CO na paliwo stałe są dobrym wyborem w sytuacji, gdy remontujemy stary budynek, mamy ograniczony budżet i nie starczy środków na pompy ciepła, ewentualnie mamy dostęp do taniego peletu, czy drewna. Nowoczesne konstrukcje są praktycznie bezobsługowe i po właściwym skalibrowaniu wymagają tylko dosypywania paliwa od podajnika i pilnowania by było czym palić.

  Kotły COkryteria wyboru właściwego rodzaju

  Odpowiedź na pytanie, co wybrać zależy:

  • od konstrukcji i stopnia ocieplenie budynku,
  • czy budujemy nowy, czy remontujemy stary,
  • budżetu.

  Jeżeli remontujemy stary budynek to o ile nie ma gazu w ulicy to jednym sensownym wyborem będzie kociło na paliwo stałe. Jeżeli jest to na chwilę obecną najkorzystniejszym wyborem będzie kocioł gazowy. Natomiast jeżeli budujemy nowy budynek to wartym rozważanie jest kierunek w stronę domu pasywnego.

  Wiecej na: https://panel.scoop.pl/login

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *