Menu
 • Menu

  Kolizja ze zwierzęciem leśnym a odszkodowanie – o czym należy wiedzieć?

  Sytuacje, w których dzikie zwierzę wybiega niespodziewanie na jezdnie, nie są rzadkością. Zdarzają się nagminnie, szczególnie w rejonach leśnych. Taka kolizja to nie tylko stres i niebezpieczeństwo tak dla kierowcy, jak i zwierzęcia, ale również często poważne uszkodzenia samochodu. Jak się zachować w takiej sytuacji i czy możliwe jest otrzymanie odszkodowania w takiej sytuacji?

  Kolizja ze zwierzęciem leśnym

  Co zrobić, gdy dojdzie do potrącenia zwierzęcia?

  Każdy rodzaj kolizji – nieważne, czy biorą w niej udział inne pojazdy, osoby piesze, czy też zwierzęta to niezwykle stresująca sytuacja. Nie wolno jednak ulegać emocjom i należy pamiętać o zasadach postępowania w trakcie takiego incydentu. Po zdarzeniu należy niezwłocznie zabezpieczyć miejsce wypadku poprzez włączenie świateł awaryjnych oraz ustawienie trójkąta. Pod żadnym pozorem nie można dotykać, zabierać ani przenosić rannego lub martwego zwierzęcia. Jeżeli ktoś został ranny w wyniku kolizji, należy oczywiście wezwać pogotowie. Niezbędne również będzie zawiadomienie policji – tylko posiadając odpowiednie zaświadczenie, możesz starać się o pokrycie szkód z ubezpieczenia.

  Kto wypłaca odszkodowanie po kolizji ze zwierzęciem?

  Otrzymanie ubezpieczenia po kolizji ze zwierzęciem nie jest tak proste – to, na kim spocznie odpowiedzialność za wypłacenie środków na pokrycie szkód, zależy od wielu czynników. Jeżeli do zderzenia doszło na terenie, które nie jest odpowiednio oznaczone za pomocą znaków ostrzegawczych – w takim przypadku za wypłacenie należności odpowiedzialny jest zarządca drogi. Jest to trudne, ponieważ po Twojej stronie leży udowodnienie i uzasadnienie, dlaczego brak znaku wpłynął bezpośrednio na zaistnienie kolizji. Profesjonalne ubezpieczenia oraz fachowe doradztwo prawne można znaleźć na tr.gorlice.pl.

  Jeżeli do wypadku doszło podczas polowania, za wypłacenie ubezpieczenia odpowiada koło łowieckie. Jak sprawdzić, czy zwierzę, które wtargnęło na jezdnię, zostało spłoszone przez myśliwych? Każde polowanie jest odnotowywane w księdze wyjść, która dostępna jest w siedzibie koła łowieckiego – aby skutecznie i szybko skontaktować się z odpowiednim oddziałem, najlepiej skontaktować się z Zarządem Okręgowym Polskiego Związku Łowieckiego.

  Kolizja ze zwierzęciem leśnym

  Jak otrzymać odszkodowanie?

  Otrzymanie środków z tytułu ubezpieczenia w tych dwóch przypadkach może być bardzo trudne. Sytuacja jest o wiele lepsza, gdy posiadasz wykupione AC. W takim przypadku jesteś ubezpieczony od zderzenia ze zwierzętami leśnymi – dzięki polisie otrzymasz możliwość naprawy lub zwrot kosztów. Dzięki takiemu rozwiązaniu unikniesz dodatkowego stresu związanego z samą kolizją.

  Najlepszym zabezpieczeniem jest wykupienie odpowiedniej polisy AC – w pozostałych przypadkach możesz mieć problemy ze wskazaniem winy innych podmiotów i pozostać bez środków niezbędnych do naprawy pojazdu.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.