Menu
Menu

Kadry dla zielonego przemysłu kształcą się w Szczecinie

Pomorze Zachodnie nie kojarzy się z przemysłem ani ze szkolnictwem wyższym. Niesłusznie, bo właśnie tu, w stolicy regionu, stworzono doskonałe warunki do pełnej współpracy tych dwóch sektorów i to w Szczecinie kształcą się przyszłe kadry polskiego zielonego przemysłu.

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie istnieje oficjalnie od 1 stycznia 2009 r. Powstał w wyniku połączenia Politechniki Szczecińskiej oraz Akademii Rolniczej w Szczecinie. To unikatowy w kraju mariaż nauk inżynieryjno-technicznych, rolniczych, ścisłych, przyrodniczych i społecznych. W strukturze uczelni istnieje 11 wydziałów o bardzo odmiennych charakterystykach. Ta różnorodność powoduje, że kandydaci na studia w obrębie jednej uczelni mają do wyboru prawie 50 kierunków. Do najciekawszych należą: inżynieria w medycynie, ichtiologia i akwakultura, budowa jachtów oraz jedyne w Polsce: kynologia oraz uprawa winorośli i winiarstwo.

Najwyżej ocenione dyscypliny naukowe, którym w wyniku ewaluacji przyznano kategorię A, to: inżynieria materiałowa, inżynieria mechaniczna, automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne oraz rolnictwo i ogrodnictwo. Wszystkie 14 dyscyplin posiada pełne prawa akademickie.

Wkład w rozwój zielonego przemysłu

Szczecińska uczelnia skutecznie łączy rozwój technologiczny z wymaganiami klimatycznymi. To, co ją wyróżnia, to aż 3 „zielone” dyscypliny naukowe: zootechnika i rybactwo, technologia żywności i żywienia oraz rolnictwo i ogrodnictwo. W tej ostatniej dyscyplinie Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie osiągnął najwyższą ocenę poziomu badań naukowych w kraju. Również pod kątem wyzwań zielonego przemysłu przygotowano nowy kierunek − agrobioinżynierię. Przybliży on studentom nowe technologie wykorzystywane w produkcji artykułów spożywczych, pasz, nawozów i biopaliw, a także wykształci umiejętność ulepszania systemów oczyszczania wody i ścieków oraz zagospodarowania odpadów.

Zielone technologie, ekologia i zrównoważony rozwój są bez wątpienia mocnymi stronami uczelni. ZUT jest także liderem innowacji, który przoduje pod względem liczby opatentowanych wynalazków i praw ochronnych na wzory użytkowe. Współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym korzystającym z dostarczanych ekspertyz, nowoczesnej i systematycznie rozbudowywanej infrastruktury badawczej oraz kadry o uznanym dorobku naukowym sprawia, że uczelnia ma realny wpływ na rozwój polskiego zielonego przemysłu.

ZUT na Polskiej Mapie Infrastruktury Badawczej

Ważnym elementem tych działań ZUT będzie największy projekt w historii uczelni, finalizowany w 2023 r. Chodzi o Centrum Zaawansowanych Materiałów i Inżynierii Procesów Wytwarzania, na które składa się 8 laboratoriów wyposażonych w 18 najwyższej klasy aparatów. Powstanie Centrum umożliwi wykorzystanie technik mikroskopowych, spektroskopowych i analitycznych na rzecz zaawansowanych prac badawczo-rozwojowych w zakresie inżynierii materiałowej i inżynierii chemicznej. Wartość projektu to 61,5 mln zł, w tym 43 mln zł − środki z funduszy unijnych.

Realizacja inwestycji oznacza umieszczenie Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie na Polskiej Mapie Infrastruktury Badawczej, jako jedynej instytucji w regionie, której udało się znaleźć w tym elitarnym gronie.

Zdjęcia: Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.