Menu

Menu

Jakie trendy zdominują handel i rynek płatności w 2022 roku?

Wiosną 2020 roku zaczęły się kształtować nowe zwyczaje zakupowe, które szybko wpisały się w krajobraz polskiego handlu detalicznego. Prym zaczęły wieść koncepty łączące elementy tradycyjnego handlu z e-commerce. Przedsiębiorcy wciąż szukają rozwiązań, które wyróżnią ich na tle konkurencji. Co powinni zaoferować w nadchodzącym roku?

 

Wygląda na to, że w 2022 r. będziemy świadkami jeszcze większego wykorzystania inteligentnych technologii przez firmy z sektora finansów i e-commerce, począwszy od tradycyjnych placówek bankowych, które testują automatycznych doradców, przez zaawansowane algorytmy profilujące i oceniające zdolność kredytową, po systemy analizujące potencjalne cyberprzestępstwa w płatnościach. Dla internetowych sprzedawców i platform typu marketplace oznacza to zwrot w kierunku rozwiązań budujących silną tarczę bezpieczeństwa cyfrowego w celu ochrony klientów. Mowa np. o platformach oferujących funkcje oparte na uczeniu maszynowym, które sygnalizują nietypowe działania i monitorują zgodność działania platformy dzięki wbudowanym mechanizmom kontroli ryzyka.

Funkcje te będą stanowić dla sprzedawców istotne wsparcie w kontekście spełniania procedur zgodności z przepisami. Aby odnieść sukces, platformy będą potrzebowały holistycznego dostawcy, konsolidującego zarówno usługi compliance, jak i płatności.

płatność telefonem

Sprzedawco, obserwuj metody płatności

Nowe sposoby płatności, od wirtualnych portfeli, przez płatności online, po płatności kartami zbliżeniowymi, towarzyszą wszystkim zakupom. W miarę utrzymywania się tego trendu retailerzy będą dysponowali coraz większą liczbą danych na temat zwyczajów klientów. Z perspektywy handlowców kluczowa jest identyfikacja preferowanych metod płatności i zapewnienie klientom całej ich gamy, zarówno online, jak i offline.

Globalne dane Adyen pokazują, że porzucanie koszyka z powodu ograniczonych lub źle wybranych metod płatności może odpowiadać za 241 mld euro strat w rocznej sprzedaży online i 211 mld euro w zakresie sprzedaży stacjonarnej. Jak sytuacja wygląda na krajowym rynku? Ponad połowa Polaków (58 proc.) wybiera firmy, które pamiętają ich preferencje oraz dotychczasowe nawyki, żeby stworzyć bardziej spersonalizowane doświadczenie zakupowe (2020 Retail Report, Ayden).

Połączenie kanałów online i offline

Najlepsze wyniki osiągają firmy, które konsekwentnie łączą świat realny i cyfrowy, umożliwiając klientom płynne poruszanie się pomiędzy wieloma kanałami sprzedaży. W 2021 r. tylko 13 proc. polskich firm sektora MŚP prowadziło sprzedaż online (Digital Economy and Society Index, Komisja Europejska), co w zestawieniu z danymi Adyen, mówiącymi, że klienci kupujący w fizycznych placówkach wydali 40 proc. więcej, gdy te otworzyły się także w sieci, daje jasną wskazówkę dla firm planujących swoją strategię rozwoju na 2022 r.

Najlepszy czas na budowanie relacji z klientami

73 proc. konsumentów twierdzi, że nadal będzie wybierało firmy, na których mogli polegać podczas pandemii. Klienci wymagają dziś wysoce spersonalizowanych doświadczeń i oczekują od marek dostarczania rekomendacji opartych o ich przeszłe wybory. Jeśli dane dotyczące płatności w kanałach cyfrowych i fizycznych zostaną połączone, możliwe będzie zbudowanie scentralizowanego widoku klientów i ich preferencji. W efekcie firmy mogą dostosować swoją ofertę i komunikację, np. wysyłając e-mail z 10-procentowym rabatem w miesiącu, w którym klient wydaje najwięcej.

zakopy online

Ważne kwestie środowiskowe

Świadome dokonywanie zakupów oraz dbałość konsumentów o kwestie środowiskowe to kwestie, które stale zyskują na znaczeniu, także w Polsce. Dla 62 proc. klientów etyka sprzedawcy (np. przyczynianie się do rozwoju społeczności lokalnych czy troska i aktywne działania na rzecz środowiska naturalnego) jest dziś znacznie ważniejsza niż przed pandemią.

Aby odpowiedzieć na oczekiwania klientów, przedsiębiorstwa powinny wdrażać rozwiązania, które np. umożliwią konsumentom zmniejszenie śladu węglowego za ich zakupy poprzez proste dokonanie dodatkowej wpłaty na końcowym etapie zakupów. Za pomocą płatności firmy i ich klienci mogą także wspierać organizacje charytatywne, np. przekazując „resztę” z wirtualnego portfela na wybrany cel. Innowacyjne rozwiązania w płatnościach umożliwią przedsiębiorstwom odpowiedź na rosnące oczekiwania klientów i będą jednocześnie sposobem na dołożenie cegiełki na rzecz zrównoważonej planety.

Nowe wyzwania dla e-commerce i centrów handlowych

Polacy przyzwyczajali się do niedzieli bez handlu, zmienili nie tylko sposób spędzania wolnego czasu, lecz także sposób robienia zakupów. E-commerce – jeśli stanie na wysokości zadania w 2022 r. – obsłuży cały potrzebny weekendowy ruch. Wirtualne doświadczenia zakupowe przyzwyczaiły nas do nieograniczonych możliwości: zakupu, zwrotu, wymiany i oczywiście szybkiej dostawy, w miejscu zakupów „na żywo” oczekujemy więc tego samego, tj. szerokiego zakresu usług dodatkowych. Konsument kolejnego roku będzie wymagał doświadczeń. Z jednej strony tych, których nie znajdzie na ekranie smartfona, a z drugiej – takich samych, jak oferuje mu świat online – komentuje Jakub Czerwiński, VP CEE Adyen.

Szybki wzrost liczby zakażeń wariantem wirusa Omikron uświadamia, że choć od 2020 r. przeszliśmy długą drogę, wciąż żyjemy w cieniu COVID-19. Dla wielu firm i marek e-commerce nadal jest podrzędny w stosunku do sprzedaży stacjonarnej i to na nią kładą one największy nacisk. Centra handlowe w 2022 r. muszą lepiej wkomponować się w tkankę i charakter miasta, być ekologiczne, dostarczać nową wartość (coworking, przestrzenie wystawiennicze), mieć ofertę dla różnych grup społecznych (młodzież, rodziny, przedstawiciele biznesu).

Sklepy, które zapewnią personalizację i wygodę w nowej formie, m.in. showrooming czy digitalizację, będą zwycięzcami rynku. Konsumenci łatwiej będą przemieszczać się pomiędzy kanałami online i offline, dlatego ujednolicone platformy płatnicze będą kluczem do uzyskania pełnego spojrzenia na klienta w nadchodzącym roku.

Źródło: materiały prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.