Menu

Menu

Jakie standardy powinna spełniać dobra maszyna do cięcia wodą? Sprawdzamy!

Maszyna do cięcia wodą to coraz popularniejsze urządzenie wykorzystywane przez firmy przemysłowe i budowlane do precyzyjnej obróbki rozmaitych materiałów. Przecinarka strumieniem wody potrafi rozciąć materiał skutecznie i bardzo dokładnie, nie pozostawiając przy tym żadnych ostrych krawędzi. Profesjonalna maszyna, taka jak np. Opal waterjet combo, zapewnia cięcie strumieniem wodnym z dokładnością pozycjonowania do 0,025 mm! Zatem co wyróżnia dobrą maszynę do cięcia wodą?

maszyna do cięcia wodą

Cięcie wodne  z wykorzystaniem technologii CNC

Technologia CNC to wykorzystanie programów komputerowych do sterowania nowoczesnymi urządzeniami, służącymi do rozdzielania różnego rodzaju materiałów. Sama nazwa to z kolei skrót od angielskiego zwrotu Computerized Numerical Control.

Oznacza on komputerowe sterowanie urządzeniami numerycznymi. Technologia ta jest dzisiaj powszechnie wykorzystywana do cięcia wodą. Innymi słowy, aktualnie większość urządzenia do cięcia strumieniem wody nie musi już być sterowana manualnie. To dodatkowe usprawnienie i zwiększenie wartości i tak niezwykle przydatnej technologii waterjet.

Dobra maszyna do cięcia wodą i jej możliwości

Maszyna do cięcia wodą to urządzenie przystosowane do pracy z wieloma tworzywami. Niemniej nie każda jest w stanie poradzić sobie z wszystkimi materiałami. Jednym z wyróżników dobrej przecinarki strumieniem wody jest jej uniwersalność.

Maszyna do cięcia płytek wodą, która jednocześnie umożliwia cięcie metalu wodą to sprzęt godny polecenia.  Cięcie strumieniem wodnym powinno być możliwe zarówno w przypadku miękkich i delikatnych tworzyw, jak i materiałów twardych.

Dobra maszyna jest w stanie poradzić sobie z obróbką tworzywa o grubości do 250 mm. Bez względu na rodzaj materiału, posługując się jakościowym sprzętem, nie trzeba obawiać się żadnych uszkodzeń mechanicznych czy też zmian w jego strukturze.

W efekcie nie otrzymamy zdeformowanego i porysowanego elementu, ale precyzyjnie wyciętą i gładką część. Tak wszechstronne i skuteczne cięcie wodą zapewniają maszyny oferowane przez Eckert. Sprzedawca oferuje rozwiązania dostosowane do potrzeb. Umożliwia to nieograniczona liczba możliwych konfiguracji elementów budulcowych maszyn.

Zalety dobrej maszyny do cięcia wodą

Jedną z największych zalet maszyny do cięcia wodą jest możliwość precyzyjnego i szybkiego cięcia dowolnego tworzywa bez jego uszkodzenia. Powyżej wskazaliśmy już uniwersalność, jako ważną zaletę urządzenia do cięcia wodą. Niewątpliwie jednak znalezienie dobrej maszyny wymaga przyjrzenia się również jej innym cechom. Za najważniejsze atuty dobrych urządzeń do cięcia strumieniem wodnym uznaje się:

  • zgodność z normami w zakresie ochrony środowiska,
  • możliwość cięcia pod kątem (zazwyczaj jest to kąt do 60 stopni),
  • brak wpływu cięcia wodą na wierzchnią strukturę materiału,
  • brak konieczności przeprowadzania dodatkowej obróbki wykańczającej,
  • możliwość cięcia naprawdę grubych materiałów (nawet do 250 mm),
  • możliwość uzyskania dowolnych kształtów także w zakresie geometrii trójwymiarowej,
  • efektywność obróbki,
  • wysokie tempo pracy.

Jak widać, jest wiele czynników, które warto brać pod uwagę podczas wyboru urządzenia umożliwiające cięcie strumieniem wodnym. Czasami trudno samodzielnie ocenić jakość sprzętu. Dlatego też warto skonsultować się ze specjalistą. Fachowcy ze sklepu Eckert chętnie doradzą, która maszyna do cięcia wodą będzie najlepszym wyborem w danej sytuacji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.