Menu

Menu

Jakie metody ogrzewania firm są najlepsze dla środowiska?

Ogrzewanie firmy pochłania co roku znaczącą część budżetu przedsiębiorstw. Optymalizacja kosztów ogrzewania jest bardzo istotna, ale prowadząc biznes należy również dbać o jego wizerunek. Dlatego coraz bardziej popularne stają się metody ogrzewania firm przyjazne środowisku. Do takich z pewnością nie należy spalanie węgla. Jak prezentują się bardziej ekologiczne alternatywy?

metody ogrzewania

Odnawialne źródła energii

Jednym z niezwykle korzystnych dla środowiska rozwiązań są panele fotowoltaiczne. Energia elektryczna pozyskiwana w ten sposób jest „czysta” – w procesie tym nie są bowiem uwalniane żadne szkodliwe dla środowiska substancje. Prąd wyprodukowany dzięki tej ekologicznej technologii może spokojnie zasilić różne systemy ogrzewania. Inwestycja, choć kosztowna, wbrew pozorom szybko się zwraca i pozwala firmom na osiągnięcie w pewnym stopniu niezależności energetycznej.

Ogrzewanie pelletem

Również ogrzewanie pelletem zalicza się do ekologicznych i relatywnie tanich źródeł energii. Sprasowane odpady drzewne nie emitują do atmosfery zbyt wielu zanieczyszczeń. Jednak spalanie biomasy jest stosunkowo mało wydajne. W praktyce oznacza to więc konieczność częstego dokładania opału do pieca (co dzieje się zwykle w sposób automatyczny), ale także problemy ze składowaniem paliwa.

Pompa ciepła

W mniejszych budynkach bardzo ekologicznym rozwiązaniem jest wykorzystanie pompy ciepła. Ta nowoczesna instalacja pobiera ciepło z gruntu i nie wymaga zastosowania żadnego paliwa. Do jej obsługi wystarczy zasilanie energią elektryczną. Problem w tym, że pompa ciepła stanowi pokaźną jednorazową inwestycję, która zwróci się dopiero po latach. Po drugie, jest to rozwiązanie stworzone przede wszystkim z myślą o domach jednorodzinnych i niewielkich firmach. Nie da się bowiem w ten sposób ogrzać dużego budynku.

Ogrzewanie gazowe dla firm

W większości przedsiębiorstw najlepszym wyborem będzie więc ogrzewanie gazowe dla firm. Spalanie gazu ziemnego praktycznie nie emituje do atmosfery szkodliwych tlenków i pyłów. Nowoczesne kotły kondensacyjne oferują ponadto bardzo wysoką wydajność. Wystarczy więc jedynie zadbać o skuteczną instalację i zabezpieczyć się na wypadek potencjalnych wahań cen gazu wybierając zaufanego sprzedawcę, o czym więcej można przeczytać na stronie https://poprostuenergia.pl/dla-malych-firm/gaz-dla-firmy/.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.