Menu
Menu

Jak zarabiać na nieruchomości na kredyt?

Przesłanek do kupna nieruchomości w celach inwestycyjnych jest wiele. Motywacja zwykle podobna: nieruchomości na wynajem mają stać się źródłem dochodu. Czasami przychód, który generują, jest znaczącym dodatkiem do pensji, w innych przypadkach, najem ma być wyłącznym generatorem zysków. Sprawdź, jak rozsądnie inwestować w nieruchomości.

Inwestowanie w nieruchomości

Kupujesz mieszkanie dla siebie, ale zdolności kredytowej wystarczy ci na jeszcze jeden lokal. Ewentualnie właśnie kończysz spłacać kredyt hipoteczny i zastanawiasz się, w co zainwestować pieniądze, których nie musisz już przeznaczać na ratę. Albo masz nadwyżkę finansową i chcesz ją ulokować w produkcie, który w perspektywie czasu zdaje się nie tracić na wartości.

Wiele osób zastanawia się, czy warto inwestować w nieruchomości, na zakup których trzeba wziąć kredyt. Może on kojarzyć się z ryzykiem, w dodatku podejmowanym na co najmniej kilkanaście lat. Budzi też obawy, że rata pochłonie cały dochód z wynajmu. Okazuje się jednak, że takie rozwiązanie ma również zalety.

Inwestowanie w nieruchomości. Kredyt czy gotówka?

Kupowanie mieszkania za gotówkę jest wygodną opcją: mniej formalności; zero zobowiązań względem banku, który nie będzie co miesiąc przypominał o konieczności zapłacenia raty; teoretycznie mniejsze ryzyko, bo jeśli mieszkanie będzie stało puste, straty   finansowe wydają się mniejsze. Ale puste mieszkanie zawsze przynosi straty, bo nawet jeśli jest kupione za gotówkę – pustostan wydłuża czas zwrotu inwestycji. A ten i tak może liczyć nawet kilkadziesiąt lat.

Na korzyść kredytu przemawia fakt, że finansując w ten sposób zakup mieszkania, od razu można kupić kilka nieruchomości. Zgromadzona gotówka wystarczy na wkład własny oraz poduszkę finansową, którą zawsze trzeba mieć w pogotowiu. Pieniądze z wynajmu mieszkań spłacają kredyty, a nadwyżka stanowi nasz zysk.

Trzeba jednak dodać, że ów zysk może być różny w zależności od tego, jak kształtuje się popyt na mieszkania do wynajęcia oraz ceny najmu. Od połowy 2022 r. wskaźniki są atrakcyjne dla właścicieli mieszkań. Wraz z napływem uchodźców z Ukrainy, ruch na rynku nieruchomości diametralnie zwiększył się. Jednak planując zakup mieszkania na wynajem należy pamiętać, że boom może być tymczasowy, podczas gdy kredyt to zobowiązanie na długie lata.

Jak zacząć inwestować w nieruchomości?

Przede wszystkim należy zacząć od sprawdzenia, jakiej wysokości rata nie będzie za dużym obciążeniem finansowym. W tym celu dobrze jest skorzystać z kalkulatora raty kredytu hipotecznego. Podając wartość nieruchomości, kwotę wpłaty własnej i ustalając okres kredytowania, dowiemy się, ile będzie wynosiła miesięczna rata. Dzięki kalkulatorowi możemy  też porównać oferty różnych banków i sprawdzić, w którym całkowity koszt kredytu będzie najniższy. To istotny parametr od którego zależy m.in. to, kiedy inwestycja zwróci się.

Mając wiedzę, ile będzie wynosić rata kredytu, możemy sprawdzić, na jakie mieszkanie (ewentualnie na ile mieszkań) nas stać. Przyjmuje się, że kredyt powinien stanowić maksymalnie 40 proc. domowego budżetu, aby nie był zanadto obciążający. W przypadku kredytu na mieszkanie, które ma być inwestycją, do budżetu możemy doliczyć zysk z najmu.

Podatek od najmu mieszkania

Kalkulując budżet i uwzględniając zysk z najmu, nie można zapominać o bardzo ważnej kwestii: podatku od najmu mieszkania. Ponieważ pieniądze z najmu to nasz zarobek, podobnie jak w przypadku dochodów z innych źródeł, musimy rozliczyć się z nich z fiskusem. Aby wynajmować mieszkanie prywatnie, nie trzeba zakładać działalności gospodarczej. Podatek określony jest ryczałtowo. Jeśli na najmie zarabia się poniżej 100 tys. zł rocznie, trzeba zapłacić 8,5 proc. podatku. Za nadwyżkę powyżej tej kwoty podatek wynosi 12,5 proc. Istotne jest, aby w umowie wyraźnie określić, ile wynosi kwota należna za wynajem, a ile kwota na opłaty jak prąd, gaz itp. Podatek płacony jest tylko od pierwszej kwoty.

Jaka nieruchomość jest najlepsza na wynajem?

Wiemy już, jakie mamy opcje finansowania nieruchomości oraz jak wybrać najlepszy kredyt. Przyjrzyjmy się jeszcze, jakie nieruchomości są najczęściej wynajmowane i dają największe szanse na zwrot inwestycji:

  • mieszkania w centrum dużych miast, ewentualnie zlokalizowane blisko kampusów uczelni wyższych albo centrów biznesowych.
  • za duży plus uznaje się bliskość węzłów komunikacyjnych, dostępność terenów zielonych (park), a także infrastruktury jak sklepy, przychodnie, przedszkole itp.
  • mieszkania o powierzchni 30 metrów kwadratowych oraz mieszkania dwupokojowe. Najemcy wolą ponosić nieco wyższe koszty, niż mieszkać ze współlokatorami. Większymi mieszkaniami zwykle interesują się rodziny z dziećmi.
  • mieszkania w budynkach o podwyższonym standardzie. Wygodniej jest wjeżdżać na czwarte piętro windą, niż wchodzić po schodach. Ważne też, aby budynek był zadbany, a okolica wydawała się przyjazna. Nawet lokatorzy krótkoterminowi nie będą chcieli wynajmować mieszkania, do którego trzeba przejść przez odrapaną bramę albo zaśmiecony chodnik.
  • mieszkanie na wynajem długoterminowy może być wyposażone jedynie w podstawowe meble albo stać puste. Ważne, aby było czyste i nie nosiło śladów bytności poprzednich lokatoró Jeśli celem jest wynajem dobowy, trzeba zadbać o wyposażenie mieszkania także w sprzęty kuchenne, zastawę stołową, pościel itp.

Należy uważać kupując mieszkania na wynajem w miejscowościach turystycznych. O ile w szczycie sezonu zwykle można je wynająć bez problemu, o tyle po sezonie może stać puste bo nie będzie chętnych ani na najem krótko-, ani długoterminowy.

artykuł sponsorowany 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. czytaj więcej ROZUMIEM