Jak zabezpieczyć dane firmowe?
Prawie wszystkie firmy lub inne podmioty przechowują dziś większość informacji w formie elektronicznej. Niestety wiele z nich nie poświęca dostatecznej uwagi bezpieczeństwu swojego sprzętu. By uniknąć nieprzyjemności związanych z utratą bądź kradzieżą plików, warto wiedzieć, jak zabezpieczyć dane firmowe.
Duża część danych, które przechowywane są w firmie ma charakter poufny i dostęp do nich powinien być ograniczony. Niestety część firm nie dysponuje odpowiednią wiedzą lub środkami, by chronić zgromadzone dane.
Wiedza o tym, jak zabezpieczyć dane, jest w niektórych branżach szczególnie istotna. Na przykład kancelarie prawnicze przechowują wiele wrażliwych danych dotyczących swoich klientów. Ich utrata lub kradzież może nieść ze sobą bardzo poważne konsekwencje dla samej kancelarii oraz dla klientów.
Zabezpieczeniem przed nieprzyjemnymi konsekwencjami jest inwestycja w odpowiednie technologie, ale także dobre przyzwyczajenia. Chociaż nie redukują one całkowicie ryzyka, jednak znacznie ograniczają możliwość kradzieży bądź utraty danych.
Warto zacząć od rzeczy najprostszych. Należy do nich zabezpieczenie hasłem. Można zabezpieczyć komputer na poziomie BIOS-u lub chronić konkretne zbiory danych. Trzeba tylko pamiętać że w niektórych systemach uruchomienie komputera w trybie awaryjnym umożliwia ominięcie hasła. Dobrze więc chronić również zbiory.
Jak zabezpieczyć dane firmowe hasłem
By wskazać, jak zabezpieczyć dane przy pomocy hasła, należy podkreślić, że bardzo ryzykowną praktyką jest używanie tej samej frazy w kilku miejscach. Czasem, by nie nadwyrężać pamięci, użytkownicy stosują to samo hasło do różnych aplikacji.
W takiej sytuacji odgadnięcie przez kogoś hasła na przykład do poczty elektronicznej umożliwi łatwy dostęp do danych zawartych w innych miejscach. Hasło powinno być również zmieniane, Niektóre instytucje zmuszają pracowników do zmiany hasła w poczcie co 2 tygodnie.
Hasła nie powinny być bezpośrednio kojarzone z daną osobą (imię dziecka, data urodzenia, tytuł ulubionego filmu), Takie zabezpieczenie ułatwia pracę włamywaczom. Powinno ono natomiast posiadać co najmniej 8 znaków w tym duże i małe litery, cyfry oraz znaki specjalne.
Oprogramowanie
Przed utratą danych chronią oczywiście programy zaporowe. Wielu użytkowników nie korzysta z nich obecnie, lub instaluje oprogramowanie dostępne w Internecie. Jeśli jednak ktoś chce skutecznie chronić dane w swoim komputerze, powinien zainstalować firewalla. Posiadają one wiele funkcji a dobrze skonfigurowane nie spowalniają przesyłu danych.
Trzeba jednak pamiętać, że między twórcami programów ochronnych a hakerami trwa ciągła rywalizacja. Dlatego żaden program nie daje pełnej gwarancji ochrony komputera. Bazy danych wirusów powinny być zatem często aktualizowane. Dodatkowo, dobrze jest co jakiś czas przeskanować system przy pomocy programu antywirusowego. Dotyczy to szczególnie sytuacji, kiedy pojawiają się jakiekolwiek problemy ze sprzętem.
Aby uchronić dane przed skasowaniem, warto je natomiast systematycznie nagrywać na nośnikach zewnętrznych. Najlepiej użyć do tego celu dwóch zewnętrznych nośników. Wówczas – w przypadku utraty danych na jednym – możemy odtworzeni je z drugiego.
Rozwiązanie stanowi archiwizowanie danych w chmurze. Trzeba jednak pamiętać, że chmury również narażone są na ataki hakerów. Przekonały się o tym niektóre znane artystki, których erotyczne zdjęcia wyciekły z do Internetu.
By zabezpieczyć ważne dane, można je również zaszyfrować. Dostępne są na rynku specjalne programy szyfrujące. Złamanie algorytmów przez nie stosowanych nie jest niemożliwe, ale wymaga sporo wysiłku.
Istnieje więc wiele odpowiedzi na pytanie, jak zabezpieczyć dane? Korzystanie z wymienionych metod może niejednokrotnie uchronić nas przed utratą cennych danych lub ich wykorzystaniem przez niepowołane osoby.
Ważne jest też, by korzystać odpowiedzialnie ze sprzętu, na przykład nie otwierać załączników podejrzanych wiadomości i sprawdzać wiarygodność sensacyjnych informacji z linkami na mediach społecznościowych. Należą do nich informacje o śmierci aktora zmarłego przed kilku laty lub ilustrowane doniesienia o seksualnych ekscesach.
Autor: Waldemar Kubielski
Dla hakera każde zabezpieczenie jest do obejścia i dlatego niezbędny jest czynnik ludzki żeby w porę reagować. Co prawda dopiero skończyłem szkołę programowania codecool, i wiem że jeszcze długa droga przede mną le bardzo serio podchodzę do ochrony danych.
Ze swojej strony odnośnie programu do zarządzania it i chronienia danych mogę polecić axence. Używamy go z polecenia ma szereg zabezpieczeń które sprawdzą się w każdym przedsiębiorstwie. Zarówno tym dużym jak i małym. Jest prosty w obsłudze i chroni dane fwrażliwe firmy.