Menu
Menu

Jak wybrać maszynę rolniczą?

Odpowiednio dobrany sprzęt to inwestycja w rozwój gospodarstwa. Dowiedz się, jak wybrać maszynę rolniczą, która będzie najbardziej odpowiednia do twoich potrzeb.

Lepiej kupić sprzęt rolniczy na własność, czy go wypożyczyć?

Zastanawiając się nad zakupem lub wypożyczeniem maszyny, przede wszystkim należy zacząć od określenia potrzeb: do czego potrzebuję danego ciągnika czy kombajnu? Jaki budżet jestem w stanie na to przeznaczyć? Czy w razie drobnych usterek i awarii będę w stanie samodzielnie dokonać naprawy, czy raczej będę zmuszony udać się do autoryzowanego serwisu?

maszyny rolnicze

Decyzja o zakupie maszyny zawsze powinna być poprzedzona rzetelną analizą potrzeb rolnika. Największą przeszkodą przed zakupem nowej maszyny jest często jej wysoka cena. Dlatego wielu rolników decyduje się na podnajmowanie maszyn od innego gospodarza lub czasowe wypożyczenie sprzętu od profesjonalnej firmy. Wypożyczenie maszyny może być dobrym rozwiązaniem, jeśli potrzebujemy jej użyć tylko jednorazowo lub maksymalnie kilka razy w roku. Na dłuższą metę może to być jednak bardzo czasochłonne i męczące, a czasami nawet zwyczajnie nieopłacalne. Dlaczego? Bo często nie mamy wpływu na to, w jakim stanie jest sprzęt, czy był odpowiednio eksploatowany, jakie naprawy przeszedł. Co, jeśli podczas pracy na polu dojdzie do awarii maszyny? Kto wówczas powinien pokryć jej koszty? Korzystanie z wypożyczanych maszyn to także bycie zależnym od kogoś, co wielu rolnikom może zwyczajnie przeszkadzać. Zdecydowanie lepiej skorzystać z pomocy profesjonalistów, takich jak na przykład autoryzowany dealer maszyn rolniczych novaFarm z Białej Rawskiej w województwie łódzkim, który oferuje maszyny rolnicze uznanej na całym świecie amerykańsko-kanadyjskiej marki Massey Ferguson.

Jaką maszynę rolniczą kupić: nową czy używaną

Jeśli już podjęliśmy decyzję o zakupie sprzętu, trzeba sobie odpowiedzieć na jeszcze jedno bardzo ważne pytanie: nowy czy używany? Używane maszyny mogą kusić niską ceną, jednak nie zawsze jesteśmy w stanie zweryfikować, z czego ona wynika. Być może sprzęt ma ukrytą wadę fabryczną? Albo właśnie przeszedł poważną naprawę i nie będzie w 100% tak sprawny, jak nowy model?

Wielu rolników decyduje się także na sprowadzenie maszyny z zagranicy, niekiedy używanej, a czasami nowej, bezpośrednio od producenta. Nie ma w tym nic złego, jednak zdecydowanie jest to wybór dla osób mających duże zasoby finansowe i sporo czasu. Znalezienie odpowiedniego sprzętu i godnego zaufania partnera biznesowego wymaga dużo zachodu, pracy i dobrej organizacji. Potem czeka nas spora ilość tak zwanej ‘papierkowej roboty’, czyli różnego rodzaju pozwoleń, wniosków i innych biurokratycznych dokumentów, na których wypełnianie i przesyłanie nie każdy ma czas. To rozwiązanie raczej dla bardzo doświadczonych rolników, którzy długo prowadzą gospodarstwo, mają spore doświadczenie i dużą wiedzę na temat wyboru odpowiedniego sprzętu rolniczego.

Jeśli już zdecydujemy się na zakup maszyny czy to nowej, czy używanej, to decyzję o tym zawsze powinniśmy poprzedzić rozmową z poprzednim właścicielem czy dealerem. Po czym poznać, że mamy do czynienia z profesjonalistą? Poważni dealerzy zajmujący się sprzedażą maszyn rolniczych oferują nie tylko ich sprzedaż, ale także doradztwo i serwis w razie awarii. Warto w tym miejscu wspomnieć choćby firmę novaFarm z łódzkiego oferującą maszyny rolnicze wspomnianej wcześniej renomowanej marki Massey Ferguson. Oprócz pomocy przy wyborze odpowiedniego sprzętu dealer zapewnia także kompleksowe doradztwo, serwis gwarancyjny, pogwarancyjny, a nawet mobilny – z naprawą u klienta na miejscu.

Wybór odpowiedniej maszyny rolniczej

Ciągnik rolniczy jest dziś podstawowym wyposażeniem prac w polu i powinien się znaleźć praktycznie w każdym gospodarstwie. Rodzajów ciągników jest mnóstwo, jak zatem wybrać taki, który najlepiej będzie odpowiadał naszym potrzebom? Powinniśmy wziąć pod uwagę kryteria techniczne, eksploatacyjne i ekonomiczne. Wybór odpowiedniej maszyny powinien być dostosowany do wielkości produkcji w gospodarstwie. Dużą popularnością cieszy się w ostatnich latach oferta kanadyjsko-amerykańskiego koncernu Massey Ferguson. Każdy, kto kiedyś choć raz oglądał film o amerykańskiej prowincji, wie, jak poważnie do swojej pracy podchodzą tamtejsi farmerzy.

Jeśli posiadamy niewielkie gospodarstwo i ciągnika potrzebujemy tylko do sporadycznych prac, ciekawym rozwiązaniem może być wybór niewielkiej maszyny o małej mocy, jak choćby Massey Ferguson model MF 1500 lub MF 1700. Oferuje je właśnie wspomniana wcześniej firma novaFarm, będąca autoryzowanym dealerem maszyn rolniczych z województwa łódzkiego. W jej ofercie oprócz wspomnianych mniejszych ciągników znajdziemy również wielkie, potężne maszyny o mocy ponad 200 KM, takie jak choćby ciągnik Massey Ferguson MF 7700 S czy MF 8700 S. Dobrze dopasowany ciągnik powinien współpracować z innymi narzędziami. Najlepiej jest wybrać taki model, którego silnik podczas będzie pracował w przedziale 85-90% całkowitej mocy. W przypadku maszyn Massey Ferguson mamy gwarancję, że silnik maszyny jest w 100% sprawny i wykonany z wysokiej jakości materiałów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.