Menu

Menu

Jak poprawić swoje finanse? Poznaj sposoby, dzięki którym stan twojego konta będzie lepszy

Każdy z nas chciałby mieć więcej pieniędzy. W czasie pandemii wiele osób zastanawia się nad tym, jak poprawić swoje finanse. Istnieję sposoby, które mogą pomóc ci nie tylko w lepszym oszczędzaniu, ale również w zarobieniu dodatkowych funduszy.

Jak poprawić swoje finanse

Jak poprawić swoje finanse? Zacznij od lepszej motywacji

Być może wiele razy słyszeliśmy ten zwrot: zarabianie pieniędzy zaczyna się od głowy. Faktycznie jest jednak tak, że chcąc poprawić swoje finanse musimy przyjąć odpowiednie nastawienie. Przede wszystkim powinniśmy zacząć od lepszej kontroli naszych wydatków.

Usiądźmy i zaplanujmy nasz budżet. Zacznijmy zbierać paragony i analizować, na jakie zbędne produkty wydajemy najwięcej pieniędzy. Szybko może się okazać, że wiele produktów nabyliśmy pod wpływem chwili, a w rzeczywistości nie były nam potrzebne. Mamy więc świadomość tego, że moglibyśmy poprawić swoje finanse, nie wiemy jednak w jaki sposób się za to zabrać.

Dobrze jest wyznaczyć sobie cel, jaki chcemy osiągnąć. Nie musi być to coś za bardzo duże kwoty. Nawet lepiej, gdyby było to coś w naszym zasięgu finansowym przy założeniu, że faktycznie weźmiemy się za poprawę naszego budżetu. Mając cel będzie nam łatwiej odmówić sobie pewnych rzeczy, ponieważ w głowie zawsze będzie myśl przypominająca nam, że lepiej by było, gdybyśmy nie wydali dziś niepotrzebnie pieniędzy.

Nauka oszczędzania to dość długi proces. Dlatego na początku za sukces możemy uznać nawet odłożenie drobnych kwot. Grunt to z miesiąca na miesiąc obserwować u siebie progres.

Jak poprawić swoje finanse? Kontroluj swoje zachcianki

Przejrzyj swoje płatne subskrypcje. Sprawdź, za jakie rzeczy płacisz co miesiąc pieniądze. Szybko może okazać się, że z wielu z nich korzystasz sporadycznie lub wcale. Dwie usługi streamingowe, niepotrzebne płatne opcje w telefonie, płatne kanały w dekoderze, choć rzadko oglądasz telewizję. Każdego miesiąca wydajemy pieniądze na rzeczy bez których spokojnie moglibyśmy sobie poradzić. Często to lenistwo powstrzymuje nas z rezygnacji z nich lub po prostu kierujemy się myśleniem, że „kiedyś nam się to jeszcze przyda”. W tym drugim przypadku możemy ponownie aktywować daną usługę, gdy uznamy, że faktycznie nam jej brakuje.

Jeśli pójdziemy do sklepu najedzeni, wówczas kupimy mniej zbędnych produktów, na przykład słodyczy. Nasz mózg czując głód i widząc na sklepowych półkach wiele atrakcyjnych rzeczy podpowiada nam, żebyśmy ich spróbowali. A my często ulegamy… Dlatego chcąc poprawić swoje finanse lepiej będzie jeśli będziemy lepiej kontrolowali własne zachcianki. Jeśli podczas każdej wizyty w sklepie oszczędzimy tych parę złotych, wówczas będziemy mogli mówić o sporym sukcesie w perspektywie całego miesiąca.

Jak poprawić swoje finanse? Zwiększ swoją świadomość finansową!

Czasem lepiej troszkę wydać, żeby później przekuć to w lepsze finanse. Istnieją książki oraz poradniki dotyczące oszczędzania. Dzięki nim poznamy wiele metod na to, aby stan naszego konta zdecydowanie się poprawił. Lepsza świadomość finansowa to także lepsze „czucie pieniędzy”, cecha, która może przydać się podczas inwestowania.

No właśnie, inwestowanie. To dobra odpowiedź na to, jak poprawić nasze finanse. Oczywiście przy założeniu, że będziemy dysponować odpowiednią wiedzą i nie będziemy działać po omacku. Generalnie jednak jeśli uda nam się zaoszczędzić pewną sumę pieniędzy, warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób te pieniądze mogłyby na nas pracować. Jeżeli brakuje ci własnych środków, weź kredyt na drobne inwestycje i z głową je zainwestuj. Inflacja rośnie, lokaty bankowe funkcjonują na granicy opłacalności, trzymanie zaoszczędzonych środków na rachunku bankowym może więc nie być najbardziej opłacalną opcją.

Świadomość finansowa jest jedną z tych rzeczy, którą powinien zainteresować się każdy dorosły człowiek (a warto też mówić o niej dzieciom). To dzięki niej lepiej zoptymalizujemy nasze wydatki, będziemy gotowi na ewentualne kryzysy finansowe. To właśnie ona sprawi, że będziemy wiedzieć jak poprawić swoje finanse. Wiedza jest w dzisiejszych czasach kluczowa. Jeśli więc mamy taką możliwość, z całą pewnością powinniśmy się tym tematem zainteresować.

Andrzej Dworzański

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.