Jak negocjować wynagrodzenie?
Jak negocjować wynagrodzenie tak, aby dobrze zarabiać? Doradzimy, jak negocjować wynagrodzenie po okresie próbnym, a także do czego może przydać nam się kalkulator płac.
Negocjowanie wynagrodzenia, czyli jak wreszcie zacząć zarabiać więcej?
Jak negocjować wynagrodzenie w taki sposób, aby zapewnić sobie porządną pensję? Taką, żeby starczyła nie tylko “od pierwszego do pierwszego” i żeby oszczędzać jeszcze się dało? Istnieje kilka technik negocjacyjnych, które z pewnością przybliżą Was do upragnionego celu. Negocjowanie wynagrodzenia to nie czarna magia, ani gra pustych obietnic bez pokrycia, ale proces, który zaczyna się na długo wcześniej, zanim przedstawicie pracodawcy swoje oczekiwania finansowe.
Jak negocjować wynagrodzenie z nowym pracodawcą, lub obecnym, który już od dawna nie pamięta o podwyżce dla nas? W obu przypadkach trzeba będzie użyć trochę innych metod, ale zdobycie podwyżki lub wynegocjowanie zadowalającej wypłaty są w zasięgu Waszej ręki! Musicie po nie tylko odpowiednio sięgnąć. Od czego zacząć? Najlepiej wykorzystać kalkulator wynagrodzenia, dzięki któremu dowiecie się, ile na danym stanowisku zarabia się w kwocie netto i brutto.
Tu znaczenie ma wszystko – doświadczenie, rodzaj wykonywanych obowiązków a przede wszystkim rodzaj umowy o pracę, jaką podpiszecie!
Jak negocjować wynagrodzenie na rozmowie kwalifikacyjnej?
Do jednego z podstawowych błędów podczas negocjowania wynagrodzenie należy, zdaniem ekspertów, wychodzenie pierwszemu z podaniem konkretnej kwoty oczekiwanego wynagrodzenia. Nawet jeśli już przeglądając oferty pracy, macie świadomość, jaka wysokość pensji na danym stanowisku Wam odpowiada, poczekajcie na propozycję przedstawiciela działu HR i potencjalnego przełożonego!
Jak negocjować wynagrodzenie na rozmowie kwalifikacyjnej? Jeśli nie wiecie, jak wybrnąć z pytania o oczekiwaną wysokość wynagrodzenia, użyjcie wymijającej odpowiedzi typu: “na pewno dojdziemy do porozumienia, które zadowoli obie strony”. W ten sposób będziecie mieć szansę pierwsi dowiedzieć się, ile firma może Wam zapłacić. A to otwiera pole do negocjacji! Pomocne może też okazać się wspomniane skorzystanie z kalkulatora płac, dzięki któremu dowiecie się, czy stawka, o której myślicie, ma swoje podstawy w rzeczywistości i czy nie zaniżacie swoich oczekiwań finansowych.
Przy negocjowaniu wynagrodzenia warto też podkreślić, co możecie wnieść do danej firmy i w jaki sposób może ona na tym dobrze zarobić. Pamiętajcie, nowy pracodawca chętniej zainwestuje w pracownika, który już na rozmowie kwalifikacyjnej wykaże się inicjatywą i profesjonalizmem w pracy.
Jak negocjować wynagrodzenie po okresie próbnym?
Negocjowanie wynagrodzenia po okresie próbnym to już nieco inna sytuacja. Nasz nowy pracodawca miał okazję lepiej nas poznać, a także sprawdzić pierwsze efekty naszej pracy. My z kolei mieliśmy możliwość dowiedzieć się, jaki jest rzeczywisty zakres naszych obowiązków na danym stanowisku i ile czasu musimy poświęcać w danym miejscu na pracę i przygotowania do niej.
To już solidna podstawa do dalszego negocjowania wynagrodzenia! Jeśli obecna wysokość pensji nie odpowiada Waszym potrzebom, lub odkryliście, że pracy jest znacznie więcej, niż Wam obiecywano, musicie podjąć decyzję. Przeglądać nowe oferty pracy, czy starać się o podwyżkę?
W większości przypadków warto jednak usiąść do dalszych negocjacji z obecnym pracodawcą. Do takiej rozmowy trzeba się starannie przygotować! Im więcej argumentów będziecie mieć po swojej stronie, tym negocjowanie wynagrodzenia stanie się prostsze. Uzasadnić swoje warunki możecie przykładami konkretnych rozwiązań, które wprowadziliście w swoim dziale, a które np. pozwoliły oszczędzić firmie środki w postaci wydatków na dodatkowe godziny pracy pracowników. Nie zaszkodzi też podkreślić Waszych dotychczasowych wyników w pracy – to właśnie dlatego do rozmowy o podwyżkę zaczynamy przygotowywać się już podczas samych początków pracy!
Jak skutecznie negocjować wynagrodzenie? Według badań najważniejsze jest… pytanie o nią. Nie bójcie się chwalić swoimi osiągnięciami w pracy i udowodnijcie, że zależy Wam na stabilnej przyszłości w danej firmie! Pracownik, który zna swoją wartość zawsze może liczyć na uczciwe negocjacje.
Dodaj komentarz