Menu

Menu

Inwestycja w fotowoltaikę – czy to się opłaca?

Czy inwestycja w fotowoltaikę się opłaca? Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań przez początkujących inwestorów. Przed podjęciem ostatecznej decyzji często przeszukujemy fora internetowe i pytamy znajomych, czy faktycznie jest to tak wspaniałe rozwiązanie, jak opisują handlowcy poszczególnych firm.

inwestycja w fotowoltaikę

Instalacja fotowoltaiczna jest bezpieczną i przyjazną formą oszczędności energii, a co za tym idzie pieniędzy. W dłuższej perspektywie może przynieść nam zwrot, a nawet spore oszczędności na energii elektrycznej. Nie jest ona droga i stać na nią jest praktycznie każdego gospodarza, umiejętnie zarządzającego finansami domowymi. Należy również wspomnieć, że chcąc zakupić instalację fotowoltaiczną, istnieje możliwość skorzystania z różnych dofinansowań oraz programów. W przypadku większych farm jest możliwość starania się o kredyt na korzystnych warunkach. Aby wybrać najlepsza opcję, należy skorzystać z usług specjalistów, np. https://mkfotowoltaika.pl.

Fotowoltaika nie dla każdego

Zacznijmy od tego, że taka instalacja nie będzie korzystnym rozwiązaniem dla wszystkich. Fotowoltaikę montuje się w domu głównie dlatego, by obniżyć rachunki za prąd. W sytuacji gdy rachunki te są niewielkie, a na dachu jest stosunkowo mało miejsca, może nie być to najlepszy pomysł. Tak samo w przypadku, gdy jest on skierowany w stronę północną, a w pobliżu domu występują drzewa, które go zacieniają. Taka sytuacja rodzi konieczność stosowania droższych rozwiązań, które mogą zwracać się latami, lub w ogóle. Tak więc przy małych rachunkach i nieprzyjaznych okolicznościach montażu instalacji, fotowoltaika może okazać się nieefektywna.

Jak dużo paneli założyć?

Obowiązujące prawo zabrania właścicielom odsprzedaży nadwyżek prądu do sieci. Wymyślono jednak zachęcający system, do tego, aby inwestować w fotowoltaikę. Możemy rozliczać się na podstawie czerpanej energii z sieci, a przekazywanej do niej. W takiej sytuacji wprawdzie nic nie zarobimy, jednak możemy obniżyć rachunki niemal do zera. Warunkiem jest dobrze dobrana wielkość instalacji. Podczas użycia zbyt dużej ilości paneli nadwyżka może nam po prostu przepaść.

Jak zainstalować panele fotowoltaiczne?

To jak zostanie zainstalowana instalacja, ma bardzo duże znaczenie. Jeżeli chodzi o orientacje względem stron świata, to najlepszym wyborem jest kierunek południowy. Jednak dopuszcza się odchylenie o wartości ok. 45 stopni. Nie bez znaczenia jest również kąt nachylenia paneli. Optymalna wartość tego parametru to 35 stopni. Co prawda taki układ jest nieco mniej korzystny zimą, jednak pomaga poprawić wyniki wiosną i latem. Należy pamiętać o tym, że wszelkie zacienienie jest wrogiem paneli fotowoltaicznych. Nie zalecana jest bliskość instalacji względem drzew, które mogą dawać cień i być przyczyną zanieczyszczeń paneli, co wpływa na nie niezwykle niekorzystnie.

Panele powinny być skierowane na różne strony świata. Stwarza to sytuacje, gdzie instalacja będzie cały czas w użyciu. Podczas gdy jedna część znajdzie się w cieniu, druga będzie w słońcu. Warto wspomnieć, że taka instalacja powinna mieć osobne falowniki i inny osprzęt.

Po ilu latach system fotowoltaiczny się zwraca?

Szybkość zwrotu inwestycji w fotowoltaikę zależy przede wszystkim od wielkości rachunków za prąd. Szacuje się, że inwestycja może zwrócić się po ok. 4-5 latach. Możemy tutaj posłużyć się przykładem:

Przyszły właściciel instalacji płaci za prąd 200 zł miesięcznie. Jest to 2400 zł rocznie. Aby zaspokoić zapotrzebowanie na energię, potrzebuje systemu 5 kWp. Koszt takiej instalacji oscyluje w granicach 18 000 zł. Z programu Mój prąd uzyskuje 5000 złotych. Odlicza termomodernizacyjną ulgę od 13 000 zł, czyli będzie to ok. 2 200 zł. Inwestycja wyniosła więc 10 790 zł.

Gdy podzielimy koszt montażu tego rozwiązania przez wysokość rocznego rachunku, wychodzi nam, że taka instalacja zwróci się w niecałe 5 lat.

Jedna odpowiedź do “Inwestycja w fotowoltaikę – czy to się opłaca?”

  1. krys pisze:

    Dla zainteresowanych tematem nowoczesnych systemów ogrzewania domu polecam pulsarinstalacje.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.