Menu
 • Menu

  Idziemy w stronę elektromobilności?

  Zjawisko nazywane elektromobilnością z roku na rok zyskuje na znaczeniu. Ten trend jest popularny nie tylko w Europie i na świecie, lecz także na naszym rodzimym rynku, gdzie rozwój sektora transportu elektrycznego znacznie przyspieszył. Czy przyszłość polskiego rynku należy do elektromobilności?

  Elektromobilność

  Elektromobilność – przyszłość miast

  Najprościej mówiąc, elektromobilność to szereg pojęć związanych z eksploatowaniem samochodów elektrycznych. Warto jednak dodać, że to zagadnienie odnosi się także do technologii oraz infrastruktury ładowania.

  Nie da się ukryć, że wzrost znaczenia elektromobilności jest związany głównie z zanieczyszczeniem powietrza, na które narażeni są przede wszystkim mieszkańcy dużych aglomeracji. Z roku na rok na polskich drogach pojawia się coraz więcej aut. Niestety zwiększona ilość klasycznych pojazdów wiąże się także z zanieczyszczeniem środowiska i nadmiernym emitowaniem CO2. Korzystanie z pojazdów elektrycznych i hybrydowych wpływa pozytywnie na ograniczenie zanieczyszczeń powietrza, ponieważ emitują one bardzo mało spalin. E-samochody są ciche, wydajne i niskoemisyjne i co więcej, są przyszłością, jeżeli chodzi o przemieszczanie się w mieście.

  Rynek elektromobilności w Polsce

  Jak wynika z danych opublikowanych przez IBRM Samar w pierwszym kwartale 2019 roku zarejestrowano w Polsce 412 e-samochodów. Warto jednak dodać, że aż 98% aut było własnością firm oferujących usługę car sharingu. W trzecim kwartale 2020 roku zarejestrowano w Polsce już 5741 aut elektrycznych i hybryd, co w porównaniu z rokiem ubiegłym stanowi wzrost aż o 54%.

  Jeśli chodzi o samochody, które poruszają się wyłącznie dzięki energii elektrycznej, to w sierpniu 2020 na rynek trafiły 294 egzemplarze, co w porównaniu do lipca stanowi spadek o 3%. Jest to jednak wzrost aż o 314%, w odniesieniu do sierpnia 2019. Najchętniej wybierane marki elektryków w ostatnim czasie to: Nissan, Skoda i Renault.

  Przyszłość rynku elektromobilności

  Z badania marki Castrol, które zostało przeprowadzone między grudniem 2019 a styczniem 2020 na ośmiu rynkach pojazdów elektrycznych na świecie m.in. w Chinach, Francji, Niemczech i Stanach Zjednoczonych, wynika, że 61% badanych rozważa zakup samochodu elektrycznego do 2024 roku, jednak aktualnie te osoby wolą obserwować i czekać jak rozwinie się sytuacja. Nie da się jednak ukryć, że to właśnie cena należy do głównych czynników hamujących rozwój  elektromobilności, ponieważ aż 63% badanych twierdzi, że inwestycja w e-samochód aktualnie przekracza ich budżet.

  Elektromobilność

  Aby e-samochody mogły zdominować polskie ulice, muszą powstać odpowiednie regulacje prawne oraz związane z nimi ulgi podatkowe. Kolejnym niezwykle ważnym bodźcem dla rozwoju elektromobilności w miastach jest wdrożenie do aglomeracji stref niskoemisyjnych, w których będą mogły się poruszać wyłącznie określone rodzaje pojazdów.

  Warto jednak pamiętać o tym, że podczas podejmowania jakichkolwiek działań związanych z rozwojem tej gałęzi rynku należy sprawdzić krajową infrastrukturę elektroenergetyczną. Niezwykle ważne jest także określenie kierunków jej rozbudowy, które w ogromnym stopniu będą związane z zaspokajaniem potrzeb energetycznych dla elektromobilności. Z uwagi na to, że sektor e-samochodów w Polsce stawia dopiero pierwsze kroki jeśli chodzi o rozwój, jest on niezwykle atrakcyjny dla inwestorów związanych z elektromobilnością.

  W tym miejscu warto dodać, że w ostatnim czasie Ministerstwo Klimatu zaproponowało nowe przepisy, które w przyszłości mają umożliwić zainstalowanie większej ilości ładowarek e-samochodów m.in. w blokach mieszkalnych. Dzięki temu rozwiązaniu zainstalowanie punktów ładowania zarówno dla samochodów elektrycznych, jak i hybrydowych typu plug-in odbędzie się bez dodatkowych kosztów związanych z przebudową istniejących instalacji elektrycznych.

  Podsumowując, dynamiczny rozwój elektromobilności w Polsce należy ocenić pozytywnie, przede wszystkim z uwagi na to, że transport jest tą dziedziną gospodarki, która ma ogromny wpływ na środowisko. Niestety nie da się także ukryć, że jakość powietrza w polskich miastach pozostawia wiele do życzenia. To właśnie m.in. z uwagi na to konieczne są szybkie zmiany technologiczne, które pozwolą na ograniczenie emisji szkodliwych substancji. Bilans handlowy z pewnością poprawi także ograniczenie importu ropy naftowej.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.